• Adam Poštolka
  • 15.08.2022

Dlouho očekávaná kniha Báry Prášilové je tady!

Bára Prášilová patří mezi nejvýraznější absolventy Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě (ITF SU). Svým působením na poli vizuálního umění sklidila již mnoho úspěchů na domácí i zahraniční scéně – její dílo mimo jiné reprezentovalo jak české Národní divadlo, tak světový gigant IKEA. Její první kniha, jejíž koncept umělkyně připravovala 4 roky, shrnuje 15 let fotografické tvorby. A pokud si pospíšíte, stihnete si ještě tento výjimečný nakladatelský počin zakoupit!
  • Viktorie Kovářová
  • 11.08.2022
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Studentky fakulty zachránily lidský život

Klára Víchová, studentka 2. ročníku programu Porodní asistence, a Natálie Soukupová z prvního ročníku Pediatrického ošetřovatelství před letošními prázdninami zachránily život tonoucího muže u Stříbrného jezera v Opavě. Projevily tak mimořádnou odvahu a při svém duchapřítomném zásahu zúročily vědomosti, které získaly při studiu ošetřovatelských studijních programů. Jejich záslužný čin ocenil také děkan fakulty.
  • Adam Poštolka
  • 04.08.2022

Poběžte s námi a Zoo Ostrava pro loskutáky!

Slezská univerzita vás v rámci své spolupráce se Zoo Ostrava zve k účasti na již 3. společném charitativním běhu. Prostředky, vybrané ze startovného, tentokrát poputují na záchranu ohrožených loskutáků niaských. Výtěžek akce bude z větší části určen na záchranu poslední populace loskutáků niaských ve volné přírodě prostřednictvím přímé ochrany před pytláky v Indonésii. Charitativní běh pro všechny věkové kategorie se uskuteční v pátek 26. srpna v areálu Zoo Ostrava.
  • Tomáš Lanča
  • 03.08.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Černé díry zkoumají superpočítače. Bude to klíč k fúzním elektrárnám?

Mezinárodní tým fyziků spolu s vědci z Fyzikálního ústavu v Opavě publikoval v červencovém čísle vědeckého časopisu Monthly Notices of Royal Astronomical Society článek, ve kterém se popisuje chování hmoty okolo černých děr zcela novým způsobem. Tyto nové modely, které vycházejí ze superpočítačových simulací a mnohem lépe popisují chování látky v takto extrémním prostředí, by mohly být prakticky aplikovány i při řešení problémů tady na Zemi. Ukazují totiž velmi detailně chování plazmatu v extrémních podmínkách a mohou se tak stát klíčem k realizaci fúzních elektráren jako trvalého zdroje energie pro lidstvo.
  • 28.07.2022

Zástupci ITF byli nominováni v prestižní soutěži

Institut tvůrčí fotografie (ITF) je na prahu dalšího prestižního ocenění. V nominaci na Cenu za nejlepší dokumentární knihu 2022 má Slezská univerzita díky tvářím ITF hned čtyřnásobné zastoupení. O vavříny ve zmíněné soutěži budou usilovat Ondřej Durczak v tandemu s Jiřím Siostrzonkem, Dita Pepe a Kateřina Sýsová se svými projekty, ať už jako jednotlivkyně či ve spolupráci s jinými tvůrci.
  • Karin Martínková
  • 20.07.2022

SUper Stage Slezské univerzity v rámci festivalu Colours of Ostrava se náramně vydařila

Celkem 26 osobností z řad studentů, absolventů, zaměstnanců Slezské univerzity a několika vzácných hostů si přišlo na SUper Stage Slezské univerzity poslechnout na 1300 návštěvníků jednoho z největších a nejbarevnějších festivalů v ČR Colours of Ostrava. Slezská univerzita přitom provozovala svůj vlastní prostor jako novou oficiální scénu doprovodného festivalového Mezinárodního diskusního fóra Meltingpot poprvé. Příjemnou atmosféru a zájem o vystoupení si pochvalovali jak návštěvníci, tak sami vystupující. Univerzitní prostor návštěvníkům kromě vystoupení nabízel kromě odpočinku v chill-out zóně také informační materiály, které si návštěvníci v případě zájmu mohli odnést s sebou.
  • 12.07.2022

Jiří Dobrý postoupil do finále soutěže Český VŠEVĚD 2022

Noc vědců tentokráte nese podtitul „všemi smysly“, ale ještě jedna žhavá novinka je na skladu. Letos se koná klání o Českého VŠEVĚDA, a že byl v prvních kolech o tuto soutěž velký zájem, dokládá i fakt, že alespoň jednoho soutěžící vyslala na zteč většina vysokých škol v České republice od Západočeské univerzity v Plzni až po naši malebnou Slezskou univerzitu. Může nás proto nesmírně těšit, že zástupce SU Jirka Dobrý se dostal mezi top šest vyvolených do velkého finále. Tím to ale nekončí!
  • 12.07.2022

Studenti Slezské univerzity budou v létě natáčet v severoindickém Ladakhu

Rektorát Slezské univerzity, FPF a FÚ podpořili natáčení tří studentů a dvou zaměstnanců oboru Multimediální techniky, které bude probíhat od poloviny července do poloviny srpna v Severní Indii, v Ladakhu (v Česku oblasti známé jako Malý Tibet).
  • 11.07.2022

Naše studentka Kristýna Štefcová slaví další úspěchy ve stolním tenise

„Myslím si, že stolní tenis v dnešní době hodně vzrostl v zájmu diváků i hráčů.“ Tato slova vychází z úst reprezentantky stolního tenisu a zároveň studentky Filozoficko-přírodovědecké fakulty naší univerzity Kristýny Štefcové. Ta si z letošních Českých akademických her přivezla krásná dvě první místa a k tomu jedno pomyslné stříbro.
  • Kamila Návratová
  • 10.07.2022

AVT nově i v kombinované formě studia!

Studijní program Audiovizuální tvorba od příštího akademického roku otevře možnost studia také kombinovanou formou. Co přesně to pro uchazeče znamená a na co vše se mohou těšit, jsme si povídali s vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Mgr. Monikou Horsákovou.