„Původně jsem chtěla studovat jiný obor, ale teď jsem na OPF spokojená,“ říká Nicole Raszková

• Martin Kůs
  • 22.07.2019
Představujeme vám tváře kampaně SLU JINAK tak trochu jinak a podrobně. Jako první jsme vyzpovídali studentku Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné (dále jen OPF) Nicole Raszkovou, která studuje obor Marketing a obchod.

Autor: Jakub Plaskura - studentská redakce Slezské univerzity v Opavě

Kudy vedly tvé kroky na Slezskou univerzitu?
Původně jsem tam nechtěla vůbec jít. Přemýšlela jsem nad stavebkou, táhlo mě to i k umění, takže jsem studovala střední školu zaměřenou na interiérový design a počítačovu grafiku, ale čekala jsem od tohoto oboru něco jiného, tak jsem přestoupila na ekonomku a tam jsem zdárně dokončila střední školu. Zařekla jsem se ale, že nic s ekonomií už v životě nikdy více neabsolvuji.

Co se změnilo, že už vplouváš do třetího ročníku na OPF?
Rodiče! Já to vysvětlím. Mám blízko ke sportu, tak jsem se na VŠ hlásila do Ostravy na učitelství tělocvik a společenské vědy. Byla jsem přijata, ale zjistila jsem, že to není nic pro mě. Pedagog musí mít velkou trpělivost a to není moje parketa, tak volba padla na naši krásnou Slezskou univerzitu.

V čem tedy hráli roli rodiče?
Chtěli po mně, abych si vybrala i druhou školu vedle toho učitelství, kdyby to nevyšlo. Tatínek je absolvent OPF v Karviné a chtěl, aby jeho ratolest pokračovala taky na stejné škole. Mně to bylo jedno, obor Marketing a obchod jsme tak nějak vybrali s rodiči společně. Můj postoj se neměnil, já nechtěla po zkušenostech ze SŠ už ekonomii ani cítit, ale nikdy neříkej nikdy.

Máš rok do státnic, takže jsi v Karviné zakotvila. Jak to vidíš teď po několika letech?
Jsem moc spokojená. Přiznám se, že jsem byla skeptikem. Slezská univerzita může mít dobré i špatné recenze. Někdy mám pocit, že neprávem převládají ty špatné, což vůbec nemusí být založeno na pravdě, ale lidé zkrátka mají předsudky. Já určitě patřím k těm, kteří by studium na ní doporučili, protože v Karviné jsem ještě třeba nezažila, že by mi učitel dělal s něčím problémy, vše se dá řešit v klidu, studenta učí schopní lidé a hlavně GATE!

Dostáváme se k jádru věci. Můžes stručně vysvětlit, co je to Gate?

Gate je uskupení studentů, kteří při škole řeší už v praxi různé odborné věci spojené s naším zaměřením. V praxi to znamená, že se nám ozve nějaké firma a zadá nám úkol, se kterým potřebují pomoci. Například se staráme o marketing, sociální sítě, apod. Sbíráme tím hlavně zkušenost a taky někdy finanční odměnu. Záleží na dohodě a také na spokojenosti zadavatele, říkejme klienta, ale opravdu si nepředstavujme závratné částky. Jsme nohama na zemi. Výhodou jsou také céčkové kredity, které za Gate dostáváme.

Co už jsi v tomto projektu absolvovala?
Dělala jsem projekt pro jednu nejmenovanou farmaceutickou firmu. Oslovili nás, že by potřebovali pomoct s propagací. My jsme zjistili, že zakopaný pes bude zřejmě v nepříliš podařených webových stránkách, takže jsme se zaměřili na tento problém a firma byla nadmíru spokojená, takže nám dokonce nepřímo nabídli praxi, kdybychom potřebovali.

Dá se říct, že Gate vás formuje pro profesní život, je to tak?
Stoprocentně. Člověk nabírá zkušenosti, které v lavici ve škole neposbírá, to si přiznejme a taky je to dnes o kontaktech. Gate je odrazovým můstkem. Řekla bych, že škola nám dává teoretickou základnu vědomostí a v Gate se učíme praxi.

Jaká je hierarchie v Gate?
Může se přihlásit kdokoliv ze studentů OPF. Já jsem byla v týmu, kde byly zastoupeny snad všechny ročníky a po pravdě v začátcích jsem se toho trochu obávala. Přece jen neměla jsem ještě ty vědomosti ani zkušenosti a byl se mnou v týmu kluk, který studoval v pátém ročníku, ale všichni jsou si tam rovni a hlavně si navzájem pomáháme, což je super.

Dá se říct, že Gate vás formuje pro profesní život, je to tak?

Jaká je hierarchie v Gate?

Máte v tomto projektu nějaké pedagogické vedení?
Ano. Dalibor Šimek a Veronika Braclíková, to jsou doktorandi, kteří jsou takovými teamleadery. Když je to nutné, usměrní nás, pomohou, poradí.

Je těžké se stát členem?
Těžko říct. Probíhají výběrová řízení. Přece jen lidí, kteří chtějí do Gate je o něco více než volných míst, takže nedostane se tam úplně každý, ale o složitosti bych úplně nemluvila. Je tam vlastně komise, řekněme, uchazeč napíše test a uvidí se. Určitě pak není zadarmo tam setrvat. Člověk tomu musí věnovat čas nějakou tu hodinku denně, ale když ho to baví, tak proč ne.

Můžeš nějak konkretizovat, kolik času ti Gate zabere?
Poměrně hodně bych řekla. Nedávno jsme se o tom v týmu bavili. Několik hodin týdně to bude. Já se Gate věnuji každý den, když cítím potřebu, ale jsou kolegové, kteří tomu čas věnují méně. Ono totiž do školy se člověk učí na zkoušky, dělá nějaké dílčí úkoly, ale Gate já osobně beru jako šanci se už teď někam posunout.

Co bys na závěr řekla o Slezské univerzitě?
Pro mě je to škola, kde opravdu funguje rodinná atmosféra. Ono to zní jako klišé, ale jak už jsem říkala, nikdy jsem neměla problém s nějakým učitelem. Většinou se snaží vycházet nám vstříc, studium jako takové by určitě nebylo tak záživné nebýt Gate, ale to je tak všude. To propojení je super. To, že se můžeme věnovat teorii i praxi v podstatě vyváženě.