Jak se dostane fotografie až na vaše monitory? Dozvíte se v novém díle pořadu Polopatě

  • Radim Šlezingr
  • 22.01.2021
Není tomu ani týden a už tu máme další díl pořadu Polopatě. Tentokrát nám Jiří Dobrý stručně přiblíží vznik fotografie od samého počátku až po její digitální verzi. Jak je možné vtěsnat do našeho mobilního zařízení miliony pixelů?

Autor: Jan Polák – studentská redakce Slezské univerzity

Digitální fotoaparát, ať už kompaktní či v mobilu, má dnes v kapse téměř každý. Jak se ale fotka dostala z analogové formy až do té digitální? Skrze dlouhotrvající cestu světla a pět úrovní složitosti! Že nerozumíte? Vše se nám pokusí jednoduše vysvětlit Jiří Dobrý ve svém pořadu Polopatě. Hned na první dobrou se dozvíme, že bez světla není ani obraz. Pokud ho ovšem chceme vidět na našich obrazovkách budeme k tomu potřebovat A/D převodník, o kterém se Jirka rozpovídá v dalším díle. Aspoň se máme na co těšit. Pouhým převodníkem fotografii ale neuděláme. Budeme k tomu potřebovat čočku, objektiv nebo také Bayerův filtr. Jak se ale taková barevná fotka vytvoří? Proč, když dnes máme úžasné fotoaparáty s miliony pixely, jsou snímky UFO pořád rozmazané? Jsou jednobuněčné organismy schopné vnímat světlo a barvy? Pokud to chcete vědět, nezbývá vám nic jiného, než se podívat na nové Dobré vědět – Polopatě. Pořad vzniká na Slezské univerzitě za podpory fondů EU a MŠMT ČR.

Nový díl můžete zhlédnout ZDE.

Bez světla by nebyla ani fotka. V novém díle Polopatě – Cesta světla se dozvíte, proč tomu tak je.  (snímek: Polopatě) Bez světla by nebyla ani fotka. V novém díle Polopatě – Cesta světla se dozvíte, proč tomu tak je. (snímek: Polopatě)