Superstage záhlaví logo

Středa 19. 7.

15:00 - 15:45 - Tahle doba není pro starý! Jak to bylo se stářím ve středověku?

Hana Komárková
Vyplatilo se ve středověku zestárnout, nebo bylo výrazně lepší umřít mlád, třeba násilnou smrtí? Kdo se tomu bránil a kdo šel smrti napřed? Existovala krize středního věku? Nebo to byla spíš krize středověku? A co bylo horší?

16:00 - 16:45 - Investice pro klidné stáří?

Tomáš Heryán
Z budoucích důchodů možná i předchozí mladé generace je kvůli vládnímu dluhu de facto sci-fi. Populace stárne, a všichni se chceme určitě dožít úctyhodného věku. Nynější inflace ukusující hodnotu úspor se bohužel týká nás všech. Jak ji tedy dlouhodobě porazit? Proč se nebát další krize, kterou nám naservírují média? Nečekejte konkrétní investiční doporučení, ale bouřlivou diskusi na dané téma, která bude nejenže přínosná, ale i pobaví.

17:00 - 17:45 - Proč trvá lidské těhotenství 9 měsíců?

Karel Fousek
Proč lidské těhotenství trvá devět měsíců? Proč se člověk - jako jediný živočich na této planetě - rodí naprosto bezbranný? Na tyto a další základní otázky spojené s těhotenstvím odpovídá nejnovější výzkum ve zdánlivě nesouvisejících oblastech, jako je vysoký krevní tlak v těhotenství, poruchy růstu plodů aj. Ukazuje se, že centrální úlohu v průběhu celého těhotenství hraje kardiovaskulární aparát ženy, tedy její SRDCE.
VIDEOPOZVÁNKA

18:00 - 18:45 - Hledání harmonií pro vlastní harmonii s The Middle of the Sandwich

Libor Cinegr, Martin Kapek
Jak hudba působí na naše mentální zdraví? Zvyšuje hudba fyzickou výkonnost člověka? Jak se dá hudba využít k terapii a jaký má vliv na náš mozek? Proč je naopak dobré nevystavovat náš sluch nadměrné hlasitosti? Podívejme se společně na to, jak se historicky vyvíjel vliv hudby na člověka a jak s tímto vlivem pracují umělci, filmoví tvůrci nebo marketing.
VIDEOPOZVÁNKA


Čtvrtek 20. 7.

12.00 - 12.45 - Digitální zdraví (nejen) dětí

Kamil Matula
Jak na nás a naše děti působí současná doba plná obrazovek a digitální svět? Jaká rizika i příležitosti přináší používání (moderních) informačních technologií a populárních online služeb? Jak je ohroženo naše zdraví, jakým novodobým závislostem můžeme propadnout, případně jak může být ovlivněno naše chování, paměť či rozhodování? Podívejme se společně na to, jak se negativním vlivům bránit a pozitivním jít naproti... 
VIDEOPOZVÁNKA

13.00 - 13:45 - Sociální služby - nejdynamičtější sektor národního hospodářství

Ladislav Průša
Česká populace stárne, soustavně se hovoří o potřebě realizace důchodové reformy, o dopadech stárnutí populace na potřebu sociálních služeb se prakticky nehovoří, přestože budou neméně závažné. Vedle přímých ekonomických dopadů, vyplývajících např. z potřeby budování nových kapacit sociálních služeb, bude nutné v nejbližších 15 letech prakticky zdvojnásobit počet pracovníků v sociálních službách. Sociální služby se tak mohou stát nejdynamičtěji se rozvíjejícím sektorem rozvoje národního hospodářství.
VIDEOPOZVÁNKA

14.00 - 14.45 - Zrození metropole

Ondřej Durczak + Jiří Siostrzonek
Přednáška Zrození metropole představuje Ostravu padesátých a šedesátých let 20. století prostřednictvím dobových fotografií. Její snahou je především evokovat atmosféru rodící se průmyslové metropole kraje i celého Československa v krátkém, ale intenzivním období velkých hospodářských, kulturních, ideologických a sociálních proměn. Komparace staré Ostravy se současným pohledem.

