Superstage záhlaví logo

Středa 16. 7.

12:15–13:00 – Workshop reportážní fotografie s pedagogem ITF

Ondřej Durczak
Chcete si vyzkoušet reportážní fotografii v autentickém prostředí jednoho z největších hudebních festivalů v Evropě? Připojte se k workshopu s pedagogem a fotografem Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě, MgA. Mgr. Ondřejem Durczakem, Ph.D.

13:30–14:15 – Temná energie a budoucnost vesmíru

Zdeněk Stuchlík, Ondřej Durczak
Energie jako zdroj dynamiky vesmíru i lidské společnosti. Porovnání standardních forem energie a temné energie, role temné energie v evoluci vesmíru a její vliv na existenci lidstva a inteligentních bytostí v daleké budoucnosti?

14:45–15:30 Praxí až k prezidentovi

Tomáš Foltýn, Tomáš Juchelka

Co kdyby škola nebyla jen o teoriích, ale o skutečném podnikání? Program Inovativní podnikání na Slezské univerzitě přináší revoluční vzdělávací finský model Tiimiakatemia, kde studenti pracují v týmech na reálných projektech, zakládají vlastní firmy a propojují teorii s praxí. Tomáš Foltýn, student programu a spoluzakladatel agentury Kili AI, mimo jiné ukáže, jak díky tomuto přístupu budují AI startup s globální ambicí a jak se podílel na přípravě vítězné komunikační strategie pro prezidenta České republiky zaměřené na osvětu duševního zdraví. I hlava státu totiž vnímá, že vzdělávání se musí změnit. Přijďte si poslechnout, jak Inovativní podnikání otevírá cestu k podnikání i velkým příležitostem! 

16:00–16:45 – Homo iracionale aneb jak jsou lidé nesmyslní

Daniel Kvíčala

Přednáška bude o nejčastějších ekonomicky iracionálních krocích, které lidé dělají jako např. v případě úspor, investic, nákupů a nakládání s penězi obecně. Přednášející bude vycházet z výzkumů a naváže praktickými doporučeními. 

17:15–18:00 Vězeňské knihovny aneb tři knihovníci za katrem

Lukáš Burgott

Přednáška o vězeňských knihovnách a jejich využití v ženských věznicích v ČR představí strukturu vězeňského systému v Česku, krátkou charakteristikou opavských věznic, zkušenosti jejich zaměstnanců se čtenářstvím svěřenců a výsledky průzkumu realizovaného při zpracovávání závěrečné magisterské práce, jejímž byl přednášející konzultantem. 


Čtvrtek 17. 7.

12.15–13.00 – Když hudba léčí

Irena Johanka Savková

Přednáška vás zavede do světa celostní muzikoterapie, jedinečného přístupu, který harmonizuje fyzickou, psychickou a duševní stránku člověka. Dozvíte se o vlivu hudby na organismus, přínosu muzikoterapie pro osobní rozvoj a o tom, v čem je tento koncept originální. Představíme specifika, formy a techniky celostní muzikoterapie, které propojují tradiční i inovativní metody.

V praktické části si přiblížíme nástroje netemperované, etnické, bohaté na alikvóty a laděné v přirozeném tónovém systému (např. djembe, brumle, fujara, balafon, zvonky, ústní luk, frčák, tibetské mísy), které mohou mít hluboký terapeutický účinek. Přijďte objevit sílu těchto nástrojů na vlastní kůži!

13.30–14:15 – Zázrak ve stínu měsíce

Petr Horálek
Krátkometrážní dokumentární film Petra Horálka zachycuje strastiplnou expedici za úkazem do mexického Duranga formou kombinace tří dějových rovin: osobního svědectví, online rozhovoru v České televizi a autorských amatérských záběrů přímo z expedice. Všechny tyto tři roviny pozvolna vedou k jedinečnému závěru, který podtrhuje autenticky zachycená atmosféra při pozorování tohoto podmanivého úkazu. Po projekci bude následovat beseda s autorem.

14.45–15.30 – Šlechtické pokrmy pro zdraví a dlouhověkost

Irena Korbelářová
Doporučení ohledně stravování pro udržení kondice, zdravý životní styl, dlouhověkost, jakož i stran přípravy jídel v nemoci se v dějinách proměňovaly. Jídelníčky a pokrmy se někdy až překvapivě podobaly dnešní dietní praxi, jindy jí byly na hony vzdálené. Až se zdá, že jejich autoři chtěli poslušným strávníkům spíše přitížit než napomoci k udržení kondice, vyzdravění či dosažení úctyhodného věku. Přednáška s doprovodnou minidegustací, inspirovaná naučeními lékařů našich předků a dobovými receptáři, představí zajímavé rady a zejména pokrmy určené pro aristokraty a šlechtické domácnosti ve středověku a raném novověku.

