• 11.06.2021

Aktualizováno! Mimořádné upozornění rektora Slezské univerzity

Upozorňujeme studenty, že k dosavadním vydaným opatřením začala platit povinnost testování na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 u těch studentů, kterým je v rámci rozvolňování protiepidemických opatření umožněn od 26. dubna 2021 návrat do prostor Slezské univerzity. Testování studentů bude od 10. 5. 2021 v prostorech Fakulty veřejných politik v Opavě provádět poskytovatel zdravotních služeb. Upozorňujeme, že na testování je třeba se objednat (viz odkaz dále).
  • 11.06.2021

Fyzikální ústav odhaluje krásy vesmíru nejmenším!

Vesmír. Hluboký a tajemný prostor kolem naší planety přitahoval pozornost lidstva od nepaměti. Laikům i odborníkům se hlavou honí spousta otázek. A co teprve dětem? Proto se Fyzikální ústav Slezské univerzity rozhodl, že na otázky těch nejmenších odpoví. Na první stupeň Základní školy T. G. Masaryka v Opavě vyslal svého zástupce - Jaroslava Vrbu, který uspokojil dychtivou zvědavost žáků 2. a 4. třídy.
  • 10.06.2021

Známé osobnosti přejí Slezské univerzitě k 30. narozeninám

Jaké by to byly narozeniny bez blahopřání? Slezská univerzita si letos připomíná třicáté výročí svého vzniku, my proto během letošního roku přinášíme přání známých osobností veřejného života, které naší alma mater k jejímu jubileu pogratulovaly. Patří mezi ně také devětačtyřitetiletá legenda basketbalového klubu BK Opava Mgr. Petr Czudek. „Slezské univerzitě bych v prvé řadě přál hodně cílevědomých studentů, kteří chtějí něco dokázat, a ne jen studia propařit,“ uvedl mimo jiné ve svém přání.
  • 08.06.2021

Dialogu s rektorem opět nechybělo jedinečné kouzlo neformálního setkání

Schopnost naslouchat druhým není dána každému. Slezská univerzita má to štěstí, že v jejím čele stojí rektor Pavel Tuleja, který umění komunikace skvěle ovládá. Kdyby tomu tak nebylo, nevznikla by výjimečná tradice – akce nazvaná Dialog s rektorem. V první červnový týden se dočkala již čtvrtého pokračování a opět stála za to.
  • 07.06.2021

O spojení studia na univerzitě a světa modelingu s naší studentkou Annou Steiningerovou

Že máme na Slezské univerzitě zajímavé studenty a studentky? To je stará známá věc. Jednou z nich je také posluchačka prvního ročníku oboru Angličtina pro odbornou praxi Anna Steiningerová. Kromě studia pracuje v kavárně, kde se více a více ponořuje do tajů výborné kávy. To je celkem běžný jev u mnoha vysokoškoláků. Anna Steiningerová ale jen tak mimochodem spolupracuje se známými značkami coby modelka. Pár dní po našem rozhovoru opět balí kufry směr Itálie, kde bude fotit pro Giorgio Armani, takže jsme ji ještě stihli vyzpovídat.
  • 07.06.2021

Vyhrajte s vlastními fotografickými vzpomínkami na SU

Je tady nový měsíc a s ním i nová soutěž k 30. výročí Slezské univerzity. V té předešlé jste hledali rozdíly na dvou námi zveřejněných fotkách z prostředí naší univerzity. V nově vyhlášené červnové soutěži ještě u fotografií zůstaneme, ale hlavními hrdiny tentokráte budete vy. Zapátrejte ve svém vlastním archivu po fotografiích z vašich nejen studentských let na Slezské univerzitě, ať už z dob počátků univerzity nebo doby nedávné. Když nám k zaslané fotce ještě prozradíte příběh, který se k ní váže, máte velkou šanci získat jeden z kousků limitované textilní kolekce značky Akari.

Další střípek ze života Napoleona Bonaparta

V květnu letošního roku uplynulo 200 let od úmrtí jednoho z největších vojevůdců všech dob Napoleona Bonaparta. K této příležitosti vydal pedagog Ústavu historie PhDr. Marian Hochel, Ph.D., knihu s názvem Vivant Denon a kouzlo empíru: Napoleonova hvězda, která oživuje duši. A nejen o ní jsme si s opavským historikem popovídali.
  • 04.06.2021

Slezská univerzita bude mít svého zástupce v předsednictvu České konference rektorů!

Je to fantastická zpráva! Slezská univerzita bude mít po 26 letech svého zástupce v předsednictvu České konference rektorů. Jedním z jeho pěti místopředsedů byl ve čtvrtek 3. června 2021 v Brně v tajném hlasování zvolen rektor SU doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D. Funkční období nového předsednictva začne 1. srpna 2021.
  • Kamila Návratová
  • 03.06.2021

Soutěže ve čtení a dramatizaci německého textu znají své vítěze

Dne 27. května 2021 se uskutečnilo slavnostní vyhlášení vítězů soutěží pro žáky základních a studenty středních odborných škol a gymnázií „Lesewettbewerb“ a „Dramawettbewerb“. Organizátoři se popasovali s protiepidemickými opatřeními, upravený formát přilákal nové účastníky.
  • 03.06.2021

Salutations de Paris aneb Jaký je Erasmus v Paříži pohledem studenta

Cestováním člověk získává zkušenosti a proniká do tajů odlišných kultur. Pro studenty je to v rámci programu Erasmus+ také úžasná příležitost, jak si připsat do životopisu plusové body, kterými se člověk může odlišit od jiných zájemců o práci.