Superstage záhlaví logo

Leoš Kyša

spisovatel a popularizátor vědy

Leoš Kyša je český spisovatel, vysokoškolský pedagog, bývalý novinář a jedna z výrazných postav Českého klubu skeptiků Sisyfos. Je absolvent Slezské univerzity, známý podcaster a nejprodávanější český autor sci-fi a fantasy. Tvůrce fantastických světů a sérií jako Bratrstvo krve či Spad. S Kristýnou Sněgoňovou vymyslel a píše sci-fi ságu Legie, protože pořádné sci-fi seriály nemusí být jen na HBO.  

Zabývá se tématem iracionality ve společnosti. Je autorem přednášek na téma „Věda kontra iracionalita“ (Očekávání konce světa, Magické myšlení v životě dnešního člověka, Konspirační teorie, Senzibilové jako „pomocníci“ policie, Jasnovidci v tajných službách atd.), editorem stejnojmenného sborníku vědeckých esejí a také scénáristou celovečerního dokumentu o astrofyzikovi Jiřím Grygarovi. Pro videopodcastovou televizi Talk TV připravuje pořad Jadrná věda.


doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D.
ekonom, prorektor Slezské univerzity v Opavě

Vystudoval Ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě. Na téže fakultě se habilitoval v oboru Ekonomie. Stal se vedoucím katedry ekonomie Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné, kde také působil na pozici děkana fakulty, a následně po dvě volební období zastával rovněž pozici rektora Slezské univerzity v Opavě. V současnosti vede Ústav veřejné správy a sociální politiky na Fakultě veřejných politik v Opavě a zároveň je prorektorem Slezské univerzity pro strategii a komunikaci. V rámci své odbornosti se věnuje zejména problematice teoretické ekonomie, přičemž v posledních letech se soustředí zejména na řešení mikroekonomických problémů. Kromě teoretické ekonomie věnuje svou pozornost také problematice makroekonomické analýzy a veřejné ekonomie.


Mgr. Petr Horálek

fotograf, kreslíř, spisovatel, cestovatel, astronom

Český delegát Mezinárodní Asociace pro Temné nebe, první český fotovyslanec Evropské jižní observatoře, autor několika fotografických knih. Jeho snímky byly vícekrát vybrány jako prestižní Astronomický snímek týdne ESO, Astronomický snímek dne NASA nebo Česká astrofotografie měsíce. Za jeho celosvětové úspěchy na poli astrofotografie po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Na Slezské univerzitě působí na Fyzikálním ústavu v oblasti popularizace vědy.


Middle of the Sandwich
hudební skupina
Martin Kapek, Libor Cinegr, Martin Petrásek, Josef Pryč a Max Kluka – to je Middle of the Sandwich. Kapela vznikala během první vlny covidové pandemie v květnu 2020. Projekt byl původně založen jen jako rozptýlení pro několik hudebníků z okolí Olomouce, aby se mohli bavit jamováním a hraním v dočasně pronajaté zkušebně a po covidu se vrátili do svých kapel plní nových postřehů a v o něco lepší hudební formě. Po několika měsících se však všichni členové skupiny rozhodli opustit své původní projekty a z Middle of the Sandwich se stala priorita číslo jedna. Jejich první album Zvuky a Vůně vyšlo na podzim roku 2023.

Mgr. Hana Komárková, Ph.D.
historička
Hana Komárková se narodila v Bruntále a možná právě z toho důvodu ji to odjakživa táhlo k temnému středověku. Odbornou historii vystudovala na Slezské univerzitě v Opavě, kde také úspěšně absolvovala doktorský studijní program Historie se zaměřením na české a československé dějiny. V průběhu studia realizovala řadu zahraničních stáží (PL, UK), ale lepší místo k životu, než je Slezsko, nenašla. V současné době působí na Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě jako odborný asistent pro dějiny středověku. Badatelsky se zaměřuje na slezská města pozdního středověku a raného novověku.

