Superstage záhlaví logo

Středa 17. 7.

16:00–16:45  Jadrná věda: Je ekonomie věda?

Leoš Kyša, Pavel Tuleja
Podcast Jadrná věda jde až na dřeň složitým vědeckým tématům a výzkumu. Objevují se v něm hvězdy české a slovenské vědy a na Colours of Ostrava se podívá na zoubek ekonomii. Jak probíhá výzkum v ekonomii? Jak moc se na ni můžeme spolehnout? Jak predikovat ekonomický vývoj a kde jsou stále slepé úhly ekonomie? Pod palbou popularizátora vědy a spisovatele sci-fi Leoše Kyši se ocitne Pavel Tuleja.

17:00–17:45 Tajemství snímků NASA

Petr Horálek
Aneb co skrývají oceněné snímky? Do prestižního výběru Astronomického snímku dne NASA se za jeho existenci od roku 1995 dostalo jen několik Čechů a Slováků. Uspět však více než čtyřicetkrát, to už s podařilo jen hrstce fotografů z celého světa. V tuzemsku takového milníku dosáhl zatím jen český astrofotograf Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Jaká tajemství zobrazují i ukrývají úspěšné snímky? Jaké nejrůznější astronomické jevy a noční pohledy můžeme vidět na snímcích, ale při troše štěstí si je také sami vychutnat při pohledu na oblohu? A čím zaujaly editory výběru snímků NASA, profesory Roberta Nemiroffa a Jerryho Bonnella?

18:00–18:45 – Middle of the Sandwich

Libor Cinegr, Martin Kapek, Martin Petrásek, Josef Pryč, Max Kluka

Progresivně-popové uskupení z Olomouce vystřelilo v roce 2022 na přední české festivaly díky vítězství v soutěži REC-stage. V roce 2023 se stali objevem roku Rádia Haná a následně vydali své debutové album Zvuky a Vůně. Albu předcházelo vydání několika singlů s videoklipy, přičemž dva z nich přesáhly na YouTube hranici 100 000 zhlédnutí. Pro tvorbu této pětice, kterou můžeš slyšet na vlnách Rádia Haná, jsou typické elektronické prvky v kombinaci s charismatickým zpěvem, osobitými texty, pevnou rytmikou a svéráznou kytarou.

Kapela je taktéž v úzké spolupráci se Slezskou univerzitou, jelikož někteří členové jsou jejími studenty. Absolventi, studenti a pedagogové Slezské univerzity se taktéž podíleli na audiovizuální stránce většiny hudebních videoklipů MOTS.


Čtvrtek 18. 7.

12.00–12.45 – Jak přežít středověkou medicínu

Hana Komárková
Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Neonemocnět, nezranit se a nejlépe nenarodit se v období od 5. do 15. století. Byly středověké lékařské praktiky opravdu tak drastické? Spoléhala středověká medicína jen na otřepané (ale v mnoha ohledech spolehlivé) „víra tvá tě uzdraví“? Jak se ve středověku řešila otázka psychického zdraví? A kolik bizarních surovin snese dryják? Na tyto a další otázky odpovíme v naší přednášce s praktickými ukázkami obsahu středověké lékárničky!

13.00–13:45 – Vítkovice 1893: Přijďte je ochutnat a zažít!

Irena Korbelářová
Kultura a každodennost, jídlo a gastronomie. Vítkovice v době svého největšího rozkvětu reprezentovaly vzorové proto-město nabízející svým obyvatelům napříč sociálními vrstvami pohodlí, moderní životní styl a také možnost jíst, pít a bavit se podle svých možností, chutí, a také dobových trendů.

14.00–14.45 – Ostravsko předindustriální

Michal Zezula, Jana Koudelová, Barbara Marethová
Ostrava se v 19. století díky ložiskům černého uhlí stala jedním z hlavních center průmyslové výroby v habsburské monarchii. V předcházejících staletích se jednalo o agrární krajinu, ve které vesnické osídlení doplňovala města menší velikostní kategorie spolu s několika hrady a později zámky jako vrchnostenskými sídly. Od středověku až do moderní doby jednotlivé části dnešního Ostravska přináležely k hned několika historickým zemím, což předurčilo jejich jistou svébytnost. Podrobný obraz středověké a raně novověké historie Ostravy a jejího zázemí vykresluje historický výzkum a stavebně historické a archeologické výzkumy. Intenzivní zástavba poválečných proluk vyvolala v posledních letech několik rozsáhlých archeologických odkryvů, které přinášejí mnoho informací o podobě města před jeho stavební proměnou v 19. a 20. století, jakož i o hmotné kultuře jeho obyvatel.

15.00–15.45 – Industriální a kulturní dědictví Ostravska a Karvinska ve fotografii

Ondřej Durczak

Přednáška zaměřená na fotografickou dokumentaci industriálního a kulturního dědictví Ostravsko-karvinského revíru napříč jeho historií. Autor dlouhodobě tyto materiály mapuje a sám téma fotografuje. Výsledkem jeho projektu je kniha Vzhůru do dolů!, jež vyvolala značný zájem. Pozůstatky z hornického prostředí jsou pro nás vzrušující a přitažlivé. V posledních desetiletích se často proměnily v kulturní památky. Fascinují nás také zastaralé a chátrající průmyslové monumenty – zvláštním způsobem totiž kombinují krásu s ošklivostí. Přednáška zprostředkuje atmosféru tohoto podivuhodného důlního světa.


