• Kamila Návratová
  • 13.05.2024

Letošní vizuál Opavského páva pracuje s nostalgií a estetikou poznaného

Mezinárodní festival studentských filmů Opavský páv se každý rok představuje v novém vizuálním stylu, který vždy reflektuje aktuální trendy v grafickém designu. Jeho autorkou je pedagožka Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby, který festival organizuje, Kristína Pupáková.
  • 13.05.2024
  • Fyzikální ústav v Opavě

Multimediální technika na Academia Film Olomouc 2024

Academia Film Olomouc 23.–28. 4. 2024 je mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů, který pořádá Univerzita Palackého v Olomouci již od roku 1966. Jde o jedinečný festival v České republice, který každoročně hostí významné osobnosti z řad nejen filmových tvůrců, ale především vědců a vědkyň z různých koutů světa. A studenti našeho studijního programu Multimediální techniky jsou často jeho součástí!
  • Kamila Návratová
  • 10.05.2024

Galerie Hauerova 4 představí dvojici fotografů Jabůrkovou a Turka

Vernisáž výstavy proběhne 14. května 2024 od 17.15 hodin. Výstavu si pak můžete prohlédnout až do 7. října 2024 každý všední den od 10.00 do 18.00 hodin v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě Hauerova 4, Opava.
  • 10.05.2024

Zveřejňujeme program 11. ročníku Opavského páva

Nabídneme projekce všech 40 snímků, které postoupily do soutěže festivalu. Kromě toho festival tradičně nabídne bohatý doprovodný program, probíhat bude v budovách fakulty na Hauerově a Masarykově ulici a také v Pivotéce 13 a klubu Gottfrei. Vstup je tradičně zdarma. Na workshopy je z kapacitních důvodů potřeba se zaregistrovat.
  • 09.05.2024

Stanovisko SU ke zpochybněným pracím doc. Pavla Tuleji a doc. Michala Tvrdoně

Mediální informace o zpochybněných vědeckých článcích doc. Pavla Tuleji a doc. Michala Tvrdoně jsou zavádějící a způsobilé poškodit osobní pověst obou docentů i dobrou pověst Slezské univerzity. Univerzita se obrátí na právníky a vlastní Etickou komisi.
  • Lucie Dospivová
  • 09.05.2024
  • Fyzikální ústav v Opavě

O víkendu pravděpodobně zaznamenáme polární záře

V nocích z pátku na sobotu a ze soboty na neděli jsou šance k zaznamenání či i spatření polárních září ze středních zeměpisných šířek, tedy i z Česka a Slovenska. Důvodem je bouřlivá aktivita Slunce, které za poslední den vyprodukovalo 10 silných erupcí zejména z aktivní oblasti AR 3664, která je v těchto dnech namířena směrem k Zemi. Oblaky plazmatu by měly zasáhnout naši planetu v průběhu pátečních nočních hodin a způsobit geomagnetické bouře trvající pravděpodobně přes celý víkend.
  • 07.05.2024

Výstava fotografií Zdeňka Stuchlíka: Skrytá poselství Temného anděla

Výstava fotografií v Galerii Opera v Ostravě (foyer NDM). Vernisáž 7. května 2024 v 17 hodin.
  • 03.05.2024

Spustili jsme registrace k 10. ročníku soutěže Opavský Robocup

10. ročník Opavského Robocupu se odehraje 20. května. Tradiční soutěž, kterou pořádá Ústav informatiky pro střední školy, nabízí také v letošním jubilejním ročníku řešení robotického úkolu o hodnotné ceny. Zváni jsou všichni zájemci o informatiku a robotiku z řad středoškoláků…
  • 02.05.2024

Dva čerstvé festivalové úspěchy studentů Audiovizuální tvorby

Poslední týden byl pro filmovou tvorbu Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby nadmíru úspěšný. Magisterský dokumentární film Víta Kanyzy Jeden den na Haiti získal Grand Prix v kategorii Best Feature Documentary na Prague International Film Award a hraný film Michaela Klemma Cenu organizátorů festivalu na International Film Festival Ostrava. Zatímco tvůrci Absolutní shody si na festivalové ceny už zvykli – na české i mezinárodní scéně jich získali už šest, pro dokument Jeden den na Haiti to bylo premiérové festivalové uvedení, a tedy první cena.
  • 02.05.2024

Univerzity v Moravskoslezském kraji podporují skutečné studentské majálesy

17. května 2024 se na Slezskoostravském hradě koná již 28. ročník studentského Majálesu Ostrava. O šest dní dříve (11. května) propuknou oslavy studentského života také v Městských sadech v Opavě pod názvem Opavský majáles a naopak o týden později (24. května) proběhne navíc festival Majáles Karviná na Lodičkách v Karviné. Ostravská univerzita, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava a Slezská univerzita v Opavě dlouhodobě podporují akce, za kterými stojí právě studenti.