Amber se dostala až do finále, ale z Budějic se zatím vrací bez sošky

• Martin Kůs
  • 27.11.2019
Autorský film posluchačů oboru Audiovizuální tvorba Slezské univerzity v Opavě Amber měl po bronzové medaili z Prahy nadosah svoji další festivalovou cenu. Na 9. ročníku Filmovém festivalu Černá věž, konaném v Českých Budějovicích, se dostal do závěrečného finále, ale sošku nakonec jeho tvůrci do Opavy nevezou.
„Filmový festival Černá věž nás uchvátil. Byla to naše první účast na tomto festivalu a určitě se zde budeme rádi vracet. Na festivalu se sešlo spoustu kvalitních amatérský, studentských a nezávislých filmů. Přihlášeno bylo přes 150 filmů a s Amber jsme se dostali mezi 36 nejlepších,“ komentuje festival režisér a scénárista filmu Jindřich Mižďoch s tím, že o kvalitách všech filmů svědčí také to, že v naší kategorii studentských filmů bylo přijato nakonec místo 10 filmů o jeden navíc, jelikož se organizátoři nebyli schopni dohodnout na finální desítce.

Krátkometrážní sci fi film Amber, o kterém jsme psali zde, nás zavede do ani tak ne vzdálené budoucnosti, do roku 2042, do světa, kde je lidstvo odsouzeno k vyhubení smrtelným virem. Tehdy se setkává plukovník Robovský, šéf policejních a obraných složek, s androidkou Amber, ženou, která má převzít světové vůdcovství po vyhynutí lidstva…
„Náš film Amber byl úvodním filmem festivalu a dle závěrečného potlesku soudíme, že se divákům líbil,“ vrací se na projekce Jindřich.

Finálový večer Černé věže. Foto: archiv Jindřicha Mižďocha Finálový večer Černé věže. Foto: archiv Jindřicha Mižďocha

Amber teď míří i na další festivaly a projekce. Ta nejbližší se uskuteční již tuto sobotu 30. listopadu v Hradci Králové na festivalu Cinema Open, kde byl vybrán společně s dalšími dvěma studentskými filmy k promítání v nesoutěžní sekci, jelikož je festival zaměřen pouze na amatérské a nezávislé filmy.

My to ale budeme mít o poznání blíže do Ostravy, kde je připravena projekce v klubu Atlantik 9. prosince:
„Večer s Amber začne v 18 hodin a promítání filmu bude spojeno s besedou s filozofem PhDr. Mgr. Antonínem Dolákem, Ph.D., který se zabývá etikou, současnou filozofií, problémy existence jáství, svobodné vůle, umělou superinteligencí, vědomí a filozofií mysli,“ konstatuje nejbližší budoucnost filmu její tvůrce.

My se ale podíváme také do nedávné minulosti a připomeneme, že Amber už jednu festivalovou cenu má. Získala totiž 3. místo na festivalu Book the film 2019, který na počátku listopadu pořádala Městská knihovna v Praze.

Tři z filmového štábu AVT - Ondřej Smékal, Jindřich Mižďoch a Petr Gavel. Foto: archiv Jindřicha Mižďocha Tři z filmového štábu AVT - Ondřej Smékal, Jindřich Mižďoch a Petr Gavel. Foto: archiv Jindřicha Mižďocha