prof. PhDr. Irena Korbelářová, Dr.
děkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity
Irena Korbelářová se narodila v Ostravě. Po přečtení knížky Miroslava Ivanova o odhalování tajemství královédvorského a zelenohorského rukopisu se rozhodla pro studium archivnictví na Univerzitě Karlově, které úspěšně zakončila v roce 1982. V roce 1988 dosáhla titulu doktora filozofie a nastoupila jako interní doktorandka do tehdejšího Slezského ústavu ČSAV. V něm ostatně, byť již pod hlavičkou Slezského zemského muzea, pracuje dodnes. Jejím hlavním působištěm se roku 1993 stala nově založená Slezská univerzita a v březnu 2019 stanula v čele její Filozoficko-přírodovědecké fakulty. Od roku 2015 působí jako vedoucí Výzkumného centra pro kulturní dějiny Slezska a střední Evropy. Je členkou mnoha vědeckých grémií a redakčních rad v České republice i v zahraničí. Už tři desítky let studentům předává poznatky z oblastí dějin a pomocných věd historických a svým přístupem k výkladu demonstruje zaujetí pro historickou práci.

Mgr. Michal Zezula, Ph.D.
archeolog a ředitel ÚOP Národního památkového ústavu v Ostravě
Studium historie započaté na Slezské univerzitě v Opavě zakončil roce 1996 na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde v roce 2002 rovněž absolvoval studium archeologie. Doktorandské studium završil na Ústavu archeologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V roce 1997 nastoupil jako archeolog do Památkového ústavu v Ostravě (nyní Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Ostravě), kde v letech 2003–2012 zastával funkci vedoucího Odboru archeologie. K 1. 11. 2012 byl jmenován ředitelem ÚOP v Ostravě. Podílí se na plnění výzkumných úkolů NPÚ, je autorem řady odborných článků a studií a spolueditorem publikací Kostel sv. Martina v Bohušově, Předměty vyprávějí..., Krnov – historie, archeologie a S knížaty u stolu. V rámci své pracovní náplně a dalších aktivit se věnuje také ochraně a popularizaci archeologického dědictví. Externě přednáší na Ústavu historických věd Slezské univerzity v Opavě.

Mgr. Jana Koudelová, Ph.D.
historička
Pracovnice Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Ostravě, kde se zabývá stavebněhistorickými průzkumy, především operativními průzkumy a dokumentací historických staveb. Specializuje se zejména na výzkum tradičního stavitelství a také na vývoj městské i vesnické zástavby na území severní Moravy a Slezska. Při výzkumech se snaží uplatňovat mezioborovou spolupráci a skloubit tak metody humanitních (historie, archeologie, dějiny umění, etnologie apod.) a přírodních věd (dendrochronologie, analytické metody při průzkumech historických konstrukcí a materiálů). Výsledky bádání v oblasti tradičního stavitelství postupně představila společně s kolegy Václavem Michaličkou, Romanou Rosovou a Tomášem Nitrou v publikacích Méně známé roubené stavby na území Slezska se zaměřením na prostor ostravsko-karvinského uhelného revíru, Dřevěné stavitelství v regionu Slezská brána a Dřevěné stavitelství Palkovic a Myslíku. Dílčí výsledky své práce publikuje formou studií v odborných časopisech, sbornících a kolektivních monografiích. Výsledky průzkumů rovněž prezentuje v rámci přednáškové činnosti. Externě vyučuje problematiku rurálního kulturního dědictví na Slezské univerzitě v Opavě.

Mgr. Barbara Marethová
archeoložka
Magisterské studium archeologie absolvovala v roce 2006 na Univerzitě Karlově v Praze. Od roku 2003 působí jako archeolog v Národním památkovém ústavu, nejdříve na územním odborném pracovišti ve středních Čechách a od roku 2009 pak v Ostravě. Aktuálně zastává pozici vedoucí oddělení archeologických výzkumů. Od roku 2010 vedla řadu archeologických výzkumů na území Moravskoslezského kraje, přičemž se soustředí především na plošné odkryvy městských parcel v historických jádrech Opavy a Ostravy. Kromě vývoje středověkých měst se zabývá také problematikou raně a vrcholně středověkého pohřbívání. Spolupodílí se na plnění výzkumných úkolů NPÚ a je autorkou řady odborných článků.

