Stolní tenistka Kristýna Štefcová vybojovala dvě akademické medaile

• Martin Kůs
  • 06.12.2019
Na letošním Akademickém mistrovství České republiky ve stolním tenisu, které se hrálo o víkendu na přelomu listopadu a prosince v Břeclavi, získala studentka oboru Angličtina – Němčina Slezské univerzity v Opavě Kristýna Štefcová dva cenné kovy. V turnaji žen vybojovala bronzovou a v mixech stříbrnou medaili.

Mezi ženami postupovala Kristýna celkem sebevědomě až do souboje o finálový duel. „V jednotlivcích nebyla cesta k medaili těžká, ovšem v semifinále jsem měla soupeřku, která také má extraligové zkušenosti a je to i má kolegyně z reprezentace,“ vrací se na mistrovství univerzitní reprezentantka. Tou protihráčkou byla Aneta Širůčková z Univerzity Palackého a Kristýna jí podlehla 0:3. Připadla jí tak konečná bronzová medaile.

V mixech, tedy smíšených čtyřhrách, kde Kristýna hrála společně s Martinem Koblížkem z Univerzity Hradec Králové (ale jinak oddílovým kolegou), doputovali společně až do finále.
V tom proti nim nastoupil pár Roman Rezetka a Karin Adámková, reprezentující ostravskou VŠB-TUO (mimochodem oba se stali i akademickými mistry ČR v jednotlivcích) a hned první set opavsko-hradecká dvojice vyhrála. Pak se ale pomyslné štěstí obrátilo ke Kristýně s Martinem zády a tři následující sety prohráli. “Zbyla“ na ně tedy stříbrná medaile akademických vicemistrů.
„Bylo to pro nás smolné utkání, v dobře rozehraném zápasu jsme vedli, ale pak jsme vedení ztratili a nedokázali to znovu obrátit v náš prospěch,“ v krátkost popisuje duel Kristýna.

Nový obrázek
Čtyři nejlepší akademičky-stolní tenistky. Kristýna Štefcová stojí druhá zprava. Foto: archiv hráčky Čtyři nejlepší akademičky-stolní tenistky. Kristýna Štefcová stojí druhá zprava. Foto: archiv hráčky
Nový obrázek

Na letošním akademickém šampionátu se podle pořadatelů sešla mimořádně velká konkurence:
„Jsme rádi, že na akademickém mistrovství opět hráli tak kvalitní hráči a hráčky. Jsem velmi spokojen s úrovní celého turnaje, který byl dokladem toho, že studenti vysokých škol mohou dosahovat ve sportu vynikajících výkonů. Na akci byla řada hráčů a hráček z české extraligy, čeští reprezentanti i reprezentantky. Všem medailistům gratulujeme,“ shrnul akademický šampionát pro portál České asociace stolního tenisu jeho ředitel Vít Ratajský.

Zůstat ale na posledním schůdku před titulem je pro stolní tenistku, která vůbec poprvé v životě reprezentovala Slezskou univerzitu v Opavě, tak trochu zklamáním. Znovu nastoupit k finálovému utkání už nelze, tak se dívá spíš na to, co bude dál:
„Každopádně v červnu příštího roku se konají České akademické hry v Olomouci, a tam bych chtěla dosáhnout lepších výsledků než teď na akademickém mistrovství. Musím ale teď svůj čas dělit mezi stolní tenis a tréningy, a mezi studium, které jsem letos začala na Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě. Je to pro mne celkem těžké, tréninků je hodně a škola si svůj prostor také vyžaduje. Ale snažím se to zvládnout i díky tomu, že mi fakulta vychází vstříc individuálním studijním plánem,“ konstatuje Kristýna Štefcová s tím, že studium jí baví, ale na otázku, jestli jednou dá přednost sportu nebo jazykům, prý zatím ještě neumí odpovědět.

Kristýna, která začínala se stolním tenisem ve svých šesti letech v Horkách u Chrudimi, v letošním ročníku extraligy žen nastupuje v barvách Sportovního klubu stolního tenisu Baník Havířov, z.s. A za zelenými stoly si vede celkem dobře – ve 27 odehraných zápasech 18x svoji soupeřku porazila a jen 9x našla přemožitelku. To je podle statistiky 67% úspěšnost. Budeme-li se ještě chvíli držet statistiky, tak Kristýna je v národním žebříčku mezi ženami na úžasné 16. pozici, v Moravskoslezském kraji dokonce třetí, a že je nejlepší stolní tenistkou okresu Karviná, už asi nikoho nepřekvapí. Má také zkušenosti z rakouské ligy, kde hrála za Linec AG Froschberg a z české juniorské i ženské reprezentace.

Z pohledu Slezské univerzity v Opavě nelze opomenout to, že Kristýna medailemi z akademického mistrovství vrací svoji alma mater opět na výsluní tohoto sportu. V roce 2011 se Akademickými mistryněmi republiky ve čtyřhře žen ve stolním tenisu staly posluchačky OPF v Karviné Martina Smištíková a Lenka Harabaszová. Martina navíc získala další titul ve smíšené čtyřhře a ve dvouhře žen obsadila po těsné semifinálové porážce od pozdější vítězky třetí místo. Lenka dále získala druhé místo ve smíšené čtyřhře a rovněž druhé místo ve dvouhře žen, když ve finále po velkém boji podlehla Miroslavě Ságlové z Univerzity Karlovy. Na tyto úspěchy teď může navázat právě Kristýna.

Jménem celé akademické obce Slezské univerzity v Opavě Kristýně držíme palce, aby i ona v dalších letech sbírku svých medailí rozšířila i o tu nejcennější, zlatou.

Nový obrázek
Společné focení medailistů. Kristýna Štefcová stojí druhá zleva. Foto: archiv hráčky Společné focení medailistů. Kristýna Štefcová stojí druhá zleva. Foto: archiv hráčky

A jeho výsledek... Foto: archiv hráčky A jeho výsledek... Foto: archiv hráčky

Medaile, které putovaly do Opavy. Foto: archiv hráčky Medaile, které putovaly do Opavy. Foto: archiv hráčky