Absolvent Kulturní dramaturgie SU Marek David získal Cenu Jantar 2021

• Adam Poštolka
  • 04.05.2022
Jantarové sošky pro nejlepší divadelní inscenaci Moravskoslezského kraje tentokrát získaly rovnou dvě inscenace s opavskou stopou. Oceněnou inscenací pro malé divadelní scény se stala Planu ostravského Studia G režírovaná absolventem oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo Slezské univerzity v Opavě Markem Davidem. Za inscenaci pro velkou scénu získal ocenění Edmond Slezského divadla Opava.

Autor: Adam Poštolka

Marek David úspěšně absolvoval studium Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo na Slezské univerzitě v Opavě v roce 2015. Poté na JAMU v roce 2020 dokončil bakalářské studium činoherní režie. Aktuálně pokračuje v navazujícím studiu rovněž na  JAMU. Marek David se však vrací zpátky do Moravskoslezského regionu. V nejnovějším ostravském soukromém divadle Studiu G režíruje symbolicky již třetí inscenaci, kterou je právě oceněné Planu.

Název dramatu Planu vychází z podstaty děje samotného textu. Vypovídá o osudu Ryszarda Siwiece - prvního z lidských pochodní, které se po srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 na protest proti této intervenci upálily. V té době se však polské komunistické garnituře podařilo před většinou společnosti tento čin utajit. Přesto se stala paradigmatem pro skupinu Jana Palacha i mnohých dalších skupin a individualit napříč východním blokem jako drastická forma protestu proti moskevské zvůli.

Planu měla v ostravském Studiu G premiéru 6. prosince 2020. Tehdy inscenační tým vedený Markem Davidem zřejmě ani nemohl tušit, v jaké míře se padesát let zašlá historie sama v živé podobě připomene celému světu. V době probíhající války na Ukrajině, kdy ruské tanky opět okupují cizí území, není s podivem, že právě tato inscenace svou naléhavostí a angažovaností zasáhla publikum i odbornou veřejnost a získala si i značnou část publicity.

Marek David při přebírání Ceny Jantar (Zdroj: fotogalerie Ceny Jantar) Marek David při přebírání Ceny Jantar (Zdroj: fotogalerie Ceny Jantar)
Oficiální snímek inscenace Planu (Foto: Martin Kusyn) Oficiální snímek inscenace Planu (Foto: Martin Kusyn)