Studenti Slezské univerzity v Opavě míří do Chile. Za sluncem i pro film

  • Martin Kůs
  • 20.06.2019
Na první pohled trochu ujetý nápad, který se stal realitou. Ujetý proto, protože to ještě nikdo předtím nezkusil a mnohým se to zdálo jako něco nedosažitelného. I když na něj třeba sami mysleli. Ale student Slezské univerzity v Opavě Jiří Dobrý to řekl nahlas. Pojedu do Chile a natočím o tom film.
Možná i jeho překvapilo, že našel uši, které na to slyšely. A tak vše hodil na papír, předložil k posouzení a dostal peníze. Polovinu z rektorátu a druhou polovinu ze své mateřské fakulty, Filozoficko-přírodovědecké fakulty.

Ve středu 19. května v půl čtvrté odpoledne se z letiště Václava Havla v Praze-Ruzyni odlepilo letadlo s Jiřím a jeho dvěma spolužáky, kameramany Jiřím Malíkem a Ondřejem Smékalem. Zamířilo do Paříže, kde byl přestup na linku do Jižní Ameriky. Místem přistání byla Chile.

„Náš plán má několik dílčích cílů. Chceme natočit dokument o naší cestě, při které zamíříme na obří astronomickou observatoř Cerro paranal, plánujeme setkání se dvěma vědci, kteří v nedávné minulosti působili v roli pedagogů na Slezské univerzitě v Opavě. Tím bude Chilan Adrián Sotomayor a Němka, pracující na observatoři Odele Straub. Je pro nás zajímavé, že dva světoví odborníci na astronomii zanechali stopu na naší alma mater a teď je potkáme na druhém konci světa. Těšíme se na setkání i jejich vzpomínky,“ uvádí ve zkratce plány výpravy Jiří Dobrý. Současně se netají, že věří, že zbude trochu času na cestu do pouště a také zajet na chvíli do Bolívie.

Hlavním cílem výpravy ale bude vidět zatmění Slunce.

„Chceme 2. července sledovat zatmění Slunce u města La Serena, pro které jsou právě tam ty nejlepší možné podmínky a za tímto úkazem se sem sjedou astronomové z celého světa, ať už vědci nebo amatérští pozorovatelé. Třeba i tam se setkáme s někým výjimečným,“ pokračuje Jiří.


Nový obrázek

Na vše mají opavští studenti necelý jeden měsíc. Zpět se mají vrátit 10. července, přespat v Praze a hned druhý den chtějí nasednout do festivalového cestovatelského vlaku ŽiWell Express a o svojí cestě říci ostatním. Vlakem zamíří do Jeseníků, konkrétně do Vápené, kde celou cestu ukončí. I když úplný konec to nebude. Nastane čas třídění a zpracování dojmů a záběrů, sestavení filmu, jeho premiéru, besedy a podobně.

Jiří Dobrý dobře ví, co ho na cestě i po ní čeká. Je totiž autorem a moderátorem pořadu Dobré vědět, který se věnuje popularizaci vědy, řekněme lidským způsobem. Nehraje si na odborníka na všechno, ale s pomocí svých hostů komentuje a přibližuje různá vědecké témata těm, kteří o nich chtějí něco vědět. Jednotlivá pořady najdou zájemci na kanálu youtube pod názvem Dobré vědět.

V podobném duchu by měl být i film, který studenti hodlají na jižní polokouli natočit. Má být takový, aby byl přijatelný odborníkům a současně i laické veřejnosti. K tomu jim pomohou i pedagogové Martin Petrásek, vedoucí oddělení Multimediálních technik a režisér dokumentů České televize Petr Jančárek.  My se tak můžeme těšit nejen za impozantní filmovou podívanou, ale hlavně na film, který nám něco dá. O něčem nás poučí a také nám něco nového vysvětlí.