Velký problém v současném vědeckém světě představují tzv. predátorské praktiky, kdy je za poplatek autorům nabízena možnost zviditelnění jejich vědecké práce formou publikace v časopise, vydání monografie, účasti na konferenci apod., přičemž neprobíhá žádné faktické recenzní řízení či jiná kontrola hodnověrnosti a kvality zviditelňovaných výsledků.
Jedná se o jednoznačně negativní jev, který ohrožuje jeden ze základních principů vědeckého bádání – kvalitní recenzní řízení a nutnost úspěšně obhájit své výsledky před kolegy z oboru ("peer review"). Uvedené praktiky jsou přitom svými strůjci neustále zdokonalovány a často bývá obtížné je včas odhalit a vyhnout se jim, zejména při současném stále rostoucím důrazu na zpřístupňování výsledků, jež byly financovány z veřejných zdrojů, formou tzv. otevřeného přístupu ("open access").
Následující stručný průvodce se snaží shrnout alespoň základní doporučení v této problematice.
Predátorské časopisy
Predátorská nakladatelství
Krom nakladatelství, která publikují predátorské časopisy popsané v předchozím oddíle, sem patří i někteří vydavatelé monografií (špatnou pověst získalo např. Lambert Academic Publishing, které za úplatu nabízelo zejména publikování diplomových a disertačních prací formou monografie).
Predátorské konference
V případě konferencí je cílem vylákat od účastníků registrační poplatky, přičemž konference sama má nízkou odbornou úroveň nebo v extrémních případech dokonce neproběhne vůbec. Dobrým vodítkem bývá organizátor konference – není-li jím zavedená univerzita nebo vědecká instituce, ani konference neprobíhá na půdě takové univerzity nebo instituce, je namístě postupovat s obezřetností.
Další informace
Třebaže odkazy níže obsahují řadu dalších údajů a doporučení týkajících se predátorských praktik, situace v různých vědních oborech je často velmi odlišná a není možné dát univerzální recept, jak se takovým praktikám vyhnout. V případě pochybností se obraťte na některého ze svých zkušenějších kolegů či svého vedoucího fakultního ústavu / katedry / institutu / centra (který se může v případě potřeby dále obrátit přímo na proděkana pro vědu a výzkum, resp. na vysokoškolském ústavu na příslušného zástupce ředitele) s prosbou o radu.
Beallův seznam potenciálně predátorských časopisů a nakladatelství
MU v Brně – Jak se bránit predátorským praktikám
MU v Brně – Postoj MU k tzv. predátorským vydavatelům a odborným časopisům
Vím, kde publikuji – jednoduchá webstránka s návodem, jak poznat kvalitní časopis
Tipy, jak poznat predátorské konference
Think. Check. Attend – návod, jak se vyhnout predátorským konferencím