Studentská grantová soutěž (SGS)

Grantová komise SGS SU OPF

  • doc. Ing. Iveta Palečková, Ph.D. – předsedkyně komise
  • doc. Ing. Petra Růčková, Ph.D. 
  • doc. Ing. Halina Starzyczná, Ph.D.

Aktuálně řešené projekty SGS

SGS/18/2024  Demistifikování kognitivních zkreslení pro zvýšení informační gramotnosti v éře digitálních recenzí
období:  2024
řešitel: Ing. Radka Bauerová, Ph.D.

Projekt zkoumá dopady kognitivních zkreslení v online recenzích na spotřebitelské chování. Cílem projektu je identifikovat a analyzovat vliv kognitivních zkreslení v online uživatelských recenzích na nákupní chování spotřebitelů a navrhnout postup pro zvyšování informační gramotnosti spotřebitelů. Ambicí projektu je posílit odolnost spotřebitelů vůči těmto zkreslením a podpořit tak jejich schopnost činit informovaná rozhodnutí v digitálním prostředí.

SGS/19/2024  Systémy sociálního zabezpečení ve vybraných evropských zemích se zaměřením na oblast mateřství, otcovství a rodičovství
období: 2024 - 2026
období:  2024 - 2026
řešitel: Mgr. Danuta Duda, Ph.D.

Cílem projektu je podrobná analýza a následná komparace systémů sociálního zabezpečení ve vybraných evropských zemích se zaměřením na oblast mateřství, otcovství a rodičovství. Základem analýzy jsou výsledky zkoumání z SGS projektů z roku 2021 a 2022. Vzhledem k zajímavým výsledkům, které z dotazníkového výzkumu a výzkumu systémů sociálního zabezpečení států V4 vyplynuly, jistě stojí za pozornost hlubší, kvalitativní výzkum charakteristiky a typů rodinné politiky vybraných evropských států se zaměřením na sociální zabezpečení, konkrétně na oblast mateřství a rodičovství s důrazem na problematiku dávky otcovské poporodní péče, mateřské dávky a porodného. Plánovanými výsledky projektu jsou odborné vědecké texty, závěrečné práce studentů a zvýšení kvalifikace členů řešitelského týmu.

SGS/20/2024  Podpora udržitelného cestovního ruchu prostřednictvím řízení vztahů se zákazníky
období:  2024 - 2025
řešitel: Mgr. Milena Janáková, Ph.D.

Cíl projektu spočívá identifikaci a analýze efektivních komunikačních nástrojů se zákazníky a zkoumání účinnosti těchto forem komunikace na postoje návštěvníků k udržitelnosti, reaguje na aktuální globální výzvy týkajících se udržitelnosti i na aktuální trendy souvisejícími s digitálním marketingem, zejména na aktuální informační platformy a sociální sítě, jenž nabízejí různé varianty podpory vztahů se zákazníky (CRM). Analyzuje variabilitu způsobů komunikace, asymetrické vztahy a odlišné postoje a chování zákazníků s ohledem na aktuální trendy směrující k cirkulární ekonomice.

SGS/21/2024  Dávají zákazníci při online nakupování přednost tuzemským značkám?
období:  2024
řešitel: Ing. Martin Klepek, Ph.D.

Projekt zkoumá vliv spotřebitelského etnocentrismu na online nákupy, zejména u zahraničních e-tailů a produktů s ohledem na zemi původu. Využívá metodu experimentu simulující skutečné nákupní rozhodování, aby doplnil tradiční dotazování. Projekt testuje, zda etnocentrismus a označení země původu ovlivňují volbu spotřebitele, což přispívá k porozumění dynamiky mezinárodního e-commerce a možnosti e-tailerů vstupovat na další zahraniční trhy.

SGS/22/2024  Dopady COVID-19 a digitalizace na vybrané oblasti bank a pojišťoven
období:  2024
řešitel:  Mgr. Lenka Přečková, Ph.D.

Cílem výzkumu je zhodnocení digitalizace a využití nových technologií v bankovnictví a pojišťovnictví jako reakce na proběhlou pandemií COVID-19. Rozšíření digitalizace přineslo nová rizika, proto je výzkum zaměřen i na zhodnocení pojištění kybernetických rizik. Dále je výzkum zaměřen na dopady digitalizace na výkonnost bank a pojišťoven ve vybraných zemích Evropy. Metodologický přístup kombinuje kvalitativní a kvantitativní výzkumné metody, včetně metody difference-in-differences, regresní analýzy či analýzy obalových dat (DEA), jako i dotazníkové šetření a analýzu výročních zpráv a veřejně dostupných informací, což umožní objektivní posouzení dané oblasti. Řešitelský tým v prosinci 2023 podal žádost o získání externího projektu GAČR, v případě nepodpoření dané žádosti bude žádost přepracována a podána v rámci nové výzvy GAČR, plánuje se tedy příprava a případné podání žádosti o externí projekt v následujícím roce. Výsledky projektu budou publikovány na konferencích a ve třech odborných časopisech Jsc a Jimp, což přispěje ke kvalitnější publikační činnosti, což je důležité pro získání externího projektu.

SGS/23/2024  Teorie učících se regionů v aplikaci na Českou republiku
období:  2024 - 2025
řešitel: doc. Ing. Kamila Turečková, Ph.D., MBA

Projekt je přímo zpracován pro studenty navazující a doktorské formy studia se záměrem podpořit jejich vědecko-výzkumnou a publikační činnost. Cílem projektu je prostřednictvím hlubší analýzy sekundárních dat vybraných ukazatelů ověřit platnost teorie učících se regionů na příkladu České republiky. Výsledky tvůrčí práce studentů pod vedením vědeckých pracovníků budou publikovány formou diplomových závěrečných prací a odborných vědeckých textů. Získané znalosti a zkušenosti při řešení výzkumného tématu přispějí ke zvýšení kvalifikace a posílení kompetencí všech členů řešitelského týmu.