MgA. Mgr. Ondřej Durczak, Ph.D.
fotograf, nositel titulu Osobnost mladé české fotografie 2019, autor několika úspěšných fotografických publikací

Absolvent Institutu tvůrčí fotografie na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě, kde nyní vyučuje, a nositel titulu Osobnost mladé české fotografie 2019. Dlouhodobě se zabývá fotografováním Ostravy a regionu severní Moravy. Ve vědecko-výzkumné oblasti mapuje fotografické knihy. Publikoval několik teoretických i autorských knih, je kurátorem fotografických výstav.


Mgr. Bc. Miloš Zapletal, Ph.D.
hudební a kulturní historik
Vystudoval muzikologii a filmovou vědu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V letech 2015–2018 působil v Etnologickém ústavu Akademie věd ČR v Praze a od roku 2018 je odborným asistentem na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě. Kromě knihy Leoš Janáček a pozdní obrození na Moravě a desítek studií je také spoluautorem prvních anglicky psaných dějin české hudby, které v tomto roce vydá nakladatelství Cambridge University Press. Aktuálně pracuje na knize o české populární kultuře 80. a 90. let.

Iva Bittová
zpěvačka, hudebnice a herečka
Vystudovala hudebně dramatický obor na konzervatoři v Brně, zpěv a houslovou hru. Byla členkou Divadla na provázku (dnes Husa na provázku), kde na sebe upozornila rolí Eržiky ve hře Balada pro banditu. Na hudební scéně působí jako sólová zpěvačka a houslistka s vlastními písněmi komponovanými na lidové texty, ale vystupovala také společně se známou brněnskou formací Dunaj a později se Škampovým kvartetem či s jazz-folk-rockovým uskupením Bratři Ebenové. V roce 2004 účinkovala v newyorské Carnegie Hall v roli Elvíry v Mozartově opeře Don Giovanni. V roce 2007 ztvárnila hlavní roli ve filmu Tajnosti. Má dva syny – Matouše a Antonína. S mladším synem Antonínem příležitostně vystupuje coby koncertní duo Bittová + Fajt ml.

Antonín Fajt
hudebník a skladatel
Antonín Fajt je klavírista, jazzový muzikant, skladatel soudobé hudby a rovněž mladší syn Ivy Bittové. Jeho hudební jazyk propojuje elementy klasických skladatelů Leoše Janáčka a Bély Bartóka s prvky afrologické improvizace vycházející z jazzu, hip hopu a západoafrické hudby. Studoval hudbu na Bard College v New Yorku a na University of California v Irvine.

MUDr. Karel Fousek
celostní gynekolog a porodník
Gynekolog a porodník MUDr. Karel Fousek ve svém přístupu k ženskému zdraví prosazuje celostní přístup. Naslouchání své intuici, propojování těla, emocí a mysli, kombinace poznatků a metod z řady souvisejících oborů – to jsou hlavní témata, která se v jeho práci prolínají s cílem najít a vyřešit skutečné příčiny ženských nemocí.

Mgr. Kamil Matula, Ph.D.
informační vědec a informatik
Nadšenec do světa informačních technologií a zkoumání výzev i příležitostí, které mohou znamenat pro společnost. Našel jedinečnou možnost k propojení dvou světů – informatického a informačně-vědního – na Ústavu informatiky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, kde působí jako odborný asistent. Studenty ve svých seminářích bere na exkurzi do myšlení budoucích uživatelů, pro které budou jednoho dne vyvíjet užitečné informační systémy, programy a obecně IT i informační řešení tak, aby nezapomněli, že na druhé straně bude člověk (nebo jiná forma inteligence). Zároveň trochu pomáhá e-sportovní komunitě v jejich reprezentaci dobře myšlenými, nevyžádanými radami. Mimo jiné o tom, jak se udržet digitálně zdravý.

