Slezská univerzita si připomenula květinami odkaz prezidenta T. G. Masaryka

• Radim Šlezingr
  • 07.03.2021
První prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk byl natolik významnou osobností dějin našeho státu, že jeho jméno dnes nese na jeho počest mnoho ulic a náměstí v zemi. V neděli 7. března uplynulo od narození tohoto výjimečného československého státníka, filozofa, sociologa a pedagoga 171 let. Také Slezská univerzita si připomenula jeho odkaz položením květin u Masarykovy pamětní desky na budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty na Masarykově třídě v Opavě.
Autor: Radim Šlezingr

Rektor Slezské univerzity doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D., chtěl už tradičně položit kytici k uctění Masarykova odkazu osobně. Kvůli aktuálním protiepidemickým opatřením to však nebylo možné. My jsme se ale nevzdali a k 171. výročí narození tohoto významného Čecha jsme kyticí přece jen složili hold jak jeho významu pro samostatný československý stát, tak hodnotám, které vyznával a které v nás dále rezonují: víra v humanitu a demokracii, hledání a nalézání pravdy a mravní a náboženský příkaz lásky k člověku.

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk (7. března 1850  – 14. září 1937) se dočkal poct už za svého života. K jeho osmdesátým narozeninám byl roku 1930 přijat zákon o zásluhách T. G. Masaryka -  obsahující větu „Tomáš Garrigue Masaryk zasloužil se o stát“. Po odchodu z funkce roku 1935 ho parlament znovu ocenil a odměnil za jeho osvoboditelské a budovatelské dílo. Také jeho pohřeb se stal velkou národní manifestací za svobodu a demokracii.

Snímky: Karin Martínková Snímky: Karin Martínková
Nový obrázek