Opavská dvanáctka - nejvíce chutnalo u Vojty

  • Martin Kůs
  • 13.06.2019
Slezská univerzita v Opavě opět stála za druhým ročníkem degustační akce Opavská dvanáctka, jejíž smyslem je ukázat tradici a pestrost, kterou vaření piva na Opavsku má. Vítězným podnikem se letos stala Hospůdka u Vojty v Opavě-Jaktaři.
Poslední květnový den Opava zažila druhý ročník degustační akce Opavská dvanáctka. Její smysl je jednoduchý – nabídnout lidem ochutnávku piv místních a regionálních pivovarů a ukázat tak na tradici a pestrost, kterou vaření piva na Opavsku má. Nápad se zrodil v loňském roce na půdě Slezské univerzity v Opavě, která se rovněž stala pořadatelem prvního ročníku.

„Celý koncept Opavské dvanáctky vznikl v loňském roce, kdy republika slavila sto let existence, a my řešili, co by se dalo podniknout tak, aby to oslovilo jak studenty a zaměstnance univerzity napříč všemi těmi rozdílnými obory, tak širokou veřejnost, zároveň tam měl být motiv něčeho, na co jsou Češi už celých těch 100 let hrdí - a z toho nám tak nějak přirozeně vyplynulo pivo a jeho pivovarská tradice,“ uvedl k akci pedagog Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu (ULGAT) a odborník na nápojovou kulturu Mgr. Alexandr Burda, který celou vizi se studenty doladil a první ročník se tak na konci května 2018 stal realitou. Druhé pokračování už bylo pod taktovkou Destinačního managementu Opavské Slezsko, tedy organizace zaštiťující rozvoj turistického ruchu v regionu, a Slezská univerzita, přesněji její ULGAT pak byl v roli odborného garanta a poradce celé akce.

Opavská dvanáctka nabízí celkem dvanáct zastávek v restauracích či dalších podnicích, kde hostům se soutěžním plánem načepují vzorek malého piva - kvalitně uvařené, kvalitně natočené a kvalitně podávané české pivo typu ležák. Host jej ochutná a přidělí mu nějaký bod podle svého dojmu. Současně zohlední i podnik, ve kterém se nachází. Dalo by se říci, že z hosta restaurace se tak na chvíli stane hodnotitel mystery shoppingu. Podmínkou bylo projít minimálně šest z dvanácti do soutěže přihlášených míst.

Možná vás zaujalo ono slovo soutěž. Ano, Opavská dvanáctka byla soutěžní, a to hned v několika kategoriích. První bylo bodování hostů, kterým určili, jaký podnik nabízel to nejlepší pivo. Letos se vítězem stala Hospůdka u Vojty, kterou můžete najít v opavské Jaktaři, v Liliové ulici. Pohár si osobně od rektora Slezské univerzity v Opavě Pavla Tuleji převzala majitelka hospůdky Nikola Dušková. Ta se svěřila, že do Opavské dvanáctky šla s určitými obavami:

„Samozřejmě, že jsme měli obavu, že bude málo účastníků, když jsme tak z ruky a hlavně bylo povinných jen šest stanovišť. Ale z druhé strany nám zvedl hlavu pan Chalupa, majitel pivovaru Ogar, že přece jen je konkurence vůči neznámému pivovárku trochu pokulhávající.“


Sama majitelka netuší, kolik hostů se u ní v hospůdce zastavilo. Jisté je, že v hodnocení se právě její podnik dostal na špičku.

„Lidé chodili po malých skupinkách či jedincích, takže jsme opravdu nepočítali s výhrou. Ale popravdě pokukovala jsem, jestli se někde neobjeví hodnocení. O to větší radost jsem měla, když mi pořadatelé sdělili s tramtarou, že jsme to vyhráli. Jsem tak trochu blázen, takže vítězný taneček kolem pípy samozřejmě byl. (smích) No a předávání poháru, už bylo jen takové rituální ve smyslu “mám cenu v ruce“.

Když se zeptáte štamgastů, jaká je Hospůdka u Vojty, shodnou se, že to není žádná “tuctovka“, ale správná rodinná a přátelská hospůdka. A že se konečně ukázalo, s jakou láskou se jí Nikola věnuje. Nám už jen zbývá popřát vítězce, aby byly vítězství v soutěži a pohár Opavské dvanáctky důvodem, kvůli kterému si k Vojtovi najde cestu víc lidí.

Druhou soutěží byla soutěž těch, kdo degustoval. Své vyplněné degustační lístky s bodováním odevzdávali na poslední “štaci“ do urny a pořadatelé pak ze všech platných vylosovali ty, kteří získají pověstný metr piv. Výherci již byli kontaktováni pořadatelem a postupně si přebírají sví “pivní“ poukazy.

Někteří by mohli odvětit, že taková akce je jen o pití. Nemají však pravdu. Neopomenutelný je také doprovodný program Opavské dvanáctka, který je jak v rovině poučné, tak v rovině zábavné. V restauraci u Přemka si tak účastníci vyslechli hned několik přednášek na pití piva z pohledu historie, zdravotnictví a kultury, kulturně umělecký prostor KUPE pak připravil dvojí projekci filmu Postřižiny a poněkud odlehčenou přednášku Jiří Siostrzonka o tom, jak pití mobilizuje a sbližuje jednotlivce i celé národy.