Pasování archeologů a historiků: znáte odpovědi na záludné otázky vstupního kvízu?

• Martin Kůs
  • 14.11.2019
Tradice se neporušují, a tak se i v tomto semestru uskutečnilo pasování studentů prvního ročníku do cechu archeologického a historického. Letošní pasování se konalo ve čtvrtek 7. listopadu a organizátory byly samozřejmě Archeologický klub a Historický klub Slezské univerzity.

Autorka: Nikol Misaki Vavrlová - studentská redakce Slezské univerzity v Opavě

Také letos si zkušenější studenti Filozoficko-přírodovědecké fakulty připravili pro své mladší kolegy pasování studentů prvního ročníku do cechu archeologického a historického, během kterého si mohli nejen zasoutěžit, ale také se seznámit mezi sebou.

Na počátku celého večera byli studenti prvních ročníků, kteří se na událost přihlásili, losem rozděleni do čtyř týmů. „Tento způsob rozdělení je už osvědčený, rozbijeme totiž skupinky, které si utvořili sami a přimějeme je navázat kontakt i mimo jejich bublinu," vysvětluje předseda historického klubu Dominik Jorda.

První ze soutěží, které pak týmy čekaly, byl kvíz. Ten se kromě historických událostí zajímal mimo jiné také o to, zda nováčci ví, ve kterém roce  vznikla naše univerzita, případně jak zní německý název města, ve kterém se nachází.

Soutěžící, kteří během této disciplíny dostali hlad, nejspíše potěšila následující disciplína. Každý tým si totiž zvolil svého zástupce, který pak jedl tzv. pivní polévku, kterou ještě k tomu někteří měli obohacenu. Vítězem se stal ten, který polévku snědl lžíci nejrychleji. A pokud polévka nestačila, napravila to soutěž v pojídání tyčinek.
Jednou z velice oblíbených soutěží, ve které sbíral body celý tým, byla spanilá jízda. Každý člen týmu musel v tomto případě minimálně jednou běžet vymezenou trať oblečený do reflexní vesty a s přilbou svého týmu na hlavě. A aby to samozřejmě nebylo tak snadné, koně v tomto případě nahradila motyčka.

„Na pasování vládla přátelská nálada. Měli jsme konečně možnost poznat se lépe se svými spolužáky a užít si nějakou zábavu. Hry, které si pro nás pořadatelé připravili, byly zábavným zpestřením večera. Doufám, že to nebylo naposled, co jsme se mohli společně pobavit a sejit," svěřuje se studentka prvního ročníku oboru Český jazyk a historie Kateřina Majdanicsová.

Celá akce pak vyvrcholila pasováním studentů. Za archeology je pasovala PhDr. et PhDr. Markéta Tymonová, Ph.D., a do cechu historického Mgr. David Radek, Ph.D.

Pokud jste své pasování prvního ročníku prošvihli, nemusíte být zklamaní. Pořádá se každý rok, stačí sledovat aktuality stránek obou zmíněných klubů a na akci se  můžete přijít alespoň podívat. A pro ty, kterým se nechce čekat další rok, přinášíme malou ochutnávku letošního kvízu:

VE KTERÉM ROCE BYLA OFICIÁLNĚ ZALOŽENA SLEZSKÁ UNIVERZITA V OPAVĚ?
a) 1989        b) 1991        c) 1992        d) 1995

JAKÝ JE NĚMECKÝ NÁZEV MĚSTA OPAVA?
a) Die Opava        b) Oppavia        c) Troppau        d) Opawa

CO JE TO KOPROLIT?
a) pravěký pokrm z kopru a kamenů    b) zkamenělý kopr
c) kamenný nočník                      d) zkamenělý výkal

KDY ZAČALA OPERACE BARBAROSSA?
a) 21. června 1941      b) 22. června 1941       c) 22. června 1942        d) 20. června 1940

KTERÝ Z TĚCHTO OBRAZŮ NENAMALOVAL LEONARDO DA VINCI?
a) Dáma s hranostajem        b) Portrét hudebníka
c) Výkřik                d) Poslední večeře

KTEŘÍ Z UVEDENÝCH JSOU RUŠTÍ HISTORICI?
a) Alexej Ivanovič Musin-Puškin         b) Michail Timofejevič Kalašnikov
c) Aron Jakovlevič Gurevič            d) Vladislav Alexandrovič Treťjak

KDO BYL V POŘADÍ 83. JAPONSKÝ CÍSAŘ, KTERÝ VLÁDL OD 1198 DO 1210?
a) Cučimikado        b) Hirohito        c) Maho Jakotyč    d) Nakamikado