15.00 - 16.00 - Fantastická terapie

Anna Rotreklová s terapeuty kliniky Psyon
Jak funguje a pro koho je vhodná terapie psychedelickými látkami? Film s následnou debatou s tvůrkyní a terapeuty. V dokumentárním filmu je představen velmi slibný způsob léčby některých duševních nemocí, který je založen na psychoterapii a na užití psychedelicky působící látky, přesněji řečeno jde o psychedeliky asistovanou psychoterapii. Za pár let bude tato forma terapie nejspíš pevně zakotvena mezi zavedenými léčebnými postupy a už nyní ji hradí některé zdravotní pojišťovny. Dokument byl natočen ve spolupráci s jedinou klinikou tohoto typu u nás „Psyon – Psychedelická klinika“. K psychedeliky asistované psychoterapii zde legálně používají látku ketamin. Vystupující psychoterapeuti, psychologové a lékař zmiňují i ostatní psychedelické látky, které se u nás oficiálně využívají zatím jen v experimentálních studiích. U rezistentní deprese, kde veškerá běžná léčba selhává, se tato forma terapie ukazuje jako naprosto průlomová. Ve snímku zaznívají také výpovědi klientů, kteří ketaminem asistovanou psychoterapií prošli. Mluví o svých zážitcích při psychedelickém sezení i o tom, co jim léčba přinesla.

16.15 - 17.00 - Přehled konců světa… Jak může vesmír bránit naší dlouhověkosti?

Tomáš Gráf
Čím nás ohrožují různé procesy ve vesmíru? Které události nás ohrozí s velmi malou pravděpodobností a které jsou fatální? U kterých víme, že nastanou a je jen otázkou kdy? Na tyto a další podobné otázky se s jistou nadsázkou pokusí odpovědět tato přednáška.

17.15 - 18.00 - Tvorbou k lepšímu životu

Dita Pepe
Přednáška vycházející z disertační práce Dity Pepe přibližuje terapeutický aspekt fotografické tvorby na umělce a jeho prožívání. Výchozími daty jsou autorská kniha Hranice lásky a hloubkové rozhovory s tvůrci na toto téma. 


Pátek 21. 7.

12.00 - 12.45 - Sběratelka kostí

Hana Lafková
Zdravotní kondice lidské populace se v průběhu tisíciletí neustále proměňovala v závislosti na mnoha faktorech – od stravovacích návyků, hygienických podmínek po válečné konflikty.  Přednáška pro ty, které zajímá, jak se složení stravy může odrazit na stavu kosterních ostatků a jak vypadaly protézy a dlahy dochované v hrobech in situ v průběhu věků...
VIDEOPOZVÁNKA

13.00 - 13.45 Člověk, město, světlo

Martin Petrásek
Po miliony let se člověk přizpůsoboval střídání dne a noci. Ve dne bylo světlo, v noci byla tma, kterou narušilo leda světlo ohně. Až v posledních desítkách let svítíme umělým světlem, které je stále výkonnější. Rozdíl mezi dnem a nocí se stírá. A lidstvo i příroda pociťuje narušení věky se vyvíjejících biorytmů. A přitom by stačilo tak málo, uvědomit si to a nesvítit blbě.

14.00 - 14.45 - Tváří v tvář hvězdám Meltingpotu – Behind Voices of Meltingpot

Monika Horsáková
Debata o zákulisí natáčení unikátních filmových zpovědí hvězd diskusního fóra Meltingpot. 

15.00 - 15.45 Hladový performer aneb Popelka hledá střevíček 

Jana Orlová
Vizuální performance nebo performance art jsou veřejnosti známy hlavně skrze fyzické a psychické experimenty s umělcovým tělem a provázaně s umělcovou mentální složkou. Jaké je pozadí těchto experimentů? Proč někteří umělci používají bolest jako prostředek sebepřesažení? Jaké je to být během performance zároveň subjektem i objektem? Jaký to implikuje vztah k vlastnímu tělu a metaforicky k tělu sociálnímu, ekonomickému, ekologickému a politickému?  

16.00 - 17.00 - Život vesmírných objektů

Zdeněk Stuchlík
Tak jako lidé, i vesmírné objekty mají velmi dramatické životy a osudy, a to včetně samotného vesmíru, ve kterém žijeme. V přednášce se budeme věnovat životu hvězd i jejich pozůstatků v podobě černých děr a obrovských energetických monster, jež kolem černých děr vznikají. Osud černých děr je pak dán v rámci osudu samotného vesmíru. 

