Superstage záhlaví logo

Středa 19. 7.

15:00 - 15:45 - Hana Komárková

Tahle doba není pro starý! Jak to bylo se stářím ve středověku?
Vyplatilo se ve středověku zestárnout, nebo bylo výrazně lepší umřít mlád, třeba násilnou smrtí? Kdo se tomu bránil a kdo šel smrti napřed? Existovala krize středního věku? Nebo to byla spíš krize středověku? A co bylo horší?

16:00 - 16:45 - Tomáš Heryán

Investice pro klidné stáří?
Z budoucích důchodů možná i předchozí mladé generace je kvůli vládnímu dluhu de facto sci-fi. Populace stárne, a všichni se chceme určitě dožít úctyhodného věku. Nynější inflace ukusující hodnotu úspor se bohužel týká nás všech. Jak ji tedy dlouhodobě porazit? Proč se nebát další krize, kterou nám naservírují média? Nečekejte konkrétní investiční doporučení, ale bouřlivou diskusi na dané téma, která bude nejenže přínosná, ale i pobaví.

17:00 - 17:45 - Karel Fousek

Proč trvá lidské těhotenství 9 měsíců?
Proč lidské těhotenství trvá devět měsíců? Proč se člověk - jako jediný živočich na této planetě - rodí naprosto bezbranný? Na tyto a další základní otázky spojené s těhotenstvím odpovídá nejnovější výzkum ve zdánlivě nesouvisejících oblastech, jako je vysoký krevní tlak v těhotenství, poruchy růstu plodů aj. Ukazuje se, že centrální úlohu v průběhu celého těhotenství hraje kardiovaskulární aparát ženy, tedy její SRDCE.

18:00 - 18:45 - S The Middle of the Sandwich

Hledání harmonií pro vlastní harmonii

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Čtvrtek 20. 7.

12.00 - 12.45 - Kamil Matula

Digitální zdraví (nejen) dětí
Jak na nás a naše děti působí současná doba plná obrazovek a digitální svět? Jaká rizika i příležitosti přináší používání (moderních) informačních technologií a populárních online služeb? Jak je ohroženo naše zdraví, jakým novodobým závislostem můžeme propadnout, případně jak může být ovlivněno naše chování, paměť či rozhodování? Podívejme se společně na to, jak se negativním vlivům bránit a pozitivním jít naproti... 

13.00 - 13:45 - Ladislav Průša

Sociální služby - nejdynamičtější sektor národního hospodářství
Česká populace stárne, soustavně se hovoří o potřebě realizace důchodové reformy, o dopadech stárnutí populace na potřebu sociálních služeb se prakticky nehovoří, přestože budou neméně závažné. Vedle přímých ekonomických dopadů, vyplývajících např. z potřeby budování nových kapacit sociálních služeb, bude nutné v nejbližších 15 letech prakticky zdvojnásobit počet pracovníků v sociálních službách. Sociální služby se tak mohou stát nejdynamičtěji se rozvíjejícím sektorem rozvoje národního hospodářství.

14.00 - 14.45 - Ondřej Durczak + Jiří Siostrzonek

Zrození metropole
Přednáška Zrození metropole představuje Ostravu padesátých a šedesátých let 20. století prostřednictvím dobových fotografií. Její snahou je především evokovat atmosféru rodící se průmyslové metropole kraje i celého Československa v krátkém, ale intenzivním období velkých hospodářských, kulturních, ideologických a sociálních proměn. Komparace staré Ostravy se současným pohledem.

15.00 - 16.00 - Anna Rotreklová

Fantastická terapie
Jak funguje a pro koho je vhodná terapie psychedelickými látkami? Film s následnou debatou s tvůrkyní a terapeuty. V dokumentárním filmu je představen velmi slibný způsob léčby některých duševních nemocí, který je založen na psychoterapii a na užití psychedelicky působící látky, přesněji řečeno jde o psychedeliky asistovanou psychoterapii. Za pár let bude tato forma terapie nejspíš pevně zakotvena mezi zavedenými léčebnými postupy a už nyní ji hradí některé zdravotní pojišťovny. Dokument byl natočen ve spolupráci s ojedinělou klinikou u nás „Psyon – Psychedelická klinika“. K psychedeliky asistované psychoterapii zde legálně používají látku ketamin. Vystupující psychoterapeuti, psychologové a lékař zmiňují i ostatní psychedelické látky, které se u nás oficiálně využívají zatím jen v experimentálních studiích. U rezistentní deprese, kde veškerá běžná léčba selhává, se tato forma terapie ukazuje jako naprosto průlomová. Ve snímku zaznívají také výpovědi klientů, kteří ketaminem asistovanou psychoterapií prošli. Mluví o svých zážitcích při psychedelickém sezení i o tom, co jim léčba přinesla.

16.15 - 17.00 - Tomáš Gráf

Přehled konců světa… Jak může vesmír bránit naší dlouhověkosti?
Čím nás ohrožují různé procesy ve vesmíru? Které události nás ohrozí s velmi malou pravděpodobností a které jsou fatální? U kterých víme, že nastanou a je jen otázkou kdy? Na tyto a další podobné otázky se s jistou nadsázkou pokusí odpovědět tato přednáška.

17.15 - 18.00 - Dita Pepe

Tvorbou k lepšímu životu
Přednáška vycházející z disertační práce Dity Pepe přibližuje terapeutický aspekt fotografické tvorby na umělce a jeho prožívání. Výchozími daty jsou autorská kniha Hranice lásky a hloubkové rozhovory s tvůrci na toto téma. 

