ERASMUS+ klub Slezské univerzity – zahraniční studenti poznávali krásy kraje z kola

• Martin Kůs
  • 23.04.2019
Volných dnů a krásného počasí velikonočních prázdnin využili k poznávání přírody a památek okolí města Opavy také zahraniční studenti, kteří v tomto semestru studují na součástech Slezské univerzity v Opavě. Průvodcem se jim stal ERASMUS+ klub, působící na Slezské univerzitě v Opavě, jehož zástupci připravili pro posluchače netradiční zážitek ve sportovním duchu. Na programu totiž byla vyjížďka na kolech.
OPAVA - Vše začalo v deset hodin ráno na ostravském hlavním nádraží.

„V půjčovně jsme si vyzvedli kola, seznámili se se zásadami bezpečné jízdy a vyrazili směrem k řece Ostravici. Odtud jsme pokračovali po cyklostezce do Frýdku-Místku. A protože cyklostezka vede několika zajímavými lokalitami, mohli jsme ze sedel kol objevovat místní zajímavosti, ať už technického rázu nebo přírodní úkazy,“ popsal první etapu Petr Křístek, koordinátor Erasmus klubu a průvodce zahraničních hostů.

Cesta do Frýdku byla dlouhá, a tak se myslelo na občerstvovací pauzu nebo osvěžení v řece Ostravici. Sportovní den byl zakončen na kolejích v Opavě. Na zahraničních studentech byla znát mírná únava, ale také nadšení a dobrý pocit z překonání tak velké vzdálenosti a poznání nových míst.

Momentka z velikonočního cyklovýletu. Momentka z velikonočního cyklovýletu.

ERASMUS+ Klub Slezské univerzity v Opavě připravuje volnočasové programy pro zahraniční studenty studující v Opavě i o dalších svátcích a víkendech.

„Byl bych rád, kdyby volný čas naplili zahraniční studenti aktivně a učení probíhalo i mimo prostory univerzity. Volné dny se tak snažíme využít sportovními aktivitami, návštěvami památek nebo relaxováním v parcích Opavy. Snažíme se také zprostředkovat pro studenty nevšední zážitky, které si odnesou s sebou domů. Indičtí studenti, kteří do Opavy přijeli tento semestr jako první, tak navštívili lyžařský závod v industriální části Ostravy. Studenti poprvé viděli lyže, a tak na jejich tvářích bylo znát určité nadšení. Nechyběla také návštěva Prahy, Olomouce nebo Haldy Emy v Ostravě. Zkrátka nuda nemá v programu ERASMUS+ šanci,“ říká Petr Křístek.

ERASMUS+ Klubu Slezské univerzity ale nejde jen o to, aby posluchači univerzity nasávali českou a slezskou kulturu a tradice. Snaží se, aby oni sami předávali něco ze své země našim žákům. Ještě v dubnu tak společně vyrazí do k návštěvě místní střední školy.

„Zahraniční studenti se na pár hodin stanou učiteli a českým žákům na školách poví o svých zvycích, tradicích a své zemi. Věřím, že přínosem pro české žáky nebude jen multikulturní obohacení a poznání nových krajů, ale také vyšší motivace ke studiu cizích jazyků,“ doplňuje koordinátor.

Momentka z velikonočního cyklovýletu. Momentka z velikonočního cyklovýletu.

Erasmus studenti na Haldě Ema. Erasmus studenti na Haldě Ema.

Při návštěvě závodu v běžeckém lyžování ve Vítkovicích. Při návštěvě závodu v běžeckém lyžování ve Vítkovicích.

Indičtí studenti poznávají Opavu. Indičtí studenti poznávají Opavu.