Ohlédnutí za rokem 2021 a červí díra v Dobré vědět

  • Jakub Plaskura
  • 14.01.2022
Vědecké zajímavosti, fyzikální zákonitosti i novinky z vesmírného dění ani letos neuniknou hledáčku týmu Jirky Dobrého a spol. v jejich projektu popularizujícím vědu. Senzací posledních dnů je téma záhadného záření, které analyzují vědci z Fyzikálního ústavu v Opavě. Nový díl série Dobré vědět prozradí více. A co bylo nového v dalekých i blízkých galaxiích za celý minulý rok? Odtajní 16. díl pořadu SpaceCam. Trháky nabité vesmírnou tematikou by vám neměly uniknout.

Autor: Denisa Palionová – studentská redakce Slezské univerzity

Slyšeli jste někdy o červích dírách? Pokud ne, vězte, že o jejich možném výskytu byste si toho měli nastudovat více. Právě fyzikové ze Slezské univerzity se tomuto jevu intenzivně věnují a možná se jim podařilo právě takovouto díru objevit. To by byl obrovský vědecký průlom! Co přesně popsali a jaké hypotézy z toho vyplývají? Jiří Dobrý si v tomto vydání Dobré vědět exkluzivně na toto téma povídal s ředitelem Fyzikálního ústavu v Opavě prof. RNDr. Zdeňkem Stuchlíkem, CSc. Více se dozvíte zde.

Rekapitulaci všeho nejzajímavějšího z dalekého vesmíru a vědy za rok 2021 nám Jiří Dobrý se svým štábem nabídne v pořadu SpaceCam. Nejstarší kvazar, sázka o černou díru, přistání sondy na Marsu, rekord přenosu dat přes internet a mnoho dalšího, na co je potřeba zavzpomínat, je přehledně k vidění tady. Minulý rok přinesl spoustu objevů, které vědu posunuly dál, je tedy nač navazovat. Buďte u toho společně s námi a pořadem Dobré vědět i nadále.


Dobré vědět v roce 2022 odstartovalo. Připoutejte se! (Zdroj: screen YouTube kanálu Dobré vědět) Dobré vědět v roce 2022 odstartovalo. Připoutejte se! (Zdroj: screen YouTube kanálu Dobré vědět)