• 14.04.2021

Aktualizováno! Mimořádné upozornění rektora Slezské univerzity

Mimořádné upozornění rektora Slezské univerzity k podmínkám osobní přítomnosti studentů na výuce pro období do 18. dubna 2021 a upozornění na vydání rozhodnutí o preventivním testování zaměstnanců Slezské univerzity na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2.
  • 14.04.2021

Turnaj v esportu se blíží, seznamte se s naším týmem SLUníčka!

Doba pokročila a pandemie koronaviru tomu jen nahrála. Populární esport pronikl na Slezskou univerzitu a nutno podoktnout, že jsme mu ochotně otevřeli dveře. Při příležitosti blížícího se prvního turnaje esportů na půdě naší alma mater vám představujeme tým SLUníčka, který začal relativně nedávno psát svou historii, a na Oddělení komunikace věříme, že je před ním dlouhá a zářná budoucnost.
  • 13.04.2021

Cestou necestou se Slezskou! Známé osobnosti zvou na toulky Moravskoslezským krajem

Moravskoslezský kraj (MSK) je místem, které pohladí na duši každého návštěvníka. Malebnou krajinu zdobí majestátní vrcholky hor, významné řeky si hledají svou cestu do Baltského a Černého moře, města jsou odrazem různorodého lidského umění a spolu s často neznámými zákoutími se tento kraj stává vskutku světovým místem. Studenti oboru Multimediální techniky (MMT) na Slezské univerzitě v Opavě ve spolupráci s Moravian-Silesian Tourism natočili se slavnými osobnostmi našeho kraje krátké medailonky, které jsou v rámci výzvy MSK pozvánkou na ta nejkrásnější místa u nás. Kdy jindy objevovat místa za humny, když je cestování do zahraničí komplikovanější než kdykoliv předtím?
  • 12.04.2021

Chcete si užít dávku adrenalinu? Matematický ústav nabízí zajímavé kurzy nejen pro matematické obory!

Počítání, počítání a zase jenom počítání. Je tohle vaše představa o výuce na Matematickém ústavu Slezské univerzity v Opavě? Nemohli jste se splést více! Studenti Matematických metod v krizovém řízení totiž mají možnost zúčastnit se hned několika zajímavých a velmi užitečných kurzů zcela zdarma. Nejste studentem daného oboru, ale přece jen byste chtěli pokořit skálu nebo vyskočit z letadla? Stačí se přihlásit!
  • 09.04.2021

Rozhovor se studentkou ITF Bárou Reichovou nejen o cyklu fotografií Nezlomní olympionici

Studentka Institutu tvůrčí fotografie a jedna z nejlepších českých sportovních fotografek Bára Reichová se svým cyklem fotografií Nezlomní olympionici získala cenu v soutěži Czech Press Photo a uspěla i v mezinárodní soutěži Sony World Photography Awards. Jak vypadala sportovní příprava vrcholových sportovců během prvního nouzového stavu na jaře 2020? O strastech našich olympioniků se dozvíte z rozhovoru s autorkou celého cyklu Bárou Reichovou i samotných fotografií.
  • 08.04.2021

Známé osobnosti přejí Slezské univerzitě k 30. narozeninám

Slezská univerzita letos slaví třicáté výročí svého vzniku! Během celého letošního roku budeme přinášet přání známých osobností veřejného života, které naší alma mater k tomuto jubileu pogratulovaly. Čtvrtou v pořadí je Mgr. Zlata Holušová, dramaturgyně, zakladatelka a ředitelka „nejbarevnějšího“ festivalu v Evropě – Colours of Ostrava. Co ve svém přání SU mimo jiné uvedla? „Přeji této dynamické a mladé instituci ještě hodně úspěchů a skvělých studentů.“
  • 06.04.2021

Turnaj Slezské univerzity ve videohře League of Legends

Historicky první turnaj Slezské univerzity ve hře League of Legends. Přihlaš svůj tým a bojujte o titul prvního mistra Slezské univerzity v této dynamické, kooperativní videohře. První tři týmy získají také věcné ceny od společnosti RedBull a Slezské univerzity.
  • Jan Novotný
  • 05.04.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Češi zrekonstruovali slavný záběr „Einsteinova“ zatmění Slunce. Snímek byl oceněn i v NASA

V pondělí 5. dubna 2021 publikovala Asociace univerzit pro výzkum vesmíru NASA jako prestižní Geovědecký snímek dne fotografii s názvem „Obarvené Einsteinovo zatmění“, jehož spoluautory jsou Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě a prof. Miloslav Druckmüller z Vysokého učení technického v Brně. S využitím moderních výpočetních metod zpracování obrazu se pokusili „oživit“ snímek zatmění Slunce z 29. května 1919, který vedl k potvrzení Einsteinovy obecné teorie relativity. Lidé tak po více jako 100 letech mohou poprvé zhlédnout, jak tento úkaz vypadal v barvách a jaké nezvyklé jevy obklopovaly zakryté Slunce.
  • 02.04.2021

Modrá barva pro autisty. Pojednává o nich i dokument ze Slezské univerzity

Nenosí roušku ani respirátor, přesto nejsou popírači vládních opatření k omezení šíření koronaviru. I když pro ně platí výjimka, stávají se v této nelehké době neoprávněně terčem útoku na veřejnosti. Řeč je o lidech s autismem. Jen v České republice žijí podle odhadů desítky tisíc lidí s poruchou autistického spektra (PAS). Světový den zvýšení povědomí o autismu připadá na 2. dubna, kdy startuje celorepubliková kampaň Česko svítí modře.
  • 31.03.2021

Známé osobnosti přejí Slezské univerzitě k 30. narozeninám

Slezská univerzita je s námi letos třicet let! A ke každým narozeninám, obzvlášť těm kulatým, patří blahopřání. Proto vám budeme během celého letošního roku přinášet přání známých osobností, které naší alma mater k tomuto jubileu pogratulovaly. Třetím v pořadí je významná persona české politiky a držitel čestného doktorátu Slezské univerzity – doc. JUDr. Petr Pithart, CSc. „Přeji Vaší univerzitě, dnes již vyspělé sestře univerzit u nás i ve světě, plnohodnotný akademický život, se všemi jeho svobodami a povinnostmi,“ uvedl.