Projekty v rámci Institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace SU OPF (IP)

Vyhlášení a zásady řešení projektů IP na rok 2025

IP/05/2024  Development and Modeling of Sophisticated Decision Making Processes under Uncertainty
období: 2024 - 2025
řešitel: doc. Mgr. Jiří Mazurek, Ph.D.

Cílem navrhovaného projektu je rozvoj a modelování rozhodovacích procesů založených na metodě párových porovnání v situacích, kdy je rozhodovací problém zatížen neurčitostí. Tato neurčitost může mít různé formy, od nemožnosti získat přesnou informaci po situace, kdy je informací nedostatek. Neurčitost je všudypřítomným aspektem rozhodování přítomným téměř ve všech oblastech lidské činnosti. K jejímu popisu se využívá sofistikovaný matematicko-statistický aparát zahrnující například pravděpodobnost nebo fuzzy množiny a jejich různé modifikace. V navrhovaném projektu se zaměřujeme na problematiku popisu, rozvoje a modelování (metodou Monte Carlo) neurčitosti v teoretickém rámci párových porovnání. Fundamentální součástí tohoto rámce je matice párových porovnání, která slouží k odvození priorit porovnávaných objektů. V rámci projektu se soustředíme především na intervalové matice a „téměř prázdné“ matice, které dosud nebyly dostatečně prozkoumány. Výzkumné otázky, na něž budeme hledat odpovědi, zahrnují mimo jiné problém jednoznačnosti řešení pro nekonzistentní intervalové matice, problém hodnocení „kvality“ řešení nebo problém odvození prioritního vektoru při nedostatečném počtu párových porovnání. Výstupem projektu budou nejméně tři články v impaktovaných časopisech a online nástroj pro podporu rozhodování.

IP/01/2025 Pokročilé metody získávání dat z globálních ubytovacích portálů
období: 2025 - 2026
řešitel: Ing. Radim Dolák, Ph.D.

Cílem projektu je analýza využití pokročilých metod získávání dat z globálních ubytovacích portálů založené na metodách web scrapingu pro automatické stažení dat z veřejně dostupných webových ubytovacích portálů. V první fázi projektu proběhne komparace dostupných softwarových nástrojů pro web scraping. Tyto nástroje umožnují rychle a efektivně získat velké reprezentativní vzorky dat pro jejich následné statistické zpracování. Následně pomocí vybraných nástrojů proběhne stažení dat z oblasti vybraných ubytovacích zařízení. Ve druhé fází budou stažená data následně analyzována nejen za pomocí běžných statistických metod, ale také za využití metod umělé inteligence. V rámci statistického zpracování dat budou sledovány ukazatele jako je např. cena, číselné hodnocení, slovní hodnocení a počty ubytovacích zařízení dle jednotlivých segmentů. Bude zkoumána také vzájemná závislost mezi cenou ubytování a hodnocením jeho kvality.

IP/02/2025  Přístupy k řízení pracovního kapitálu podniků dle odvětví ve vybraných zemích střední Evropy
období: 2025 - 2026
řešitel: Ing. Markéta Skupieňová, Ph.D.

Cílem projektu je identifikovat přístupy k řízení pracovního kapitálu a klíčové determinanty, které ho ovlivňují, ve vybraných podnicích dle odvětví v rámci vybraných zemích střední Evropy. Pracovní kapitál je zásadním prvkem finančního řízení firem, protože ovlivňuje jejich likviditu a celkovou finanční stabilitu. Efektivní správa krátkodobých aktiv a pasiv umožňuje firmám optimalizovat cash flow a minimalizovat finanční rizika. Efektivní řízení pracovního kapitálu je tak klíčovým faktorem dlouhodobé udržitelnosti podniků.

IP/03/2025  EduAvatars: Inovace výukového procesu pomocí AI Avatarů
období: 2025 - 2026
řešitel: doc. Mgr. Petr Suchánek, Ph.D.

