Slezská univerzita na Colours of Ostrava 2024? Záruka SUper zábavy!

  • Lukáš Wicha
  • 08.08.2024
Program na SUper Stage Slezské univerzity i letos přilákal velkou pozornost a oslovil spoustu fanoušků vědy, kultury a společenských témat. Již po několikáté jsme byli součástí mezinárodního diskusního fóra Meltingpot a naši účinkující k velké radosti publika opět prokázali, že umí svá témata podat nejen profesionálně, ale i zábavně a přístupnou formou. I díky tomu naše stage přitáhla nemalou pozornost a na Colours jsme se rozhodně neztratili.

Během čtyř dnů festivalu jsme přivítali na SUper Stage řadu pedagogů, absolventů a studentů SU, ale také hostů z řad významných osobností z různých oborů. Přednášející se věnovali aktuálním tématům, jako jsou umělá inteligence, klimatické změny, kulturní diverzita, dlouhověkost a mnohá další. Kromě odborných diskuzí nabídla SUper Stage také inspirativní příběhy a zkušenosti našich hostů, kteří se posluchači podělili o své pohledy na svět kolem nás. S celkem 20 vystoupeními a 38 účinkujícími byl náš program opravdu nabitý.

Program zahájil podcast „Jadrná věda“ na téma „Je ekonomie věda?“, v němž Leoše Kyša a Pavla Tuleja hovořili o složitosti ekonomického výzkumu a zpochybnili jeho spolehlivost a prediktivní schopnosti. Diskuse nabídla nové pohledy na často přehlížené slepé úhly ekonomické vědy.

Následovala přednáška „Tajemství snímků NASA“, v níž astrofotograf Petr Horálek odkryl tajemství, která skrývají jeho oceněné snímky. Účastníci se dozvěděli nejen zajímavosti o jednotlivých astronomických jevech zachycených na fotografiích, ale také o tom, jak si tyto pohledy mohou sami vychutnat při pozorování noční oblohy. A zároveň si vyslechli příběhy ze života o tom, jak „snadné“ je vyfotit na výletě fenomenální snímek pro NASA. Na závěr dne jsme to rozjeli s kapelou Middle of the Sandwich, kterou tvoří mimo jiné naši studenti a absolventi a která má rozhodně potenciál objevit v příštích letech na některé z hlavních hudebních stagí festivalu.

Druhý den přinesl tematické přednášky zaměřené na historii a kulturu Ostravy a jejího okolí. Historici Michal Zezula, Jana Koudelová a Barbara Marethová představili předindustriální Ostravsko, Irena Korbelářová nabídla pohled na život ve Vítkovicích v roce 1893 spojený s ochutnávkou dobových trendů v gastronomii. Mezi zajímavými příspěvky nechyběla ani témata spojená se zdravím a medicínou. Hana Komárková s humorem oslovila publikum přednáškou „Jak přežít středověkou medicínu“ a nechala návštěvníky nahlédnout do dobových lékárniček. Karel Fousek se zaměřil na porod jako psychedelický zážitek a pohovořil o fyzických, mentálních a spirituálních aspektech tohoto jedinečného momentu v životě ženy.

Fotograf Michal Durczak se zaměřil na fotografickou dokumentaci industriálního a kulturního dědictví Ostravsko-karvinského revíru a představil svou knihu Vzhůru do dolů!. Miloš Zapletal zanalyzoval devadesátá léta coby období probuzení české populární kultury, které přineslo svobodu a kreativitu, ale i zmatení hodnot a kontroverze.

Další horký letní den na SUper Stage jsme zahájili debatou o umělé inteligenci a jejím dopadu na společnost, kterou vedli pedagogové Slezské univerzity Kamil Matula a Anna Novotná. Jejich diskuze se dotkla jak příležitostí, které tato technologie přináší, tak i etických dilemat, kterým ve souvislosti s AI čelíme.

V sobotním přednáškovém bloku se uskutečnila debata nazvaná „Místo univerzit v nové éře“. Rektor Slezské univerzity Tomáš Gongol spolu s Daliborem Šimkem a studenty studijního oboru Inovativní podnikání diskutovali o budoucnosti univerzit v kontextu globálních environmentálních a technologických změn. Následovala diskuze věnovaná moderním zoologickým zahradám a jejich roli coby tvůrců arch záchrany. Jiří Novák, František Příbrský a Ondřej Smékal představili šestidílný dokumentární cyklus o Zoo Ostrava „Na chvíli na Zemi“. Profesor Zdeněk Stuchlík přednesl přednášku zaměřenou na současný pohled na náš vesmír a jeho možné postavení v tzv. multiversu. Dalším bodem programu byla debata o chystaném dokumentárním filmu o kratomu, jeho produkci, dealerech a uživatelích. Monika Horsáková, Libor Cinegr, Ondřej Smékal, Ondřej Wepper a Lukáš Pfeffer se podělili o své zkušenosti a pohledy na toto kontroverzní téma, které vzbudilo značný zájem publika. Na závěr dne Helena Horská a Pavel Tuleja vedli diskuzi o výhodách a nevýhodách členství České republiky v Evropské unii. Během této debaty byly představeny různé pohledy na ekonomické, politické a sociální aspekty našeho členství v EU.

Poslední den po poledni vystoupil před plným hledištěm někdejší dlouholetý ředitel České televize Ostrava a ostřílený reportér Miroslav Karas s přednáškou o postavení Ruska ve světě a jeho etickém potenciálu. Následovala debata o budoucnosti univerzitního vzdělávání, v níž rektor SU Tomáš Gongol, Petra Chmielová, Soňa Klepek Jonášová a Cyril Klepek diskutovali o tom, jak mohou univerzity vzdělávat studenty pro budoucnost s důrazem na adaptabilitu a udržitelnost.

Následovala debata o budoucnosti vysokoškolského vzdělávání, v níž rektor SU Tomáš Gongol, Petra Chmielová, Soňa Klepek Jonášová a Cyril Klepek diskutovali o tom, jak mohou univerzity vzdělávat studenty pro budoucnost s důrazem na adaptabilitu a udržitelnost.

Iveta Bryjová a Naděžda Skibová hovořily o spojitosti mezi zdravím dutiny ústní a celkovým zdravím organismu, zdůraznily význam orálního mikrobiomu pro imunitu a varovaly před zdravotními komplikacemi způsobenými nerovnováhou mikroorganismů. Naděžda Špatenková se zaměřila na zvládání náročných životních situací a péči o pozůstalé, zatímco Tomáš Gráf představil historii a budoucnost projekčních planetárií a pohovořil o přechodu od klasických optickomechanických zařízení k moderním sférickým projekcím.

A konečně nemůžeme opomenout zmínit projekt Voices of Meltingpot, který vzniká již od roku 2018 pod taktovkou naší pedagožky Moniky Horsákové. Projekt zaznamenává osobní zpovědi vybraných řečníků diskuzního fóra Meltingpot, které pak můžete zhlédnout na webu festivalu. Vřele doporučujeme! 

Děkujeme všem účinkujícím za jejich ochotu a trpělivost – bylo nám ctí a potěšením! Poděkování patří také našim studentům, kteří v úporném vedru plnili své pracovní povinnosti s úsměvem a humorem, a všem, kdo přiložili ruku k dílu a zasadili se o to, že na naší SUper Stagi panovala skvělá atmosféra a vše šlapalo jako hodinky.

Pokud vám to letos nevyšlo, nebo si chcete celou SUper akci jen připomenout, koukněte do naší fotogalerie a na aftermovie níže!

Těšíme se na viděnou příští rok zase na Colours!