V první linii proti druhé vlně covid-19 aneb Zase #JSMEVTOMSPOLU!

• Radim Šlezingr
  • 29.10.2020
Rok 2020 je obrovskou zkouškou pro nás všechny. V posledním měsíci nás naplno zasáhla druhá vlna koronavirové pandemie, kdy jsme nuceni opětovně přehodnotit veškeré své aktivity a postavit se čelem situaci, která si žádá důsledný přístup každého z nás. V první vlně jsme se přesvědčili, že v jednotě je síla. A není tomu jinak ani teď. Své o tom ví také budoucí zdravotní sestry, které přišly na pomoc Slezské nemocnici v Opavě. Na speciálně vytvořené jednotce pro pacienty s covidem pracuje 8 studentek oboru Všeobecná sestra.

Autor: Denisa Palionová – studentská redakce Slezské univerzity

Neváhaly reagovat na výzvu s prosbou o pomoc v době, kdy se nemocnice v nejkritičtějším čase potýkají s nedostatkem zdravotnického personálu. Díky nasazení budoucích zdravotních sester ze Slezské univerzity mohla mimo jiné být do provozu uvedena další lůžka pro nemocné s nákazou covid-19. Během dvanáctihodinových směn musejí pracovat v neprodyšných oblecích, ochranných štítech a respirátorech. „Vím, jaká je situace v ČR. Bylo mou povinností se zapojit do pracovního procesu, abych pomohla personálu v této nelehké situaci. Nejtěžší je to pro mne udýchat přes respirátor. A také psychická zátěž je hodně velká,“ uvedla Jana Bouzková, studentka z Fakulty veřejných politik, v rozhovoru pro TV Polar ZDE. Ta kromě distanční výuky musí zvládat rovněž pomoc pozitivním pacientům na novém oddělení v opavské nemocnici.

Více než tři stovky studentů Slezské univerzity jsou v pohotovosti, aby mohly reagovat na případnou výzvu hejtmana a zapojit se do pomoci v Moravskoslezském kraji. V provozu jsou nadále i sběrné školy, kde pomáhají studenti opavské univerzity. Starají se zde o děti záchranářů, vojáků a dalších vytížených pracovníků v první linii, kteří s nimi nemohou být doma.

Je těžké odhadovat, kdy se vše vrátí do starých kolejí. Buďme k sobě ohleduplní, pomáhejme všem, kteří to potřebují, a nezapomínejme se radovat i z malých věcí. Ačkoliv je doba složitá, uchovejme si zdravý rozum.