16.00–16.45 – Architektura a urbanismus pohornické krajiny

Monika Horsáková, Martin Strakoš, Ondřej Durczak, Jan Lenart

Jaký dopad měla důlní činnost na Ostravsku na krajinu? Jaké industriální stavby se po uzavření dolů zachovaly? Které získaly statut památky? A jaký vliv měl zdejší průmysl na urbanismus? Debata s režisérkou cyklu Ostravské kulturní stopy s Monikou Horsákovou, historikem architektury Martinem Strakošem a autorem knih Ostrava v důchodu, Zrození metropole nebo Vzhůru do dolů Ondřejem Durczakem.

17.15–18.00 – Do knihovny pro dlouhověkost

Michaela Dombrovská, Blanka Novotná
Knihovny odedávna pomáhaly pojmenovávat i řešit výzvy a problémy společnosti. Jsou centry vzdělanosti a demokracie, informačním zázemím aktivního občanství i středobodem rozmanitých komunit. Jednou z takových výzev je také longevity neboli dlouhověkost. Narůstající průměrná délka života má řadu praktických důsledků a dotkne se každého. Nejúčinnějším řešením je přitom prevence a povědomí o tom, že přiměřené investice do zdraví a vědomá péče o kvalitu života jsou zásadní nejen pro to, jak dlouho budeme žít, ale především pro to, aby každá fáze života byla radostná, pohodová a klidná. Knihovny mohou pomoci hned několika účinnými způsoby. Které to jsou, zjistíte na workshopu!

18.15–19.00 – Disco a diskotéky v české pop-kultuře 80. a 90. let

Miloš Zapletal

Disco coby hudební žánr a diskotéka coby typ hudebně-sociální akce zásadně ovlivnily a ovlivňují populární kulturu od sedmdesátých let do současnosti. To platí i pro české a slovenské prostředí. Po lehce opožděné intenzivní disco-vlně okolo roku 1980 můžeme v česko-slovenské populární hudbě následujících dvou dekád sledovat jednat mnohoúrovňové vstřebávání podnětů této vlny (např. její parodování u Pražského výběru nebo v projektu Triky a pověry), jednak masivní vstřebávání žánrů z disca odvozených. Zásadním fenoménem česko-slovenské populární kultury však byly diskotéky. Diskotéky přežily disco, přežily housové a techno parties devadesátých let a ještě okolo roku 2005 se zdálo, že diskotéky budou „nesmrtelné“. Dnes už víme, že diskotéka byla nikoliv univerzálně „přenosným“ fenoménem, nýbrž praktikou vázanou pouze na určité, historicky omezené typy youth culture. V této přednášce se pokusíme odpovědět na otázku, jak a proč byly disco a diskotéka tak vlivnými fenomény své doby a jak ovlivnily pop-kulturní produkci, která na ně nebyla přímo funkčně vázaná (od filmu Discopříběh až po tvorbu rappera Vladimira 518).


Pátek 18. 7.

12.15–13.00 – Umělá inteligence a eroze demokracie

Kamil Matula, Anna Novotná, Richard Antonín Novák
Umělá inteligence proměňuje společnost, přispívá však také k oslabování demokratických principů? V diskusi se zaměříme na složitý vztah mezi AI a demokracií – prozkoumáme rizika algoritmické zaujatosti, šíření dezinformací, masového dohledu a koncentrace moci v rukou technologických gigantů... A co taková odpovědná AI? Jak zajistit, aby byly demokratické hodnoty posilovány?

13.30–14.15 – Orální mikrobiom: Neviditelný klíč k dlouhověkosti

Iveta Bryjová, Naděžda Skibová

Víte, že tajemství dlouhého a zdravého života může být ukryto přímo ve vašich ústech? Připojte se k fascinující přednášce o světě orálního mikrobiomu – komplexním ekosystému mikroorganismů, který významně ovlivňuje nejen zdraví našich úst, ale překvapivě i celkové zdraví. Objevte s námi, jak početná komunita mikroskopických obyvatel vaší dutiny ústní každodenně utváří vaše zdraví a jak jejich rovnováha může být klíčem k prevenci různých onemocnění. Dozvíte se, jak orální mikrobiom může souviset s dlouhověkostí a jak jednoduché změny v každodenní rutině mohou dramaticky ovlivnit kvalitu vašeho života. Přednáška propojuje vědecké poznatky s praktickými tipy a je určena jak pro zvídavou veřejnost, tak pro odborníky v oblasti zdraví.