Mgr. Anna Novotná, Ph.D.
informatička, vědkyně a vysokoškolská pedagožka 
Vystudovala doktorský obor Informační věda na Karlově univerzitě v Praze. Na Ústavu informatiky Slezské univerzity v Opavě vyučuje předměty spojené se sociálními médii, mediální gramotností a informačním chováním. Zvláště se zaměřuje na propojení technologií a sociálních problémů ve veřejném prostoru a také na analýzu toho, jak ovlivňují chování jednotlivce. Pravidelně přispívá do odborných publikací a účastní se konferencí, kde prezentuje své výzkumy a inovativní přístupy. Je přesvědčena o tom, že klíčem k úspěšné integraci technologií do společnosti je důraz na etiku a odpovědnost. Proto aktivně podporuje osvětu v oblasti mediální gramotnosti a prosazuje zodpovědné využívání technologií.

doc. Mgr. Tomáš Gongol, Ph.D.
rektor Slezské univerzity v Opavě
V letech 1997 až 2002 absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, doktorát v oboru Mezinárodní hospodářské a obchodní právo získal v letech 2005 až 2009 na Vysoké škole ekonomické v Praze a tamtéž byl na počátku roku 2019 jmenován docentem v oboru Obchodní právo. V roce 2004 nastoupil jako odborný asistent na Slezskou univerzitu v Opavě, na jejíž Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné postupně působil v několika funkcích. Z pozice proděkana pro studijní a sociální záležitosti, kterou zastával od roku 2013, postoupil v roce 2015 na celouniverzitní pozici prorektora – nejdříve pro studijní a sociální záležitosti a od roku 2019 pro strategii a komunikaci. Od 1. března 2023 pak na Slezské univerzitě v Opavě působí ve funkci rektora.
Profesně se zaměřuje zejména na oblast obchodního práva a práva duševního vlastnictví se zaměřením na jejich aplikaci v oblasti moderních komunikačních technologií. Spolu se svou manželkou Michaelou dlouhodobě pomáhá osiřelým dětem v Africe v rámci organizace Bez mámy.

Ing. Dalibor Šimek, Ph.D.
podnikatel a vysokoškolský pedagog
Získal doktorát na Obchodně podnikatelské fakultě Slezské univerzity v Karviné, kde nyní působí jako odborný asistent na Katedře podnikové ekonomiky a managementu. Jeho práce na univerzitě se zaměřuje na podporu podnikání, inovace a rozvoj mladých podnikatelů. Byl klíčovou osobností při zakládání centra na podporu podnikání Business Gate, které slouží jako inkubátor pro začínající podnikatele a poskytuje jim potřebné zdroje, mentoring a podporu při rozvoji podnikatelských nápadů. Svou vášeň pro vzdělávání a podporu nových generací podnikatelů nyní realizuje v rámci unikátního studijního programu Inovativní podnikání. Kromě pedagogické činnosti se také aktivně věnuje podnikání v oblasti e-commerce, v níž má dlouholeté zkušenosti s marketingovými strategiemi a provozem online obchodů. 

Jiří Novák
ředitel ZOO Ostrava
Zabývá se zoologií a problematikou ochrany přírody ex situ a in situ. Vystudoval Ostravskou univerzitu a Univerzitu Palackého v Olomouci. Od roku 1998 pracuje v Zoo Ostrava, kde za více než čtvrtstoletí prošel pozicemi od chovatele zvířat, přes zoologa, po vedoucího zoologického oddělení. Od roku 2021 je ředitelem Zoo Ostrava. „Dovedli jsme Zemi k dalšímu – šestému vymírání druhů. Budovat zoologickou zahradu jako archu ohrožených druhů se tak stalo nutností a regulérním posláním…“

