Budoucnost ovlivněná umělou inteligencí – historie

• Karin Martínková
  • 14.03.2024
Jedním z nejvýraznějších a nejdiskutovanějších technologických trendů poslední dekády je rozhodně umělá inteligence. Umělá inteligence, často označovaná zkratkou AI (z anglického Artificial Intelligence), je obor informatiky, který se zabývá vytvářením systémů schopných provádět úkoly, které by jinak vyžadovaly lidskou inteligenci. V posledních letech jsme byli svědky exploze zájmu a využití umělé inteligence ve všech oblastech lidského života, od zdravotnictví přes obchod až po zabývání se environmentálními problémy. Tato obrovská popularita AI je dána nejenom jejími slibnými možnostmi, ale také stále se rozvíjejícími technologiemi, které umožňují její praktické využití ve všedním životě. V nových dílech Dobré vědět se podíváme na to, co vlastně umělá inteligence je, proč se stala tak populární a jaký vliv má na naši současnou společnost.

Text: Karin Martínková
Perex na otázku "Co je umělá inteligence a k čemu je nám dobrá" vypracovala OpenAI

V dnešním digitálním věku se technologie stává stále integrálnější součástí našich životů. Dobré vědět se svým protagonistou Jirkou Dobrým, studentem našeho studijního programu Multimediální techniky, vydalo odhadnout budoucnost světa, v němž se již umělá inteligence napevno zabydlela. Jak nám AI může ve spoustě věcí ulehčit život, ale i to, s jakými nástrahami musíme počítat – i to jsou otázky, na které postupně odpovídají naši pedagogičtí i vědečtí odborníci. Série obsahuje celkem 6 dílů rozhovorů, které zvědavě nakukují do všech součástí naší univerzity a jednotlivých vědních oborů.

Do prvních dílů, které již na YouTube kanále Dobré vědět vyšly, si Jiří Dobrý přizval odborníka z Ústavu informatiky Filozoficko-přírodovědecké fakulty. Mgr. Kamila Matulu, Ph.D. RNDr. Martina Blaschkeho, Ph. D. z Výzkumného centra teoretické fyziky a astrofyziky našeho Fyzikálního ústavu a Mgr. Lucií Drotárovou, Ph.D., z Fakulty veřejných politik. Děkujeme za všechny (za ty pochvalné zvláště) komentáře pod videi!

Dnes na stejném kanále vyjde již 4. díl této série, který se věnuje budoucnosti historie. Spojit takto historii s budoucností je nejen krásný oxymóron, ale také vítané téma pro Mgr.  Hanu Komárkovou, Ph.D., z našeho Ústavu historických věd. Ač se historie nemění, její výklady, které - jak známo - určují vítězové, ano. Jakou roli v tom může sehrát umělá inteligence?