Jindřich Štreit byl za své celoživotní dílo oceněn Cenou Jantar

  • Martin Kůs
  • 04.03.2019
Fotograf a pedagog Slezské univerzity v Opavě Jindřich Štreit se stal v neděli 3. března laureátem Kulturní ceny pro Moravskoslezský kraj Jantar.

OSTRAVA - Kulturní ceny pro Moravskoslezský kraj za mimořádné umělecké výkony v oblastech divadla, hudby, výtvarného umění a literatury inicioval poprvé v loňském roce Spolek pro kulturní deník Ostravan.cz. Letos, při druhém ročníku Ceny Jantar, bylo při slavnostním večeru v Gongu v Dolní oblasti Vítkovice oceněno osmnáct umělců.

Ocenění za celoživotní dílo mělo ale letos premiéru. Prvními laureáty vůbec se tak stali fotograf a pedagog Slezské univerzity v Opavě profesor Jindřich Štreit a zpěvačka Marie Rottrová. Podle informací ze sálu si oba umělci vysloužili nejen cenu, kterou symbolizuje skleněný artefakt Šárky Mikeskové, ale také dlouhý a bouřlivý potlesk vestoje od plného hlediště. Vychutnat si ho spolu s oceněnými můžete ve video sestřihu z večera.

„Udělené ocenění je pro mne velkou radostí. Mám ceny z Olomouckého kraje, různých míst České republiky i celého světa, nicméně toto je první ocenění z Ostravy, potažmo celého Moravskoslezského kraje. Vážím si každého ocenění, ale tohoto mimořádně,“ uvedl pro náš web profesor Jindřich Štreit.


Laureáti Ceny Jantar za rok 2018 - zpěvačka Marie Rottrová a fotograf Jindřich Štreit. Laureáti Ceny Jantar za rok 2018 - zpěvačka Marie Rottrová a fotograf Jindřich Štreit.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Jindřich ŠTREIT
Narodil se 5. září 1946 ve Vsetíně na Valašsku. Vystudoval gymnázium v Rýmařově a Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor výtvarná výchova. Po absolvování univerzity začal vyučovat na Základní devítileté škole v Rýmařově, pak se stal ředitelem školy v Sovinci a později v Jiříkově. Od roku 1974 vedl galerii v Sovinci, od roku 1997 v Bruntále.

První impulz k fotografování dostal v době studia od otce. Jindřich Štreit se účastnil fakultních výstav a studium zakončil první samostatnou výstavou (1967). Od roku 1972 se koncepčně věnoval zobrazování vesnického života. Soustředil se na portrét a na romskou tematiku. V letech 1974–1977 absolvoval Školu výtvarné fotografie v Brně, jeho závěrečnou prací byl soubor z divadelního zákulisí.

V roce 1982 se zúčastnil jako jediný fotograf nepovolené výstavy neoficiálních výtvarných umělců na tenisových kurtech v Praze, kde jeho fotografie vzbudily pozornost tajné policie. Byl vzat do vyšetřovací vazby a posléze odsouzen k trestu odnětí svobody v délce deseti měsíců s podmíněným odkladem na dva roky.

Později už nesměl učit a našel si zaměstnání jako dispečer Státního statku v Ryžovišti. Kulturní činnosti a fotografování se ale věnoval dál. Po listopadu 1989 byl rehabilitován a v letech 1991–1994 byl zaměstnancem okresního úřadu a posléze muzea v Bruntále. Od roku 1994 je samostatný fotograf. V letech 1991 – 2003 externě vyučoval na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Současně v letech 1991 a 1992 externě vyučoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Od roku 1991 až do současnosti vyučuje na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

Ve své fotografické tvorbě se věnuje především reportážním projektům a cyklům se sociální tematikou. Přednáší studentům na univerzitě a vede workshopy a semináře pro veřejnost. Na svém kontě má téměř 1 400 samostatných výstav doma i po celém světě, jeho snímky jsou zastoupeny ve sbírkách řady českých i světových institucí, je autorem několika publikací, nebo svými snímky doplnil publikace jiných autorů, působí v několika uměleckých skupinách.

Kráceno. Podrobnou biografii Jindřicha Štreita najdete na osobním webu Jindřicha Štreita.