František Příbrský
zoolog a ochránce přírody a divokých zvířat
František Příbrský je zapálený ochránce divokých zvířat. V současné době pracuje pro Zoologickou zahradu a botanický park Ostrava jako terénní zoolog a koordinátor ochranářských projektů a také působí jako externí poradce pro Zoo Ústí nad Labem. V Indonésii spoluzaložil nadaci nazvanou Yayasan Peduli Kelestarian Satwa Liar (Nadace na zachování divokých zvířat), která zaštiťuje většinu ochranářských aktivit Záchranného programu Kukang (boj proti nelegálnímu obchodu s divokými zvířaty na Sumatře a ochrana ohroženého druhu primáta outloně), kde nyní působí jako ředitel. Vedle přímé ochrany divokých zvířat na Sumatře také spoluzaložil a spoluvede evropský projekt Ukradená divočina, který se zaměřuje na problematiku nelegálního obchodu s divokými zvířaty a částmi jejich těl v Evropě, především pak v České republice. Kromě zmíněného je také členem skupiny odborníků pro poloopice tzv. Prosimian TAG v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), kde působí na pozici poradce pro outloňovité a jejich ochranu v jihovýchodní Asii a také na pozici zástupce koordinátora pro chov outloňů malých (EEP). 

MgA. Ondřej Smékal

režisér, vysokoškolský pedagog

Ondřej Smékal vystudoval Multimediální techniky a audiovizuální tvorbu na Slezské univerzitě v Opavě. Posledních 10 let se pod heslem „pomáhám u filmu“ pohybuje v oblasti výroby nejrůznějších audiovizuálních děl. Pochází z Chornic, miluje filmy, hudbu a pivo. Rád jezdí autem, a ještě o něco raději na motorce. Jeho druhým domovem je Bobrovecká dolina v Západních Tatrách a vesnice KutaMale na Sumatře. Fascinuje ho vesmír a někdy nerozumí lidem. Jeho oblíbené zvíře je kočka domácí a oblíbené slovo keporkak. Rád chodí do lesa na houby.


prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc.
teoretický fyzik, astrofyzik, ředitel Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě
Zabývá se problematikou fyzikálních procesů v okolí černých děr, červích děr, superspinarů, neutronových hvězd a jiných monster. Zkoumá rovněž vliv temné energie a temné hmoty na evoluci vesmíru a galaktických struktur. Je nositelem významných cen České astronomické společnosti: Kopalova přednáška (2016), Nušlova cena (2019).  Vyznává motto: „Nejjistější místo, kde nalezneš pomocnou ruku, je na konci tvého ramene.“

Mgr. Monika Horsáková, Ph.D.
publicistka, dokumentaristka, vysokoškolská pedagožka a aktivistka, vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity
Je mimo jiné spoluautorkou projektů Moderní poezie do škol, Ostravské kulturní stopy a LucernaTV nebo cyklů vzdělávacích dokumentů Sami proti zlu a Dějiny na vlastní kůži, jež se zabývají osudy lidí, které poznamenaly historické události. V roce 2019 se ujala režie série dokumentárních zpovědí osobností mezinárodního diskusního fóra Meltingpot pod názvem Voices of Meltingpot. Je členkou spolku Za krásnou Ostravu, který se věnuje problematice veřejného prostoru, a spoluautorkou Bílé knihy ostravské kultury či knih Animace z Ostravy20 let Fiducie a ostravské kulturní scény a Cesty do ostravského (v)nitrozemí.

Libor Cinegr
kytarista kapely Middle of the Sandwich a režisér filmu Sběratelé kratomu
Kytarista mladé ambiciózní skupiny Middle of the Sandwich. Libor se mimo jiné již sedmým rokem věnuje buskingu na ulicích napříč celou Evropou. Tvůrce hudebních videoklipů, student studijního programu Multimediální techniky, tvář Slezské univerzity a v neposlední řadě vášnivý milovník akvaristiky.

Ondřej Wepper
kameraman
Ondřej je studentem 3. ročníku studijního programu Audiovizuální tvorba na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě. V současnosti se v roli kameramana podílí na natáčení dokumentárního filmu Sběratelé kratomu. Jedná se o jeho absolventskou bakalářskou práci.

Lukáš Pfeffer
podnikatel a zastánce racionální regulace kratomu
Mluvčí Česko-Slovenské Asociace za Kratom, jež bojuje za racionální regulaci kratomu a ostatních psychomodulačních látek v České republice a na Slovensku. Účastník schůzí Rady Vlády ČR, na nichž jsou projednávány PML. Podnikatel v oboru.

