Nejít vpřed znamená jít zpět aneb ESF/ERDF projekty na Slezské univerzitě

• Daniel Martínek
  • 01.07.2020
Do titulku jsme si půjčili překlad hesla naší Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné, ale stejně dobře situaci vystihuje české: Kdo chvíli stál, již stojí opodál. Rčení, které ovšem neplatí pro Slezskou univerzitu v Opavě. V současnosti se vysoké školy předhánějí v tom, která z nich svým potenciálním studentům připraví pro jejich působení na akademické půdě lepší podmínky. V rámci projektů ESF a ERDF Slezská univerzita pracuje na zvelebení areálu i vybavení školy.

Autor: Jakub Plaskura – studentská redakce Slezské univerzity

Co vlastně znamenají zkratky ESF a ERDF? Evropský sociální fond a Evropský fond pro regionální rozvoj. ESF projekty řeší neinvestiční část, ERDF projekty zase naopak investiční část jako je zařízení, vybavení, stavební úpravy apod. Tyto projekty se navzájem synergicky doplňují. Možná se ptáte, v čem jsou pro naši školu tak podstatné. Odpověď je jednoduchá. Bez těchto fondů by se některé záměry jen velmi složitě uskutečňovaly.

Příkladem budiž Unisféra, o které jsme v nedávné minulosti informovali a jednoznačně informovat budeme i nadále. Unisféra je totiž unikátní projekt, který nemá nejen v tuzemsku obdoby. Právě zmíněné fondy stojí z velké části za tím, že se Unisféra na Slezské univerzitě zrodila. Jde jen o jeden příklad za všechny. Samotných projektů pod hlavičkou ESF a ERDF je celá řada, ale některé nejsou tolik zajímavé pro běžného čtenáře našeho webu. Proto se pojďme zaměřit ještě na další atraktivní novinky, které díky těmto fondům Slezskou univerzitu obohacují.

Slavnostní otevření sférické projekce s názvem Unisféra v listopadu 2019, foto: archiv Slezské univerzity Slavnostní otevření sférické projekce s názvem Unisféra v listopadu 2019, foto: archiv Slezské univerzity
Unisféra a první diváci při slavnostním zahájení provozu, foto: archiv Slezské univerzity Unisféra a první diváci při slavnostním zahájení provozu, foto: archiv Slezské univerzity

Další inovací, kterou Slezská univerzita v nedávné minulosti představila, je Snoezelen. O projektu s neobvyklým názvem možná slyšíte poprvé, ale věřte, že jde o multismyslovou místnost, která se nachází na Fakultě veřejných politik. Jejím úkolem je edukační činnost oborů této fakulty, jako jsou Ošetřovatelství, Sociální patologie a prevence, Edukační péče o seniory a další. Díky strukturovanému multismyslovému prostředí je Snoezelen prospěšný vnímání, relaxaci, komunikaci a socializaci osob se specifickými potřebami. Cílem tohoto projektu je dosáhnout komplexního rozvoje člověka a nabytí nového duševního bohatství. Snoezelen je projektem, který už na Slezské univerzitě funguje od roku 2019.

Multismyslová místnost Snoezelen na Fakultě veřejných politik v Opavě, foto: archiv Slezské univerzity Multismyslová místnost Snoezelen na Fakultě veřejných politik v Opavě, foto: archiv Slezské univerzity
Multismyslová místnost Snoezelen, která byla slavnostně otevřena k užívání v září 2019, foto: archiv Slezské univerzity Multismyslová místnost Snoezelen, která byla slavnostně otevřena k užívání v září 2019, foto: archiv Slezské univerzity

Projekt, který teprve začíná psát svou historii v srdci Slezska je nepochybně nový obor, který rovněž vznikl za přispění ESF a ERDF. Tím oborem je Dentální hygiena na Fakultě veřejných politik v Opavě. Posluchači prvního ročníku tohoto oboru začnou na Slezské univerzitě studovat už od září 2020. I vzhledem ke koronavirové situaci se tak Dentální hygiena rozjíždí obrazně řečeno za poněkud zavřenými dveřmi. Jde však o velký krok pro celou univerzitu. Dentální hygiena je totiž oborem, po kterém je v posledních letech v českých luzích a hájích velká poptávka. Zmíněné fondy například pomohly vybavit zázemí pro výuku, kdy se za přispění více než 5,5 milionů korun mohla vybavit celá nová cvičná ordinace se třemi zubařskými křesly a dalším nábytkem, zařízením a nástroji, takže vše v září započne na špičkové úrovni. Už nyní se tak můžeme těšit na nové tváře, které se stanou součástí rodiny Slezské univerzity v Opavě.

Zázemí pro výuku studijního programu Dentální hygiena na Fakultě veřejných politik v Opavě, foto: archiv Slezské univerzity Zázemí pro výuku studijního programu Dentální hygiena na Fakultě veřejných politik v Opavě, foto: archiv Slezské univerzity

Unisféra, Snoezelen a obor Dentální hygiena. To je jen ilustrační střípek inovací, které jsou na první pohled atraktivní a velmi aktuální v rámci ESF a ERDF. K nim se již v létě připojí stavební práce v budově sídla rektorátu a Matematického ústavu Na Rybníčku, které mimo jiné zmodernizují zařízení auly a přebudují bývalou Armu na nový seminární prostor pro studenty, akademiky a zájemce o studium. Slezská univerzita v Opavě je jednoduše mladou progresivní univerzitou, která přináší kvalitní projekty a je úspěšná v jejich získávání a realizaci, čímž akceleruje svůj rozvoj i přidanou hodnotu pro stávající i budoucí studenty. Výše zmíněné projekty jsou toho jasným důkazem.