• 09.08.2024
  • Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné

Zemřel první děkan OPF docent Emanuel Šustek

S velkou lítostí oznamujeme, že nás dne 9. srpna 2024 ve věku 93 let navždy opustil jeden ze zakladatelů a také první děkan naší Obchodně podnikatelské fakulty, doc. Ing. Emanuel Šustek, Ph.D. Poslední rozloučení proběhne v úterý 13. srpna v 11 hodin v Obřadní síni v Orlové-Městě.
  • 08.08.2024

Slezská univerzita na Colours of Ostrava 2024? Záruka SUper zábavy!

Program na SUper Stage Slezské univerzity i letos přilákal velkou pozornost a oslovil spoustu fanoušků vědy, kultury a společenských témat. Již po několikáté jsme byli součástí mezinárodního diskusního fóra Meltingpot a naši účinkující k velké radosti publika opět prokázali, že umí svá témata podat nejen profesionálně, ale i zábavně a přístupnou formou. I díky tomu naše stage přitáhla nemalou pozornost a na Colours jsme se rozhodně neztratili.
  • 06.08.2024
  • Fyzikální ústav v Opavě

Meteorický roj Perseid vrcholí 12. a 13. srpna. Spatříme také jasné planety.

Od 17. července do 24. srpna lze pozorovat každoroční meteorický roj Perseid, jehož maximum letos nastane v nocích na pondělí 12. a úterý 13. srpna. Meteory jsou vidět už nyní, jejich frekvence pozvolna stoupá a v průběhu maxima uvidíme na bezměsíčné obloze mimo města mezi půlnocí a 4. hodinou ranní až 80 meteorů za hodinu. Za pozorováním je potřeba vycestovat daleko od měst do oblastí s minimem rušivého světelného znečištění. Pozorování doplní vzácná konjunkce jasných planet Jupiteru a Marsu.
  • 02.08.2024

Poběžte s námi a Zoo Ostrava a přispějte k záchraně želv!

Letos již popáté vyrazíme do Zoo Ostrava, abychom se zúčastnili charitativního běhu na podporu ohrožených živočichů. Tentokrát se poběží pro želvy ostruhaté, třetí největší druh suchozemských želv na světě, jejichž poslední divoká populace přežívá v Senegalu. Připojte se k nám v pátek 23. srpna 2024 v 18:00 v areálu Zoo Ostrava a přiložte nohu k dílu!
  • 01.08.2024
  • Fyzikální ústav v Opavě

Snímek komety Olbers za hradem Kunětická hora byl publikován NASA

Ve čtvrtek 1. srpna 2024 publikoval americký úřad NASA jako prestižní Astronomický snímek dne fotografii s názvem „Comet Olbers over Kunetice Castle“ (Kometa Olbers za hradem Kunětická hora), jehož autorem je Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek vznikl 28. července 2024 u obce Kunětice, odkud se periodická kometa Olbers – momentálně viditelná malými dalekohledy na večerní obloze – promítala za známým východočeským hradem Kunětická hora. Kometu je možné pozorovat ještě v následujících dnech, od Země se ale už vzdaluje.
  • 25.07.2024
  • Staženo dne 27.07.2024

V sobotu proběhne odstávka internetových stránek a služeb SU

V sobotu 27. 7. 2024 bude z důvodu plánované výměny transformátoru vypnuta síť a servery Slezské univerzity. Všechny služby budou nedostupné od brzkého rána do dokončení výměny. Děkujeme za pochopení.
  • Kamila Návratová
  • 18.07.2024

Student doktorského studia na ITF Mariusz Forecki vystavuje v Praze

Polský doktorand na ITF Mariusz Forecki vystavuje svůj fotografický projekt Prach v galerii 400ASA v Praze. Výstava jeho černobílých dokumentárních fotografií potrvá do 14. 9. 2024.
  • Kamila Návratová
  • 17.07.2024

Černobílý svět Vladimíra Birguse na jubilejní LFŠ v Uherském Hradišti

Vedoucí Institutu tvůrčí fotografie, historik, pedagog a fotograf Vladimír Birgus představí své fotografie ze 70. a 80. let 20. století v hlavní budově Slováckého muzea v Uherském Hradišti.
  • 16.07.2024

Nový studijní program Kamera, střihová skladba a digitální postprodukce

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě vám představuje nový profesní program! Vydejte se na cestu za studiem kamery, střihové skladby a digitální postprodukce a otevřete si nové perspektivy do světa mediální tvorby!
  • 16.07.2024

Pojďte s námi na Colours – už ve středu to vypukne!

Ani tento rok nebudeme chybět na Colours of Ostrava, jednom z největších a nejpestrobarevnějších festivalů v České republice. Letos se naše univerzita se svou SUper Stage zúčastní multioborového mezinárodního fóra Meltingpot již potřetí. Na naší stagi se opět představí celá řada vědců, pedagogů, studentů i absolventů Slezské univerzity a jejich hostů.