Ing. Helena Horská, Ph.D.
hlavní ekonomka Raiffeisenbank
Studovala na Vysoké škole ekonomické v Praze a na Institutu světové ekonomiky v Kielu. Dle Forbes patří mezi 100 nejvlivnějších žen České republiky. Jako hlavní ekonomka Raiffeisenbank vede Tým ekonomických výzkumů, zasedá v dozorčí radě a ovlivňuje směřování banky. Za minulé vlády ukončila svou činnost ve Výboru pro rozpočtové prognózy na Ministerstvu financí a státu pomáhala hledat východisko z koronavirové krize v rámci nezávislé platformy odborníků KoroNERV-20. Od května 2022 je členkou Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Miroslav Karas
reportér
Je absolventem Univerzity Karlovy v Praze, kde studoval na fakultě žurnalistiky. V médiích se pohybuje po celou svou pracovní kariéru. Od roku 1985 pracoval v Československém rozhlase v redakci publicistiky pro děti. Netrvalo dlouho a přešel do zahraniční redakce a stal se tak polským zpravodajem. Přestože vyměnil Československý – později Český – rozhlas za Českou televizi, práci zahraničního reportéra zůstal věrný. Zprávy přinášel nejen z Polska, ale vyjížděl i do zemí bývalého Sovětského svazu, zejména na Ukrajinu, do pobaltských zemí a Běloruska. Od roku 2012 až do roku 2020 s krátkou pauzou komentoval dění v Rusku. V letech 2020 až 2024 působil jako ředitel Televizního studia Ostrava České televize. Za své letité působení v Rusku byl svědkem mnoha zásadních momentů moderní ruské historie. Jaké to je být novinářem v zemi, která svobodě slova příliš nepřeje, popsal ve své knize A odkud bych asi tak byl.

Soňa Klepek Jonášová
propagátorka ekoinovací
Je absolventkou oboru Zemědělské inženýrství na Mendelově univerzitě v Brně. Založila a vede INCIEN (Institut Cirkulární Ekonomiky) a dále spoluzaložila platformy Pale Blue Dot, Český cirkulární hotspot, Změna k lepšímu a portál Xflow.cz, jehož cílem je propojování studentů s praxí. Je členkou poradních rad veřejných institucí (např. Komise pro problematiku klimatu Úřadu vlády) a významných firem (např. Škoda Auto) a současně studuje doktorát v oboru Sociální ekologie na Karlově univerzitě. Konzultuje udržitelnost, cirkulární ekonomiku a související oblasti včetně strategie komunikace. V těchto oblastech také vede workshopy, vzdělává a pomáhá hledat nové možnosti. Zajímá ji udržitelný rozvoj, produkce potravin, zemědělství, „cradle to cradle“ systémy, cirkulární ekonomika, networking a možnosti stáží a získávání zkušeností pro studenty vysokých škol.


Ing. Cyril Klepek
zakladatel digitálního tržiště s odpadem CYRKL
Se svou firmou CYRKL hledá způsoby opětovného využití pro odpady, které by jinak putovaly na skládku. Vystudoval ekonomii a hospodářskou ekonomiku na VŠE, kde pokračoval i v doktorském studiu. Pracoval ve společnosti Raiffeisenbank na pozici inovačního projektového manažera. V útvaru Corporate strategy měl na starosti nové nápady na produkty a služby a zároveň řízení strategické iniciativy – vybudování firemního poradenství. V minulosti se zúčastnil série HCD workshopů Direct People, což zcela zásadním způsobem změnilo jeho pohled na byznys a inovace. Nyní ve společnosti Direct People působí jako Senior Innovation Designer.