17.15 - 18.00 - Ekonomika v krizi - krize ekonomie?

Pavel Tuleja + Helena Horská
Proč se opakují ekonomické krize a na čem závisí jejich délka a intenzita? Umí nebo neumí si dnešní ekonomové s ní poradit? A naslouchají politici svým ekonomickým poradcům? O tom, zda líp už bylo, či zda můžeme být optimisty do budoucna, přijďte debatovat s prorektorem Slezské univerzity Pavlem Tulejou a jeho hostem, ekonomkou Helenou Horskou.
VIDEOPOZVÁNKA


Sobota 22. 7.

12.00 - 13.15 Dlouhý život outloňům

Ondřej Smékal + František Příbrský + Vít Kanyza + Gazle Padua
Proč chránit outloně? K čemu je nám divoká příroda vlastně dobrá? Jak můžete pitím kávy přispět k ochraně biodiverzity? Může jednotlivec změnit svět? A dá se o tom všem natočit film? 
VIDEOPOZVÁNKA

13.30 - 14.45 - Život válečných reportérů

Petr Jančárek + Miroslav Karas + Josef Albrecht
Profese válečný reportér: jde o řemeslo, poslání, nebo o diagnózu? A co všechno toto riskantní povolání obnáší a jaké nároky na své nositele klade? S režisérem Petrem Jančárkem si o jeho dokumentu Váleční reportéři a práci novinářů v krizových oblastech budou povídat někdejší válečný zpravodaj Miroslav Karas, nynější ředitel České televize Ostrava, a dramaturg České televize Josef Albrecht.
VIDEOPOZVÁNKA

15.00 - 16.00 - CoByKdyby offline

Martin Rota + Jan JaRon Tomáštík s hosty: medicínskou ředitelkou AGE Centra v Olomouci Dagmar Malotovou a sociologem Jiřím Siostrzonkem
Populárně-naučný pořad "CoByKdyby", který kombinuje zábavu a vzdělávání, se přesouvá z virtuálního prostoru YouTube na živou scénu festivalu Colours of Ostrava! Moderátoři Martin Rota a JaRon z kanálu Vědátor vás spolu s hosty, lékařkou Dagmar Malotovou a sociologem Jiřím Siostrzonkem, zavedou do fascinujícího světa dlouhověkosti. Připravte se na zábavnou a poučnou debatu, která vám umožní poodhalit tajemství dlouhověkosti a faktory životního stylu, které mohou ovlivnit váš věk. Moderátoři představí zajímavé příklady a příběhy lidí, kteří vysokého věku dosáhli, a budou také zkoumat různé teorie a strategie pro prodloužení lidského života.  

16.15 - 18.00 - Na lovech skvostů tmavé oblohy

Petr Horálek
Z učebnic jsme zvyklí, že v noci vidíme hvězdy, a mnohým toto stačí. Hvězdná obloha toho nabízí ale daleko více. Bohužel je s čím dál více narůstajícím světelným znečištěním ohroženo její pozorování a následný výzkum. Povyprávíme si také o fenoménu tmavé oblohy za městem a o motivaci, proč vycestovat na taková místa jako jsou Kanárské ostrovy, Chile či oblast Tichomoří. 

18.20 - 19.05 - Život v ráji aneb projekt Eden Silesia

Pavel Tuleja s hosty: rektorem Slezské univerzity Tomášem Gongolem, 1. náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje Jakubem Unuckou a náměstkem primátora statutárního města Karviná Lukášem Raszykem
Co veřejnosti přinese vzdělávací a vědecko-výzkumný park Eden Silesia? Vše o projektu Slezské univerzity, který je jedním z pilířů přeměny Karvinska v atraktivní a inspirativní prostředí pro vzdělávání i oddech, spolu s rektorem Slezské univerzity Tomášem Gongolem a prorektorem Pavlem Tulejou proberou 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka a náměstek primátora statutárního města Karviná Lukáš Raszyk.

VIDEOPOZVÁNKA