Projekt EduAvatars se zaměřuje na vývoj a implementaci inovativní výukové platformy využívající 3D AI Avatary. Projekt je navržen jako dvouletý. Cílem projektu je analyzovat a využít potenciál AI pro návrh a implementaci inovativních vzdělávacích přístupů a metod zaměřených na výuku konkrétních předmětů s možností následného zobecnění založený na interaktivních AI Avatarech. Cílem 1. roku je simulování a analýza výukových relací na úrovni teoretického konceptu AI cílených do interakce Avatara učitele a Avatara studenta. Cílem 2. roku je tvorba a testování funkčního prototypu výukové platformy s AI Avatary pro výuku IT předmětů na ekonomicky zaměřené fakultě. Avatar učitele bude koncipován obecně a testován na okruhu učební látky z oblasti internetových služeb, IS, objektového programování a BI. Avatar studenta bude simulovat interakci s učitelem a ostatními studenty, včetně poskytování zpětné vazby a testování procesu výuky. Projekt prověří přínosy, význam a vliv využití AI Avatarů na efektivitu a atraktivitu výuky, analyzuje reakce a zpětnou vazbu od studentů a identifikuje oblasti pro zlepšení.  Výstupem projektu bude funkční prototyp výukové platformy a analýza jejího dopadu na studenty. Další výstupy budou realizovány v rovině publikační činnosti (viz dále). Výstupem bude rovněž komparace výuky bez/s prostředky AI.

IP/04/2025  Aktuální trendy v bankovnictví a pojišťovnictví
období: 2025 - 2026
řešitel: Ing. Zuzana Szkorupová, Ph.D.

Výzkum bude zaměřen na aktuální oblasti v bankovnictví a pojišťovnictví, zejména vliv digitalizace a udržitelnosti na finanční instituce. Publikované výsledky různých vědeckých studií potvrzují, že se jedná o vysoce aktuální problematiku s významnými dopady na fungování finančního sektoru. Analýza současného stavu poznání v oblasti vlivu udržitelnosti a digitalizace na finanční instituce poukazuje na skutečnost, že jde o relativně novou, avšak klíčovou oblast finančního výzkumu. Cílem projektu je zjistit jaký vliv má udržitelnost a udržitelné financování na výkonnost finančních institucí, zejména bank, zjistit stav digitalizace zavádění digitalizačních prvků v pojišťovnách ČR a následně vliv míry digitalizace na pojišťovací činnost ve vybraných zemích EU. S ohledem na specifika finančních institucí se otevírá široký prostor pro další empirické zkoumání a výzkum má potenciál přispět k rozvoji teoretických i praktických poznatků. Protože se jedná o sestavení nového řešitelského týmu a řešení nové oblasti, přispěje řešení projektu k pilotnímu výzkumu, publikování prvotních publikací v dané oblasti a následně řešitelský kolektiv plánuje podání projektové žádosti GAČR.

IP/05/2025  Role samospráv v řízení rizik vyplývajících z existence brownfieldů 
období: 2025 - 2026
řešitel: doc. Ing. Kamila Turečková, Ph.D., MBA

Projekt je zaměřen na navržení relevantních opatření k mitigaci a eliminaci nežádoucích efektů vyplývajících z existence brownfieldů pro samosprávy v České republice. Municipality často neznají konkrétní možnosti, jak postupovat při řešení společensky nechtěných projevů, které s sebou brownfieldy nesou, případně často neví, jaké práva a povinnosti vůči brownfieldům v roli veřejného správce ve svém katastrálním území mají. Klíčová je tedy legislativní stránka navržených řešení, kdy řešení mají být nejen konkrétní a reálná, ale zejména proveditelná ve smyslu požadavku na dodržování právních norem platných na území našeho státu. Z toho důvodu jsou čtyři spoluřešitelé právníci. Problematice brownfieldů se naopak věnují druzí dva členové navrženého projektového týmu. Dílčí poznatky výzkumného tématu budou publikovány ve dvou konferenčních výstupech a min. třech vědeckých článcích, komplexní zpracování navržených opatření a postupů bude uvedeno v plánované monografii, případně také dostupné on-line. V rámci realizované rešerše zdrojů nebyly podobné, veřejně dostupné vědecké texty ve větší míře dohledány (municipality řeší situaci obvykle samy podle příkladů dobré/špatné praxe s vlastní právní analýzou doporučeného postupu), proto lze předpokládat, že by naše výzkumné téma mohlo odbornou veřejnost zaujmout a navržená opatření by mohla být uvedena do praxe.