Bezprostředně po přednášce vás navíc čeká praktický workshop, na kterém si pod odborným vedením dentálních hygienistek osvojíte správné techniky čištění zubů a péče o dutinu ústní. Získáte personalizované rady a tipy pro vaši každodenní dentální hygienu. Naučíte se, jak efektivně používat různé pomůcky pro čištění zubů a mezizubních prostor, abyste dokázali optimálně pečovat o svůj orální mikrobiom.

14.45–15.30 – Udržitelné podnikání – rovnováha mezi odpovědností a růstem

Soňa Klepek Jonášová, Jannis Samaras, Tomáš Gongol
Co znamená podnikat udržitelně v době klimatické krize, rostoucích nároků zákazníků a tlaků na změnu? Jak přeměnit byznys tak, aby byl dlouhodobě životaschopný – nejen ekonomicky, ale i společensky a environmentálně? Diskuse s Janisem Samarasem (Kofola), Soňou Jonášovou (INCIEN) a Tomášem Gongolem (Slezská univerzita) nabídne různé pohledy na to, jak v Česku hledat rovnováhu mezi odpovědností a růstem. 

16.00–16.45 – Vesmír fakt není nuda! 

Tomáš Gráf, Jan Spratek
Jan Spratek a Tomáš Gráf vás vezmou na jedinečnou cestu světem kosmonautiky a astronomie. První z nich odhalí taje kosmonautiky a představí mimo jiné českou cestu do vesmíru – od prvních kosmických úspěchů přes nejvýznamnější aktivity dnešních dní po plánované budoucí mise. Druhý vás pak vtáhne do kouzla astronomie a astrofyziky, přiblíží nejnovější objevy a ukáže, jak Unisféra, sférické kino Slezské univerzity, přináší vesmír k nám na Zemi. Po dvou úvodních desetiminutových vstupech bude následovat interaktivní sekce „Věděli jste, že…?“, v níž se postupně v několika tematických blocích dozvíte nečekaná fakta, která by však měl každý vesmírný nadšenec znát. Připravte se na fascinující pohledy do hlubin vesmíru i na ambiciózní výzvy v dobývání kosmu! 

17.15–18.00 – Kratom – jaká je hranice mezi lékem a drogou?

Monika Horsáková, Libor Cinger, Jan Horák, Martin Kuchař, Petr Holzhauser

Některým změnil život k lepšímu, jiné dovedl až do psychiatrické léčebny. Ačkoli je kratom na českém trhu teprve krátce, stihl už rozdělit českou společnost a rozvířit živelnou diskuzi. Přijďte se podívat na nový dokumentární film Sběratelé kratomu, který získal Cenu diváků na festivalu Academia Film Olomouc 2025!

Kratom je látka s psychomodulačními účinky, která se u nás léta prodávala jako sběratelský předmět. V automatech nebo na internetu si ji mohl koupit kdokoli bez omezení věku, díky čemuž se dostal do hledáčku českých médií a stal se kontroverzním společenským tématem. Informace šířené v médiích jsou však často jednostranné nebo zavádějící. Film si klade otázku „Jaká je hranice mezi lékem a drogou?“ a jeho autoři se snaží na problematiku kratomu podívat komplexně. Dokument se věnuje zpracování kratomu a jeho účinkům, diváky zavede do Indonésie, kde se rostlina Mitragyna speciosa, z jejíchž listů se populární zelený prášek vyrábí, pěstuje, a upírá pozornost také na příběhy lidí, jimž kratom změnil život – ať již pozitivně, či negativně.

Po projekci bude následovat debata se dvěma z autorů snímku, Liborem Cingerem a Monikou Horsákovou, adiktologem Janem Horákem, toxikologem Martinem Kuchařem a popularizátorem vědy Petrem Holzhauserem.


Sobota 19. 7.

12.15–13.00 – Jak připravit studenty na realitu 21. století

Pavel Adámek

Jak připravit studenty na svět, který se neustále mění? Odpovědí může být Blended Learning – moderní přístup ke vzdělávání, který kombinuje to nejlepší z tradiční výuky s digitálními technologiemi a praxí z reálného světa. V oblasti podnikání je tento model stále důležitější, jelikož propojuje studenty s aktuálními výzvami, rozvíjí jejich kreativitu, samostatnost a schopnost spolupráce napříč obory i kulturami.

