• 02.12.2019

Jak jsem se stal dobrovolníkem Tyrkysové sbírky

Ve dnech 25. – 27. listopadu 2019 se studenti Slezské univerzity v Opavě mohli stát dobrovolníky Tyrkysové sbírky. Charitativní projekt Dopravního podniku Ostrava (dále DPO), do kterého se naše univerzita zapojila, je určen místním neziskovým projektům nadačního fondu Křídlení (kridleni.cz). Dobrovolníci téměř celý den na zastávkách a v ostravské MHD žádali cestující o dobrovolný příspěvek na dobrou věc. Neváhal jsem a na jeden den jsem se také stal dobrovolníkem.
  • 01.12.2019

Slezskou univerzitu nově povedou čtyři prorektoři

Na základě návrhu rektora doc. Ing. Pavla Tuleji, Ph.D., a po následném schválení Akademickým senátem Slezské univerzity v Opavě došlo k transformaci oblastí řízených jednotlivými prorektory univerzity. Současně od 1. prosince 2019 jmenoval rektor nové prorektory, kteří se vedení těchto oblastí ujmou.
  • 28.11.2019

Režisér legendárních Knoflíkářů učil studenty pracovat se scénáři

V polovině listopadu se na Slezské univerzitě v Opavě uskutečnil workshop s dramaturgem, scénáristou a režisérem Petrem Zelenkou. Tématem workshopu byla práce s divadelními a filmovými scénáři a následná realizace divadelního nebo filmového díla. Studenti měli také možnost shlédnout film Modelář, režisérův nový počin, který má plánovanou premiéru příští rok v únoru.
  • 27.11.2019

Amber se dostala až do finále, ale z Budějic se zatím vrací bez sošky

Autorský film posluchačů oboru Audiovizuální tvorba Slezské univerzity v Opavě Amber měl po bronzové medaili z Prahy nadosah svoji další festivalovou cenu. Na 9. ročníku Filmovém festivalu Černá věž, konaném v Českých Budějovicích, se dostal do závěrečného finále, ale sošku nakonec jeho tvůrci do Opavy nevezou.
  • 26.11.2019

Na Slezské univerzitě jsme se sešli na Cibulce s Alešem Cibulkou

V rámci studentského divadelního festivalu Na cestě, který organizovali studenti oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo, přijel se svým pořadem Sejdeme se na Cibulce Aleš Cibulka. Rozhovor s panem Cibulkou byl pro mě povinností, protože oba pocházíme z města Chodov, který je na druhé straně republiky, v Karlovarském kraji.
  • 25.11.2019

Srdce studentstva není jen připomínkou role studentů v listopadových událostech, ukrývá i poselství pro budoucí generace

OPAVA - Odhalení plastiky Srdce studentstva, které odstartovalo připomínku 17. listopadu roku 1939 a 1989 a role studentů při těchto událostech, a které se uskutečnilo 14. listopadu 2019 v opavské Mírové ulici, neodkazuje pouze k minulosti. Naopak, jeho poselství míří také k budoucím generacím opavských a karvinských studentů, s klidným svědomím můžeme říci, že ke všem budoucím studentům.
  • 21.11.2019

Proměny dramaturgie potřetí

OPAVA - 12. a 13. listopadu se na půdě oddělení audiovizuální tvorby (AVT) opět potkali čeští a slovenští odborníci na dramaturgii – divadelní, rozhlasovou, filmovou, televizní, producentskou. Letošní ročník se věnoval zejména producentské dramaturgii, tedy strategiím, které musí vytvářet a zohledňovat kreativní producenti jak při přípravě a výrobě audiovizuálního díla, tak při jeho distribuci.
  • 20.11.2019

Studenti si znovu prošli trasu pochodu 17. listopadu 1989

PRAHA – Atmosféru pochodu studentů z Albertova na Vyšehrad a poté na Národní třídu 17. listopadu 1989 si mohli uplynulou neděli vyzkoušet všichni, kdo si události sametové revoluce připomínal přímo v Praze. Na cestu, která původně skončila policejním zákrokem a masakrem, jsme se vydali společně s nimi i my ze Slezské univerzity v Opavě. Někteří současní, jiní už bývalí studenti.
  • 19.11.2019

V Komunitním jedlém sadu u Slavkova již roste Akademický oříšek

V sobotu 16. listopadu 2019 se sešli zástupci Slezské univerzity a neziskového spolku Kapradí, aby společně s dalšími účastníky projektu Komunitního jedlého sadu pomohli s výsadbou stromů. Patronem jednoho z nich jsme také my, studnti a zaměstnanci Slezské univerzity v Opavě. Zajímá vás, jak probíhalo sázení Akademického oříšku a kde ho vlastně najdete?
  • 19.11.2019

Opavský student fotí události v Bolívii

Student Institutu tvůrčí fotografie v Opavě David Váňa je prvním z těch, kdo využil nedávno podepsané smlouvy o spolupráci s bolívijskou univerzitou Universidad San Francisco De Asís a odjel za Atlantický oceán na studijní pobyt. Do Bolívie se tak dostal právě v době, kdy zde po rezignaci prezidenta Eva Moralese vypukly nepokoje, které nemají daleko k obrazu toho, co se před třiceti lety událo v pražské Národní třídě, popřípadě k tomu, co známe z válečných oblastí. David Váňa se pohybuje přímo v centru metropole La Paz, sídelního města bolívijské vlády, a to, co se kolem něj děje, fotograficky dokumentuje.