2007 - Rodina očima naší doby

V loňském roce byl partnerem Ústavu pedagogických a psychologických věd (ÚPPV) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity při organizaci semináře Náhradní rodinná péče Kojenecký ústav s dětským domovem v Opavě, letos již tento subjekt vystupoval při konferenci Rodina očima naší doby pod názvem Dětské centrum Čtyřlístek, příspěvková organizace, zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Jednání konference sledovala 3. října zaplněná univerzitní aula Na Rybníčku, přičemž část posluchačů tvořili studenti oboru Sociální patologie a profesionálové působící v oblasti sociální práce s rodinou.

Za pořádající ÚPPV vystoupili s referáty doc. PhDr. Bohumil Koukola, CSc. (Rodina a jeho nemocný, nemocný a jeho rodina), doc. PhDr. PaedDr. Kamil Janiš, CSc. (Výchova k rodičovství jako prevence umisťování dětí do výchovných zařízení), PhDr. Edita Ondřejová, Ph.D., a PhDr. Šárka Čížková (Problematika variant soužití u vybraného vzorku vysokoškoláků), Mgr. Marta Kolaříková (Využití metody videotréninku interakcí při práci s rodinami i školou) a Mgr. Kamil Janiš ml. (Sociální prostředí jako faktor ovlivňující vztah rodičů k dětem). Hovořilo se také o současných charakteristikách procesu konstrukce rolí v rodině i přípravné fázi pilotního projektu „Experimentální ověřování možnosti snížit počet dětí v ústavních zařízeních“.

„Zatímco loni jsme se zabývali problematikou náhradní rodinné péče, tentokrát jsme obrátili svou pozornost na rodinu jako takovou v kontextu naší doby. Ta nástupem emancipace přinesla výrazné změny společenského života, na které jsme z pohledu rodiny ještě nebyli schopni adekvátně zareagovat. Podle přednášejících by ony změny měly zasáhnout jak přípravu mládeže na rodičovství, tak způsob edukace jako takové,“ hodnotí Mgr. Petr Fabián, ředitel Dětského centra Čtyřlístek v Opavě a výsledek naplněnosti české institucionální výchovy považuje za výsledek kvality české rodiny. „Bylo nanejvýš pozitivní, že konference nás seznámila nejen s výsledky studií a průzkumů o složitosti rodinných vazeb v současné společnosti, ale zároveň jsme mohli vyslechnout osobní zkušenosti při změně přístupu k dětem a ke studentům. Rovněž informace o projektech, které jsou orientované na mladé lidi vstupující do vztahu, byly inspirující,“ dodává Fabián.

Z pohledu organizátorů se jevil zajímavým příspěvek věnovaný nezletilé graviditě a nezletilému mateřství, protože tato otázka obsahově velmi úzce tematicky zasahuje do studia oboru Sociální patologie a prevence. Zcela originální byl příspěvek MUDr. Petra Kováře, který publiku představil možnosti 3D ultrazvukové diagnostiky lidského plodu včetně ultrazvukových ukázek.

Konference, jejímž partnerem se stala Kofola a. s., vytvořila prostor pro vyjádření názorů odborníků z institucí, které se věnují různým formám náhradní péče o děti a jejichž postoje k těmto otázkám mohou být mnohdy odlišné. Tak se například setkali rodiče-pěstouni a pracovníci fondu ohrožených dětí a Dětského centra Čtyřlístek v Opavě. Připravená vystoupení vyvolala bezprostřední reakce a výměnu názorů mezi referujícími a posluchači.

rod20071.jpg

rod20072.jpg

rod20073.jpg

rod20074.jpg

rod20075.jpg

rod20076.jpg

rod20077.jpg