Ing. Petra Chmielová, Ph.D.
ekonomka a vysokoškolská pedagožka

Petra Chmielová působí na Katedře ekonomie a veřejné správy Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity v Karviné jako odborná asistentka. Mezi její odborné zaměření patří oblast veřejné ekonomiky a správy se specializací na cirkulární ekonomiku a udržitelný rozvoj. Od letošního roku zastává roli manažerky pro udržitelnost na Slezské univerzitě v Opavě. Aktivní je rovněž v oblasti implementace inovativních metod ve výuce. Díky inovativnímu přístupu k výuce se studenti nejenom učí, ale také si osvojují dovednosti a myšlenkové postupy, které jim pomáhají připravit se na budoucí profesní výzvy nejen v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky.


Ing. Iveta Bryjová
biomedicínská inženýrka

Iveta Bryjová vystudovala aplikovanou fyziku a biomedicínské inženýrství, což ji předurčilo k práci na pomezí techniky a medicíny. Její profesní kariéra je úzce spojena s Ústavem nelékařských zdravotnických studií na Fakultě veřejných politik Slezské univerzity, kde má na starost mimo jiné organizaci studijního programu Dentální hygiena. Specializuje se na problematiku orálního zdraví a zdravotní gramotnosti. Její výzkum je zaměřen na vzájemné souvislosti mezi orálním a celkovým zdravím, což přispívá k lepšímu porozumění těmto komplexním vztahům. V tomto interdisciplinárním přístupu spojuje technické znalosti s praktickými aplikacemi v medicíně. 


MUDr. Naděžda Skibová
zubní lékařka
Naděžda Skibová je absolventkou Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Je členkou České stomatologické komory a Implantologického klubu a držitelkou osvědčení ČSK v oborech Praktický zubní lékař a Parodontolog. Dále úspěšně absolvovala Curricula implantologie pod záštitou České stomatologické implantologické společnosti. Pravidelně se účastní odborných školení, stáží a kongresů, což jí umožňuje být vždy na špičce v oblasti zubního lékařství. Významně se podílí na studijním programu Dentální hygiena na Fakultě veřejných politik Slezské univerzity v Opavě, kde zajišťuje a garantuje výuku parodontologie. Její přístup a odbornost pomáhají formovat budoucí generace specialistů na dentální hygienu.

PhDr. Mgr. Naděžda Špatenková, Ph.D., MBA
psycholožka a vysokoškolská pedagožka
Vystudovala sociologii a andragogiku v profilaci na sociální práci a jednooborovou psychologii. Má také manažerské vzdělání v oboru personální management. V současné době se primárně věnuje klinické praxi, pracuje jako psycholožka v Odborném léčebném ústavu Paseka, p. o., a v Psychiatrické léčebně Šternberk. Působí jako vysokoškolská učitelka a odborná asistentka na Ústavu pedagogických a psychologických věd Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě. Ve své pedagogické a vědecko-výzkumné činnosti se věnuje především problematice zvládání náročných životních situací, umírání, truchlení a péče o pozůstalé. Je autorkou a spoluautorkou mnoha odborných publikací, mimo jiné Zármutek a pomoc pozůstalým, Poradenství pro pozůstalé, Krize a krizová intervence, Reminiscenční terapie, O posledních věcech člověka či Sexualita a intimita v závěru života.

RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D.
český astronom, popularizátor astronomie a vysokoškolský pedagog
Vystudoval fyziku na Masarykově univerzitě v Brně a tamtéž získal doktorský titul v oboru Teoretická fyzika a astrofyzika. Od roku 1988 do roku 2015 pracoval v Planetáriu Ostrava (VŠB – Technická univerzita), z toho 22 let jako vedoucí této instituce. Od roku 2015 působí na Slezské univerzitě v Opavě, kde vyučuje, zastává funkci proděkana pro strategie a rozvoj a stará se o observatoř WHOO! a digitální sférickou projekci Unisféra. Významným způsobem se dlouhodobě angažuje v rámci České astronomické společnosti. Má v oblibě Kurta Vonneguta, Jana Wericha, Joana Miró, funkcionalismus, Beatles, brokolici a internet. Nemá rád Aloise Jiráska, humor Petra Novotného, socialistický realismus, dechovku, koprovku a písemné zkoušení.