Subkultury a menšiny: fotografie studenta ITF Davida Sládka v KUPE

• Daniel Martínek
  • 16.05.2020
Velká Británie může být pro mnoho lidí vnímána jako země, kde se střetávají různé kultury. Nejen z toho důvodu se zde koná velké množství větších i komorních demonstrací. Jak vlastně vypadá takový demonstrant? A za co bojuje? Je pro či proti Brexitu, bojuje snad za lepší životní podmínky? Student Institutu tvůrčí fotografie David Sládek žije ve Velké Británii už řadu let a nyní do Opavy přiváží svůj sociální dokument, který je doplněn také o fotografie z jiných zemí.

Autor: Jakub Plaskura – studentská redakce Slezské univerzity

David Sládek pronikal do centra dění samotných demonstrací a zajímal se rovněž o lidi na periferii celého protestu. V tom je unikátnost jeho sbírky fotografií, kterou si můžete už od 19. května prohlédnout v opavské galerii KUPE.

Výstava Do ulic (z tvorby Davida Sládka). Autor David Sládek Výstava Do ulic (z tvorby Davida Sládka). Autor David Sládek

David Sládek je český nezávislý foto-žurnalista žijící v Londýně. Dříve pracoval jako reportér ČTK a do Británie se přestěhoval před téměř 15 lety. Ve svém díle se zaměřuje na život menšin a subkultur v Anglii, ale také na téma genocidy Srbů, Židů a Romů v Nezávislém státě Chorvatsko za 2. světové války či na život v malé slovenské vesničce Šumiac, která se stala jeho druhým domovem. Poslední tři roky se s fotoaparátem zúčastňoval malých i velkých demonstrací v Londýně a pozoroval jejich kulturu a interakci s ulicemi. Tento soubor nyní rozšiřuje o demonstrace v dalších zemích. Autor studuje na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě a je pořadatelem festivalu Šumiacky Fotofest. (Zdroj: informuji.cz)