Nové Co By Kdyby: Domluvili bychom se s mimozemšťany?

  • Lenka Kendeová
  • 09.06.2023
Jak už jste možná zaznamenali, do éteru se dostal další díl šíleného pořadu CO BY KDYBY. Tentokrát si Martin Rota jakožto moderátor a JaRon jako popularizátor vědy za Vědátora povídají o jazycích. Možná si člověk říká "to bude pěkná nuda" se vzpomínkou na úmorné hodiny češtiny ve škole. Nemusíte se bát, opět šílenými otázkami dostaneme naše hosty na pokraj svých vědeckých kapacit. Co by kdyby byl pouze jeden jazyk? Byl by svět efektivnější? Jaké by to mohlo mít výhody a nevýhody?

Během diskuze se dopátrali zajímavých odpovědí, dokonce se bavili o kuriozitách jako je jazyk Esperanto nebo Pirha. Další otázka směřovala na slovní zásobu. Co kdybychom měli 2x větší slovní zásobu? Přemýšleli bychom více v souvislostech? Byli bychom inteligentnější? Poslední otázka z výčtu je ještě šílenější. Co kdybychom chtěli komunikovat s mimozemšťany? Nejprve Martin Rota připraví situaci, jak by takový mimozemšťani mohli vypadat, jakou mají technologii a pak nechá hosty debatovat. K jakému překvapivému závěru se došlo? To se dozvíte, když si pustíte Co By Kdyby BUDOUCNOST!


Více o pořadu CO BY KDYBY:

Otázku „Co by kdyby“ znají snad všichni rodiče malých dětí a je vlastně škoda, že si ji neklademe častěji. Otevírá nám totiž světy možností, které sice jsou většinou absurdní, jenže – jsou opravdu nemožné? A především, není zábavné takto přemýšlet a třeba se tímto způsobem i něco naučit? Možná nějak takto přemýšlel režisér Aleš Brunclík, absolvent naší univerzity, když formuloval synopsi v Česku nového typu pořadu, ve kterém diskutují vědci a odborníci – zcela vážně a se znalostí nejnovějších vědeckých poznatků a objevů – o čistě hypotetických tématech. Tento zajímavý a inovativní pořad vzniká od samého začátku díky podpoře Slezské univerzity, což je velmi pozitivní zpráva pro celou vědeckou komunitu a širokou veřejnost. Univerzita tímto podporuje popularizaci vědy a techniky a zároveň vzdělávání a rozvoj obecného vědomí o vědeckých otázkách. Díky této podpoře může pořad Co By Kdyby nabídnout divákům zajímavé a inovativní přístupy k různým vědeckým tématům a přiblížit tak veřejnosti důležité vědecké poznatky.

 

Obsazení 8. pravidelného dílu

Martin Rota

Jeden z nejúspěšnějších youtuberů v ČR, věhlas si získal jeho nejznámější kanál Naprosto retardovaný, na kterém se věnuje komentování soudobých kontroverzních témat. Martinův záběr je však daleko širší; rád se věnuje vědeckým otázkám, počítačovým hrám a výstupům na vrcholky velehor, přičemž redefinuje význam adjektiva hendikepovaný, kterým byl obdařen v souvislosti s neúspěšnou operací nezhoubného nádoru páteře.

Jan JaRon Tomáštík

Fyzik-popularizátor z Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL), který společně s kolegou L. Loukotou na této univerzitě založil vědecky popularizační projekt Vědátor.

 

Mgr. Marek Timko, Ph.D.

Vystudoval filosofii a slovenský jazyk a literaturu, doktorát z evoluční ontologie obhájil na Masarykově univerzitě v Brně. Působí na Ústavu bohemistiky a knihovnictví Slezské univerzity v Opavě a externě na Katedře informačních studií a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Profesně se věnuje evoluční ontologii, filozofii informace, teoretickým aspektům informační vědy a informační etice.

 

Doc. PhDr. Miroslav Černý, Ph.D.
Vystudoval moderní filologii, doktorát získal na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Působí na Filozofické fakultě Ostravské univerzity, kde na pozici docenta přednáší anglistiku a amerikanistiku. Badatelsky se zaměřuje na výzkum variant angličtiny v bývalých britských koloniích, na problematiku vymírání menšinových jazyků a na literaturu a kulturu původních národů Severní Ameriky. Jeho autorský profil zahrnuje i činnost překladatelskou, cestopisnou, básnickou, textařskou a editorskou.