V rámci diskuzního bloku se zaměříme na konkrétní metody, které přinášejí výsledky – projektovou výuku, simulace, práci v mezinárodních virtuálních týmech nebo digitální mentoring. Představíme také zkušenosti z Blended Intensive Programů (BIP), které propojují univerzity s praxí na evropské úrovni. Společně budeme hledat odpověď na to, jak díky Blended Learningu rozvíjet klíčové dovednosti pro 21. století: kritické myšlení, digitální gramotnost, adaptabilitu a schopnost celoživotního učení. Přijďte načerpat inspiraci, sdílet zkušenosti a diskutovat o tom, jaké vzdělávání dnes skutečně připravuje studenty na budoucnost! 

13.30–14.15 – Lepší život s neurodegenerativním onemocněním

Lucie Křáková, Zuzana Turiaková

Neurodegenerativní onemocnění, jako jsou např. Alzheimerova nemoc či Parkinsonova choroba, patří mezi nevyléčitelné stavy, které postupně vedou k degeneraci a odumírání nervových buněk. Tento proces způsobuje vážné problémy – ať už v oblasti pohybu, nebo duševních funkcí. Cílem této přednášky je rozšířit povědomí o těchto nemocech a poskytnout široké veřejnosti základní informace. Zaměříme se na praktické rady, aktuální fakta a statistiky. Přednáška nabídne pohled na příčiny, průběh a symptomy těchto onemocnění.

Součástí bude také prezentace kognitivních cvičení, která pomáhají zpomalit úbytek mozkových funkcí – některá z nich si účastníci budou moci sami vyzkoušet a dle zájmu si další cvičení odnést domů. V neposlední řadě se zaměříme na význam pohybové aktivity a její vliv na fyzickou i psychickou kondici pacientů.

14.45–15.30 – Asistovaná reprodukce jako cesta k rodině

Hana Konečná, Leona Hozová

Vstup moderních technologií do medicíny výrazně ovlivnil prodloužení délky života i zvýšení jeho kvality. Podobně transformativní roli sehrály technologie v oblasti asistované reprodukce (ART), která umožňuje léčbu neplodnosti pomocí metod jako darování vajíček, spermií nebo embryí či náhradní mateřství. Ročně se díky ART narodí přibližně milion dětí, přičemž Česká republika patří mezi světové lídry v počtu cyklů na obyvatele. Přednáška se zaměří na rozdíl mezi biologickou a sociální neplodností, etické otázky spojené s dárcovstvím reprodukčních buněk a legislativní výzvy vyplývající z evropských regulací. Zvláštní pozornost bude věnována narůstajícím možnostem genetického testování, které narušují anonymitu dárcovství, a fenoménu polyparenthood – zápisu více rodičů do rodného listu dítěte jako reakce na změny ve vnímání rodičovství v současné společnosti.

16.00–16.45 – Mezi vědou a magií: Proč stále věříme na zázraky

Pavel Tuleja, Leoš Kyša
V době, kdy nám do života stále intenzivněji zasahuje AI, lidé ve velkém využívají vymoženosti moderních technologií a věda hraje významnou roli v našem každodenním životě, se mezi lidmi stále objevuje víra v léčitele, konspirační teorie a paranormální jevy. Leoš Kyša, publicista, skeptik a autor románů na hranici sci-fi a fantastiky, se této problematice dlouhodobě věnuje, díky čemuž se pravidelně pohybuje na pomezí fakt a fikce. Jaké jsou kořeny naší fascinace nevysvětlitelným? Proč jsou i vzdělaní lidé náchylní k iracionálním představám? A jakou roli v tom hrají média, literatura a internet? To budou otázky, které zazní v diskusi na téma „Mezi vědou a magií: Proč stále věříme na zázraky?“ O rituálech moderní společnosti, síle příběhů a hranicích racionality bude s Leošem Kyšou diskutovat pedagog Fakulty veřejných politik v Opavě Pavel Tuleja.

17.15–18.00 – Historie herního přebalu v ČR

Kristína Pupáková
Přednáška se zaměří na fascinující vývoj herních přebalů v České republice a jejich roli v historii počítačového hraní. Prozkoumáme, jak se grafické a designérské trendy vyvíjely od prvních krabicových verzí her až po dnešní digitální formáty. Dozvíte se, jaký vliv měly historické okolnosti, kulturní specifika a technologické změny na podobu herních přebalů, které dnes považujeme za součást našeho herního dědictví. Tato přednáška je určena nejen fanouškům her, ale i těm, kteří se zajímají o historii grafiky, reklamy a kulturní proměny v postkomunistické éře!