Ředitelem Fyzikálního ústavu byl znovu jmenován profesor Zdeněk Stuchlík

  • Lukáš Wicha
  • 04.03.2024
V pondělí 4. 3. 2024 byl rektorem Slezské univerzity v Opavě doc. Mgr. Tomášem Gongolem, Ph.D., oficiálně jmenován ředitelem Fyzikálního ústavu v Opavě prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc, jenž nejen stál u samotného zrodu ústavu, ale také jej poslední čtyři roky úspěšně vedl, a otěží se tak ujme již podruhé.

Text: Lukáš Wicha

V pondělí 4. 3. 2024 byl rektorem Slezské univerzity v Opavě doc. Mgr. Tomášem Gongolem, Ph.D., oficiálně jmenován ředitel Fyzikálního ústavu v Opavě. V pátek 1. 3. byl na tuto pozici nezávislou výběrovou komisí zvolen vynikající pedagog a světově uznávaný vědec prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc, který je s ústavem úzce spjat již od jeho vzniku. Po prvním čtyřletém funkčním období, během nějž se Fyzikální ústav pod jeho vedením ustanovil jako špičkové vědecké pracoviště a úspěšně se rozvíjel po vědecké i pedagogické stránce, se tak do jeho čela postaví již podruhé.

Přestože je Fyzikální ústav nejmladším členem rodiny Slezské univerzity, pod taktovkou profesora Zdeňka Stuchlíka si již dokázal vydobýt renomé na českém i mezinárodním vědeckém poli a zapojit se do prestižních mezinárodních vědeckých projektů eXTP a ATHENA zaměřených na výzkum vesmíru.

Oficiální jmenování profesora Stuchlíka (vlevo) ředitelem Fyzikálního ústavu v Opavě rektorem Slezské univerzity v Opavě docentem Tomášem Gongolem. Foto: archiv Slezské univerzity v Opavě Oficiální jmenování profesora Stuchlíka (vlevo) ředitelem Fyzikálního ústavu v Opavě rektorem Slezské univerzity v Opavě docentem Tomášem Gongolem. Foto: archiv Slezské univerzity v Opavě


O profesoru Zdeňkovi Stuchlíkovi

Zdeněk Stuchlík se narodil a celý život žije v Karviné. Teoretickou fyziku vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze, kde postupně dosáhl vědeckých hodností RNDr a CSc., habilitoval se pro oblast teoretické fyziky a získal i profesuru.

Po zřízení prvních dvou fakult připravované univerzity se stal prvním děkanem Filozofické fakulty v Opavě, která tehdy ještě spadala pod Masarykovu univerzitu v Brně. Funkci děkana vykonával po celých pět funkčních období, a nadto zastával také pozici pověřeného rektora Slezské univerzity a prorektora pro vědu a zahraniční styky. V roce 1994, kdy byl jmenován vedoucím Ústavu fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty, zahájil budování ústavu zaměřeného jak na teoretickou fyziku a astrofyziku, tak i obory aplikované fyziky relevantní pro region, v němž Slezská univerzita působí.

Od počátku svého působení v čele Ústavu fyziky a zejména pak v novém století profesor Stuchlík intenzivně buduje pozici ústavu a posiluje jeho renomé v rámci České republiky i na mezinárodním poli: rozvíjel spolupráci s laboratoří počítačové fyziky v Bergenu, s katedrou teoretické fyziky a astrofyziky Univerzity v Göteborgu, s Mezinárodní školou pro pokročilá studia v Terstu a s Ústavem fyziky na Univerzitě v Oxfordu. Pod jeho vedením zaznamenalo výzkumné centrum výrazný nárůst publikací v nejrelevantnějších časopisech a značný citační ohlas. Ústav se rovněž zapojil do přípravy specifikace celoevropského projektu eXTP (enhanced X-ray Timing and Polarimetry Mission), který se věnuje studiu rentgenového záření poblíž horizontu událostí černých děr, a podílí se také na přípravě vesmírné mise ATHENA zaměřené na sledování vysokoenergetických procesů v raných fázích vývoje vesmíru.

Ve svém výzkumu v novém tisíciletí se zabývá fyzikálními procesy v poli kompaktních objektů (černých děr, neutronových a kvarkových hvězd). Zajímá ho působení temné energie (kosmologické konstanty) v rámci kosmologických a astrofyzikálních modelů. Velkou pozornost věnuje numerickým modelům astrofyzikálních procesů a jejich počítačové vizualizaci. Je mezinárodně uznávaným a vyhledávaným odborníkem v oblasti relativistické astrofyziky a kosmologie, jakož i členem významných profesních společností a vědeckých rad. Celosvětově uznávaná databáze Web of Science, která sleduje přes 20 tisíc předních časopisů a publikací z 256 vědních disciplín, uvádí profesora Stuchlíka jako autora či spoluautora u 302 vědeckých prací s celkem 9 911 citacemi.

Za jeho vedení Fyzikální ústav nejen zaznamenal řadu úspěchů na vědeckém poli, zvýšení kvality odchovaných studentů i mladých vědců a výraznou internacionalizaci, ale také doznal výrazné kvalitativní proměny v oblasti infrastruktury. Slezská univerzita se tak nyní může kromě své astronomické observatoře pyšnit i unikátní sférickou projekcí – Unisférou.

Za své přínosy vědě byl profesor Stuchlík již několikrát oceněn. Je laureátem Ceny Jednoty českých matematiků a fyziků (2010), Zlaté medaile Slezské univerzity v Opavě (2011), ocenění Astronomické unie ČR – Kopalovy přednášky (2016) i nejprestižnější astronomické ceny udělované v ČR Českou astronomickou společností – Nušlovy ceny (2019). Profesor Stuchlík se rovněž věnuje popularizaci astrofyziky, a navíc je i vášnivým a úspěšným uměleckým fotografem s nespočtem úspěšných výstav doma i v zahraničí.