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Pátek 21. 7.

12.00 - 12.45 - Hana Lafková

Sběratelka kostí
Zdravotní kondice lidské populace se v průběhu tisíciletí neustále proměňovala v závislosti na mnoha faktorech – od stravovacích návyků, hygienických podmínek po válečné konflikty.  Přednáška pro ty, které zajímá, jak se složení stravy může odrazit na stavu kosterních ostatků a jak vypadaly protézy a dlahy dochované v hrobech in situ v průběhu věků...

13.00 - 13.45 Martin Petrásek

Člověk, město, světlo
Po miliony let se člověk přizpůsoboval střídání dne a noci. Ve dne bylo světlo, v noci byla tma, kterou narušilo leda světlo ohně. Až v posledních desítkách let svítíme umělým světlem, které je stále levnější a stále výkonnější. Rozdíl mezi dnem a nocí se stírá. A lidstvo i příroda pociťuje narušení věky se vyvíjejících biorytmů. A přitom by stačilo tak málo, uvědomit si to a nesvítit blbě.

14.00 - 14.45 - Monika Horsáková

Tváří v tvář hvězdám Meltingpotu – Behind Voices of Meltingpot
Debata o zákulisí natáčení unikátních filmových zpovědí hvězd diskusního fóra Meltingpot. 

15.00 - 15.45 Jana Orlová

Hladový performer aneb Popelka hledá střevíček 
Vizuální performance nebo performance art jsou veřejnosti známy hlavně skrze fyzické a psychické experimenty s umělcovým tělem a provázaně s umělcovou mentální složkou. Jaké je pozadí těchto experimentů? Proč někteří umělci používají bolest jako prostředek sebepřesažení? Jaké je to být během performance zároveň subjektem i objektem? Jaký to implikuje vztah k vlastnímu tělu a metaforicky k tělu sociálnímu, ekonomickému, ekologickému a politickému?  

16.00 - 17.00 - Zdeněk Stuchlík

Život vesmírných objektů
Tak jako lidé i vesmírné objekty mají velmi dramatické životy a osudy, včetně samotného vesmíru, ve kterém žijeme. V přednášce se budeme věnovat životu hvězd i jejich pozůstatků v podobě černých děr a obrovských energetických monster, jež kolem černých děr vznikají. Osud černých děr je pak dán v rámci osudu samotného vesmíru. 

17.15 - 18.00 Pavel Tuleja + Helena Horská

Ekonomika v krizi - krize ekonomie?
Proč se opakují ekonomické krize a na čem závisí jejich délka a intenzita? Umí nebo neumí si dnešní ekonomové s ní poradit? A naslouchají politici svým ekonomickým poradcům? O tom, zda líp už bylo, či zda můžeme být optimisty do budoucna, přijďte debatovat s bývalým prorektorem Slezské univerzity Pavlem Tulejou a jeho hostem, ekonomkou Helenou Horskou.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Sobota 22. 7.

12.00 - 13.00 Ondřej Smékal + František Příbrský

Dlouhý život outloňům
Proč chránit outloně? K čemu je nám divoká příroda vlastně dobrá? Jak můžete pitím kávy přispět k ochraně biodiverzity? Může jednotlivec změnit svět? A dá se o tom všem natočit film? 

13.15 - 14.15 - Petr Jančárek + Miroslav Karas

Život válečných reportérů
Profese válečný reportér - řemeslo, poslání, nebo diagnóza? Filmové ukázky a debata.

14.30 - 15.30 - Martin Rota + Jan JaRon Tomáštík a hosté

Co by kdyby offline
Populárně-naučný pořad "Co by kdyby" se přesouvá z virtuálního prostoru YouTube na živou scénu festivalu Colours of Ostrava! Moderátoři Martin Rota a Jaron z kanálu Vědátor nás zavedou do fascinujícího světa dlouhověkosti. Připravte se na zábavné a poučné experimenty, které vám umožní poodhalit tajemství dlouhověkosti a jaké faktory našeho životního stylu mohou ovlivnit náš věk. Moderátoři představí zajímavé příklady a příběhy lidí, kteří dosáhli vysokého věku, a budou zkoumat různé teorie a strategie pro prodloužení lidského života. Připojte se k Martinovi Rotovi a JaRonovi a nechte se vtáhnout do poutavého světa vědy a objevování. "Co by kdyby" je pořadem, který kombinuje zábavu a vzdělávání, a přináší divákům možnost rozšířit své povědomí o tom, jak funguje svět kolem nás. Přijďte si vychutnat offline vystoupení, které vás inspiruje a rozšiřuje vaše obzory!

15.45 - 16.45 - Petr Horálek

Na lovech skvostů tmavé oblohy
Z učebnic jsme zvyklí, že v noci vidíme hvězdy, a mnohým toto stačí. Hvězdná obloha toho nabízí ale daleko více. Bohužel je s čím dál více narůstajícím světelným znečištěním ohroženo její pozorování a následný výzkum. Povyprávíme si také o fenoménu tmavé oblohy za městem a o motivaci, proč vycestovat na taková místa jako jsou Kanárské ostrovy, Chile či oblast Tichomoří. 

17.00 - 17.45 - Pavel Tuleja s hosty

Život v ráji aneb projekt Eden Silesia

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________