16.00–16.45 – Zlatá devadesátá? Česká pop-kultura devadesátých let

Iva Bittová, Miloš Zapletal, Antonín Fajt
Devadesátá léta nepochybně znamenala probuzení české populární kultury. Populární a alternativní hudba, film, ale také třeba časopisy pro mládež se svobodně rozvíjely, reagovaly na množství zahraničních podnětů a mnohdy vytvářely nadčasové hodnoty. Na druhou stranu byla devadesátá léta dobou zmatení hodnot, rozčarování, popularizace rasismu a zaplavení veřejného prostoru pornografií a kýčem. Přednáška se pokusí odpovědět na otázku, zda a proč si devadesátá léta v české pop-kultuře zaslouží přívlastek „zlatá“, a především co bychom si z nich měli připomínat a dále rozvíjet.

17.00–17.45 – Porod jako psychedelický zážitek

Karel Fousek

Porod je jedním z nejvýznamnějších momentů v životě ženy. Je doprovázen řadou fyzických, mentálních i spirituálních fenoménů, které mají potenciál ovlivnit celý její následující život. V dobrém i špatném. Čím dál více si tak začínáme uvědomovat, jak křehký je celý tento proces z hlediska možného narušení, a hledáme cesty, jak jej pro rodící ženu a její dítě udělat co nejbezpečnějším nejen na fyzické, ale také mentální a duchovní úrovni. Možné odpovědi na tyto otázky nám dává mnohaletý výzkum v oblasti psychiatrie a transpersonální psychologie.


Pátek 19. 7.

12.00–12.45 – Umělá inteligence a společnost: Mýty a fakta

Kamil Matula, Anna Novotná
Zapojte se do diskuze odborníků v oblasti informačního chování o tom, jak se ve společnosti využívá a zneužívá generativní umělá inteligence a jak formuje náš svět. Budeme se věnovat příležitostem, které tato stále aktuálnější technologie přináší, potenciálním rizikům a zásadním etickým úvahám, kterým naše společnost čelí...

13.00–13.45 – Inovativní podnikání

Tomáš Gongol, Dalibor Šimek
Přednáška o aplikaci finského vzdělávacího konceptu v podmínkách ČR.

14.00–14.45 – Na chvíli na Zemi

Jiří Novák, František Příbrský, Ondřej Smékal
Debata o šestidílném dokumentárním cyklu ZOO Ostrava a moderních zoologických zahradách jako tvůrcích arch záchrany. 

15.00–15.45 – Co hledat ve vesmíru a mimo něj 

Zdeněk Stuchlík
Přednáška bude věnována současnému pohledu na náš vesmír a jeho případné postavení v tzv. multiversu, pátrání po vzniku i finálním stavu našeho vesmíru a hledání božské podstaty.  

16.00–16.45 – Sběratelé kratomu

Monika Horsáková, Ondřej Wepper, Libor Cinger, Ondřej Smékal, Lukáš Pfeffer
Debata o chystaném dokumentárním filmu zaměřeném na kratom, jeho produkci, dealery a uživatele

17.00–17.45 – 20 let České republiky v Evropské unii

Pavel Tuleja, Helena Horská
Debata k výhodám a nevýhodám členství České republiky v Evropské unii.


Sobota 20. 7.

12.00–12.45 – Budoucnost Ruska

Miroslav Karas
Jaké je postavení Ruska v současném světě? Má tato země dnes ještě etický potenciál? 

13.00–13.45 – Místo univerzit v nové éře

Soňa Klepek Jonášová, Cyril Klepek, Petra Chmielová, Tomáš Gongol
Jak obstojí tradiční nastavení univerzit v době, která je charakteristická destruktivními změnami přírodních ekosystémů, celosvětovými černými labutěmi a skokovými inovacemi? Jak držet prst na tepu doby a vzdělávat studenty pro budoucnost, učit je schopnosti adaptability a udržitelnosti v takovém kontextu, který jim zajistí základy pro celý život? O tom bude debata mezi rektorem SU Tomášem Gongolem, koordinátorkou pro udržitelnost Petrou Chmielovou, zakladatelkou INCIEN Soňou Klepek Jonášovou a inovátorem a podnikatelem Cyrilem Klepkem.


14.00–14.45 – Jak souvisí zdraví zubů s celkovým zdravím?

Iveta Bryjová, Naděžda Skibová

Na přednášce společně prozkoumáme, jak je zdraví dutiny ústní neodmyslitelně spjato se zdravím celého organismu. Tato přednáška, která je určena pro širokou veřejnost, odhaluje, že péče o zuby není jen otázkou estetiky – je to klíč k udržení celkového zdraví.

Detailně se zaměříme na orální mikrobiom – tajemný svět mikroorganismů, které spoluvytvářejí zdraví naší dutiny ústní a ovlivňují celý náš organismus. Ukážeme vám, jak rovnováha těchto mikroorganismů přispívá k naší imunitě a jak jejich nerovnováha může vést k celé řadě zdravotních komplikací. Prozradíme vám, jak mohou zdánlivě běžné problémy zubů a dásní znamenat zvýšené riziko pro srdce, mozek a další orgány a jak je zdraví úst propojeno s nemocemi jako diabetes a jak tyto vztahy ovlivňují naše celkové zdraví.

Přednáška vám nabídne nejen cenné informace, ale i praktické rady, jak pečovat o svůj úsměv a zároveň chránit své celkové zdraví.  

15.00–15.45 – Smrt jako součást života

Naděžda Špatenková
Přednáška o problematice zvládání náročných životních situací, umírání, truchlení a péče o pozůstalé

16.00–16.45 – Není sféra jako Sféra!

Tomáš Gráf

Od roku 2023 do roku 2025 si můžeme připomínat 100 let projekčních planetárií. Že vám taková věta připadá až „cimrmanovská“? Vysvětlení zazní v úvodu přednášky, která představí moderní sférické projekce. Nežijeme však také na sklonku éry klasických optickomechanických planetárií? Určeno každému, kdo chce mít nebe i na Zemi!