30 let a stovky krásných fotografií

  • Daniel Martínek
  • 22.06.2020
Především nejlepší snímky současných studentů a absolventů z let 1990 – 2020 představil na zahájení pražské výstavy univerzitní Institut tvůrčí fotografie ústy jednoho ze svých zakladatelů a dlouholetého vedoucího profesora Vladimíra Birguse. Stejně skvělou kondici do dalších třiceti let pak Institutu popřáli rektor Slezské univerzity doc. Pavel Tuleja, ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková a vedoucí fotografické sbírky UPM, kurátor výstavy Jan Mlčoch. Za mateřskou Filozoficko-přírodovědeckou fakultu přivezl gratulaci prof. Zdeněk Jirásek. Prestižní kolekce fotografií, výstižně a jednoduše nazvaná Tři dekády a připomínající 30. výročí existence Institutu, bude v prostorách kubistického Domu U Černé Matky Boží v Praze k vidění až do 27. září.

Autor: Karin Martínková

„Za třicet let Institutu tvůrčí fotografie vznikly stovky krásných fotografií. Pro tuto výstavu jsme vybírali ty nejlepší práce především současných studentů a absolventů, z nichž mnozí sbírají významná ocenění i v zahraničí,“ představil koncepci expozice Vladimír Birgus, který je sám uznávaným fotografem a propagátorem české fotografie po světě. Výstava přitom byla původně plánována na toto jaro do Domu umění v Opavě, koronavirus však plány překazil. Jubilejní přehlídka v domovské Opavě se tedy přesouvá na příští rok, kdy bude jubileum slavit celá Slezská univerzita a do Prahy doputoval výběr prací od čtyřiceti autorů. Kurátoři přitom kladli důraz na posledních pět let života školy a aktuální dění. Kromě portrétů, konceptuální tvorby, dokumentů a reportážní fotografie, což je jeden z pilířů opavské institutu, si tak návštěvníci mohou prohlédnout i fotky zachycující prázdné „karanténní“ ulice.


Zahájení výstavy Tři dekády, zleva rektor Slezské univerzity Pavel Tuleja, Jiří Siostrzonek (ITF), Helena Koenigsmarková (UPM), Vladimír Birgus (ITF), Jan Mlčoch (UPM) a Petr Pithart, autor: David Macháč Zahájení výstavy Tři dekády, zleva rektor Slezské univerzity Pavel Tuleja, Jiří Siostrzonek (ITF), Helena Koenigsmarková (UPM), Vladimír Birgus (ITF), Jan Mlčoch (UPM) a Petr Pithart, autor: David Macháč
Návštěvníci, ale i lidé úzce spjatí s ITF a univerzitou, na vernisáži výstavy Tři dekády v Domě U Černé Matky Boží v Praze, autor: David Macháč Návštěvníci, ale i lidé úzce spjatí s ITF a univerzitou, na vernisáži výstavy Tři dekády v Domě U Černé Matky Boží v Praze, autor: David Macháč


Využít možnost zhlédnout vernisáž reprezentativní přehlídky opavské školy fotografie v Praze využily desítky lidí. Mezi umělci, fotografickými nadšenci i laickou veřejností vynikla také postava českého politika, historika a spisovatele Petra Pitharta.

Za fotografiemi se skrývají příběhy

Krystyna Dul například nalezla v pronajatém, dosti zchátralém, ale honosném domě v Lucemburku množství starých fotografií, novinových výstřižků a dalších materiálů erotického ladění jako pozůstatek po předchozím majiteli. Cyklus Resonance pak představuje rekonstrukci života a zálib tohoto neznámého muže.

Anebo soubor aranžovaných skupinových portrétů Náplavy od Marka Matuštíka. Ten precizně zachytil život rodin, které se přestěhovaly z Prahy na venkov do domů se zahradami a bazény. Ještě před několika lety se neznaly, dnes ale společně dojíždějí za prací do města a spolu tráví i volný čas. Rodiny jsou velmi rozdílné, a paradoxně zároveň velmi si podobné.


Prof. Vladimír Birgus a kurátoři výstavy Ondřej Durczak (ITF), Jan Mlčoch (UPM) a Michał Szalast (ITF), autor: David Macháč Prof. Vladimír Birgus a kurátoři výstavy Ondřej Durczak (ITF), Jan Mlčoch (UPM) a Michał Szalast (ITF), autor: David Macháč
Návštěvníci vernisáže výstavy Tři dekády v Domě U Černé Matky Boží v Praze, autor: David Macháč Návštěvníci vernisáže výstavy Tři dekády v Domě U Černé Matky Boží v Praze, autor: David Macháč


Inscenovanou fotografii reprezentuje Jan Pecháček: ve svém cyklu Pakul. Autor s pomocí svých kamarádů studentů vytvořil retrospektivní pohled do doby, kdy v pražském Paláci kultury probíhaly monstrózní komunistické sjezdy. Inscenované snímky perfektně vystihly atmosféru i absurditu starých časů na zašlé slávě někdejšího paláce.

Bangladéšské venkovany hledající práci v přelidněné metropoli Dháce představily sugestivní barevné portréty Hany Connor a Filipa Jandourka.

Téma nejaktuálnější: koronavirus

Část expozice je podle prof. Birguse velmi aktuální a představuje různé soubory, které vznikly během současné koronavirové pandemie.

Peter Korček zachycuje v cyklu Tiché město přízračně prázdné, vylidněné ulice, nákupní centra a nábřeží Bratislavy.

Roman Vondrouš ve svých nápaditě komponovaných fotografiích ze současného života v Praze skvěle uplatnil sugestivní hry světel, stínů a barev.

A Ivo Žídek s Janem Langerem v souboru Životy pod rouškou zkombinovali portréty lidí s rouškami s texty ukazujících jejich zážitky ze smutné doby. Tyto portréty lze aktuálně zhlédnout také v Sadech Svobody v Opavě.


Prof. Vladimír Birgus v hledáčku médií, autor: David Macháč Prof. Vladimír Birgus v hledáčku médií, autor: David Macháč
Petr Pithart s prof. Vladimírem Birgusem na vernisáži pražské výstavy Tři dekády, autor: David Macháč Petr Pithart s prof. Vladimírem Birgusem na vernisáži pražské výstavy Tři dekády, autor: David Macháč


Do výstavní expozice kurátoři výstavy – mimo prof. Biruse dále Ondřej Durczak a Michał Szalast za ITF a Jan Mlčoch za Uměleckoprůmyslové museum – zařadili také fotografie světově uznávaných absolventů: Báry Prášilové, Dity Pepe, či  Rafała Milacha. Dva posledně jmenovaní se také zařadili po boku ostatních inspirativních pedagogů, kterými se prof. Birgusem vybudovaná největší česká fotografická katedra pyšní. Patří k nim např. Jindřich Štreit, Pavel Mára, Václav Podestát, Josef Moucha, Jiří Siostrzonek, Štěpánka Stein, Tomáš Pospěch.


Výstava „Tři dekády“ bude otevřena až do 27. září denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, ve čtvrtek až do 20 hodin. Architektem výstavy je Dušan Seidl, grafické řešení je dílem Vladimíra Vimra. Přijďte se podívat.