• 21.01.2022

Dny otevřených dveří už jsou za dveřmi

Začátek nového roku s sebou už tradičně přináší dlouho očekávané dny otevřených dveří, kdy uchazeči o studium přicházejí nasát atmosféru akademického světa. Své brány opětovně otevírá i Slezská univerzita.
  • 21.01.2022

Studenti radí studentům: rozšiřujeme poptávanou službu konzultací pro zájemce o studium!

Přečíst si recenze o výrobku, který si chcete koupit, není vůbec špatné, lepší ale je zeptat se na přímé zkušenosti někoho, kdo daný výrobek či službu opravdu používá. Přesně tímto názorem se řídila Slezská univerzita, když v loňském roce zaváděla pro zájemce o studium službu individuálních konzultací prostřednictvím svých současných studentů. Středoškoláci možnost zeptat se jen nepatrně starších studentů na jejich vlastní zkušenosti se studiem rozhodně ocenili, univerzita proto letos síť svých ambasadorů studijních programů podstatně rozšiřuje.
  • Kamila Návratová

LucernaTV sleduje Ostravské kulturní stopy

Na internetové vzdělávací televizi LucernaTV, kterou provozuje Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby, můžete mimo jiné sledovat unikátní cyklus, který mapuje historii ostravské kultury.
  • 19.01.2022

Filmy z produkce Slezské univerzity se představí v ostravské Fiducii

Zkouškové je v plném proudu a studenti by neměli zapomínat také na odpočinek. Jednou z příležitostí k vystoupení z kolotoče neustálého učení může posloužit návštěva ostravského Antikvariátu a klubu Fiducia, kde se uskuteční Večer Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby.
  • Kamila Návratová
  • 17.01.2022

Za Ladislavem Binarem

Dne 2. 1. 2022 zemřel ve věku 78 let dlouholetý vědecko-pedagogický pracovník Ústavu bohemistiky a knihovnictví PhDr. Ladislav Binar, Dr.
  • Michal Stoklasa
  • 14.01.2022
  • Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné

Nové studijní programy Ekonomika a management na OPF

V listopadu 2021 obdržela naše fakulta rozhodnutí o akreditaci dalších studijních programů. Tentokrát se jednalo o nové studijní programy Ekonomika a management (EM) v bakalářském a navazujícím magisterském stupni a programy Economics and Management vyučované v obou stupních v anglickém jazyce.
  • 14.01.2022

Ohlédnutí za rokem 2021 a červí díra v Dobré vědět

Vědecké zajímavosti, fyzikální zákonitosti i novinky z vesmírného dění ani letos neuniknou hledáčku týmu Jirky Dobrého a spol. v jejich projektu popularizujícím vědu. Senzací posledních dnů je téma záhadného záření, které analyzují vědci z Fyzikálního ústavu v Opavě. Nový díl série Dobré vědět prozradí více. A co bylo nového v dalekých i blízkých galaxiích za celý minulý rok? Odtajní 16. díl pořadu SpaceCam. Trháky nabité vesmírnou tematikou by vám neměly uniknout.
  • Lenka Přečková
  • 11.01.2022
  • Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné

OPF získala akreditaci na unikátní finský vzdělávací koncept

OPF si může připsat další významný úspěch na cestě za vizí profesní fakulty se specifickými a zajímavými studijními programy. Získali jsme pětiletou akreditaci na studijní program Inovativní podnikání, který na půdu Slezské univerzity přináší původně finský vzdělávací koncept Team Academy®.
  • 11.01.2022

E-sport na SU slaví obrovský úspěch

Na úvod vsuvka pro čtenáře, kteří v životě o pojmu e-sport neslyšeli. Jedná se o soutěže v počítačových hrách. Komunita e-sportu každým rokem roste a dalo by se říci, že e-sport je již součástí mainstreamu. Studenti naší univerzity tak neváhali a za podpory pedagogů a Oddělení komunikace SU sestavili vlastní tým, který soutěží v 3E Univerzitní lize ve hře League of Legends, zkráceně také LoL. Tuto soutěž organizuje Esport Student Association (ESA), která je pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, a přihlásit se mohla jakákoliv univerzita, takže konkurence byla vysoká. A jak to dopadlo?
  • Tomáš Lanča
  • 07.01.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Záhadné záření přivádí opavské fyziky k úvahám o paralelních vesmírech

Opavští fyzikové ve spolupráci se zahraničními vědci studují doposud nevysvětlené vlastnosti proměnného rentgenového záření pocházejícího z blízkosti superhmotných černých děr. Toto záření je vysíláno ze zóny, kde ještě může uniknout z vlivů silné gravitace, a podle výpočtů mohou pozorované frekvence oscilací vznikat jen u méně hmotných černých děr. U těch velice hmotných se pozorované frekvence „hvězdných“ oscilací záření s teorií významně rozcházejí. Jedním z vysvětlení je, že záření pochází z okolí červí díry – mostu k paralelnímu vesmíru.