Slezská univerzita žije basketbalem!

• Daniel Martínek
  • 23.09.2020
Přelom září a října se zdá být zaslíbený vysokoškolskému basketbalu. Ve dnech 27. -28. září se uskuteční v Olomouci Akademické mistrovství České republiky (AM ČR) v basketbalu 3x3. Prakticky o týden později, a to 3. října, se na katedře tělesné výchovy Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové bude konat druhý ročník smíšeného streetballového turnaje Dopamin cup, který je určen pro vysokoškolské týmy. Perličkou je, že tohoto turnaje se mohou účastnit kromě studentů i pracovníci jednotlivých univerzit. Oba turnaje spolupořádá Česká asociace univerzitního sportu (ČAUS) a Slezská univerzita vysílá svůj tým na obě akce!

Autor: Jakub Plaskura – studentská redakce Slezské univerzity

Slezská univerzita měla vždy svém středu řadu skvělých sportovců, kteří hrdě reprezentovali svou školu na velkých podnicích typu AM ČR. Psal se rok 2017, když šermíř Robert Zwinger (Lázeňství a turismus)* získal bronz v šavli a stříbro ve fleretu. O rok později vystoupala na nejvyšší stupínek cyklistka Alexandra Olivová (Matematické modelování)* na Českých akademických hrách v závodě MTB XCO. Také v roce 2019 nám to zacinkalo. Michele Tkáčová (Audiovizuální tvorba)* získala 3. místo v překážkovém běhu Gladiator race, který toho roku spadal pod hlavičku ČAUS. V neposlední řadě se pak dvou cenných kovů dočkala i stolní tenistka Kristýna Štefcová (Angličtina – Němčina)*. Z turnaje žen si odvezla na Slezskou univerzitu bronz, v mixech poté slavila stříbro. To je jen malá ukázka toho, jak se našim nadaným sportovcům dařilo za hranicemi své alma mater. Šlo by jmenovat dál, ale jistě bychom na někoho zapomněli.

V posledních letech však platí, že Slezská univerzita na AM ČR sbírá vavříny spíše v individuálních sportech. Dostat se na AM ČR totiž není jednoduché a v řadě sportů se musí projít přes regionální kola, aby tým mohl na AM ČR odcestovat. Jsou však výjimky, kde nominační kritéria nejsou nastavena. Jednou takovou výjimkou je i olomoucký turnaj 3x3 v basketbalu mužů a žen. Slezskou univerzitu budou v hanácké metropoli reprezentovat naše studentky ve složení Anna Pavlicová, Eva Gladkovová, Gabriela Rubinová a Viktorie Vltavská. A jak se vlastně přihodilo, že nás holky budou reprezentovat na této významné sportovní akci? Na to jsme se zeptali naší kapitánky, hráčky nejvyšší basketbalové soutěže žen a studentky oboru Lázeňství a turismus Anny Pavlicové: „O AM ČR jsem se dozvěděla v Ostravě na tréninku našeho týmu. Některé spoluhráčky tam totiž jedou reprezentovat svou vysokou školu a mně bylo líto, že Slezská by tam svůj tým neměla. Shodou okolností mi v tentýž den psal také doktor Helešic z Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné, jestli se nechceme zúčastnit. Napsala jsem několika studentkám, které mají zkušenosti s basketbalem a naštěstí to klaplo.“

Anna Pavlicová v podkošovém souboji. Momentka ze zápasu Ženské basketbalové ligy (archiv Anny Pavlicové) Anna Pavlicová v podkošovém souboji. Momentka ze zápasu Ženské basketbalové ligy (archiv Anny Pavlicové)

Nejedná se však o jedinou basketbalovou událost, které se zástupci Slezské univerzity v brzké době budou účastnit. První říjnový víkend se totiž v Hradci Králové pod hlavičkou Farmaceutické fakulty UK uskuteční druhý ročník Dopamin cupu, který je určen pro studenty a pracovníky zúčastněných univerzit. To je první podmínka účasti. Tou druhou je fakt, že se jedná o smíšený turnaj a v základní tříčlenné sestavě, která se zrovna bude poměřovat se soupeři na hrací ploše, musí být vždy alespoň jedna žena. A aby nedocházelo k nerovným bojům mezi oběma pohlavími pod bezednými koši, ženy mají dvě zásadní výhody. Mužští soupeři je nesmí blokovat a každý koš zaznamenán ženou má o bod vyšší hodnotu. Iniciátorkou tohoto výjezdu je opět Anna Pavlicová, která oslovila i v tomto případě své kolegy. Za Slezskou univerzitu se na pouť do Východních Čech vydá kromě Anny Pavlicové také Eva Gladkovová, Gabriela Rubinová, Aleš Fišer a Jakub Plaskura. Všem našim vyslancům držme palce, byť dle coubertinovského hesla není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

* V závorkách jsou u studentů uvedeny názvy oborů, které studují/studovali.