Galerie Hauerova 4 představí dvojici fotografů Jabůrkovou a Turka

  • Kamila Návratová
  • 10.05.2024
Vernisáž výstavy proběhne 14. května 2024 od 17.15 hodin. Výstavu si pak můžete prohlédnout až do 7. října 2024 každý všední den od 10.00 do 18.00 hodin v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě Hauerova 4, Opava.
Fotografie autorské dvojice Jana Jabůrková a Jiří Turek se zabývají mizejícím geniem loci, ztrácejícími se místy, pocity a okamžiky. První díla série cityLOVE vznikla před více jak dvaceti lety a celý cyklus v současné době čítá přes šest set snímků. „V dnešní době, kdy globalizovaný svět potírá jakékoliv rozdíly se vše stává stejným, unifikovaným a nudným. My se snažíme o poslední unikátní zaznamenání opravdového života na jednotlivých místech či ve městech po celém světě,“ říkají umělci.
Jejich spolubytí je vzácnou symbiózou osobního i pracovního života. Jiří Turek (1965) začínal jako fotoreportér, několik let žil v New Yorku, Londýně či Berlíně. Fotografoval jak celebrity (jako např. Davida Bowieho, Luciana Pavarottiho, Lou Reeda nebo Rolling Stones), tak také světovou kampaň pro Finlandia vodku, v Čechách pak pro T-mobile, Vodafone, Škodu Auto apod. Na Slezské univerzitě působil v letech 2002–2004 coby pedagog na Institutu tvůrčí fotografie, kde vyučoval předmět Portrét a módní fotografie. Jana Jabůrková (1975) působila postupně v cestovní kanceláři, v médiích, v PR, jako tisková mluvčí ČEPS nebo vlády Jiřího Rusnokova. Vždy však chtěla fotografovat a od roku 2014 tak činí ve spolupráci s Jiřím Turkem. Společně dále rozvíjí projekt cityLOVE a zároveň se pod značkou J3T věnují business, politické a komerční fotografii. Společně vytvořili například kampaň a po té také sérii oficiálních fotografií prezidenta Petra Pavla. Projekt cityLOVE je pro umělce prostorem radosti a tvůrčí spontaneity, v rámci níž mohou zúročit své letité zkušenosti s médiem. Reportážní pouliční fotografie je v jejich podání
atmosférická a dynamická, diváka uvádí do každodenních nálad a autentických mikropříběhů. Kulturní diverzita lokalit je prolnuta se sdíleným porozuměním řeči těla. Umělci tak diváka vybízejí ke spoluprožívání (ne)všedních situací a emocí, jež za fotografiemi stojí.


Text: kurátorka výstavy Jana Orlová