E-sport na SU slaví obrovský úspěch

• Jakub Plaskura
  • 11.01.2022
Na úvod vsuvka pro čtenáře, kteří v životě o pojmu e-sport neslyšeli. Jedná se o soutěže v počítačových hrách. Komunita e-sportu každým rokem roste a dalo by se říci, že e-sport je již součástí mainstreamu. Studenti naší univerzity tak neváhali a za podpory pedagogů a Oddělení komunikace SU sestavili vlastní tým, který soutěží v 3E Univerzitní lize ve hře League of Legends, zkráceně také LoL. Tuto soutěž organizuje Esport Student Association (ESA), která je pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, a přihlásit se mohla jakákoliv univerzita, takže konkurence byla vysoká. A jak to dopadlo?

Autor: Martin Bostl – studentská redakce Slezské univerzity

Celkem se soutěže účastnilo 36 týmů z různých škol, které proti sobě bojovaly v jednotlivých skupinách. Naši zástupci se v jedné osmičlenné skupině umístili na 4. místě, což je velký úspěch, když uvážíme, že e-sport je na SU stále spíše v plenkách. Celkem odehráli 9 kol, včetně čtvrtfinále a semifinále. Každý týden byl tedy odehrán jeden zápas. Bylo na hráčích, aby si zápas sami zorganizovali a poté se sešli. Jeden zápas pak trval přibližně 2–3 hodiny. Zároveň naši studenti museli trénovat, aby si vytvořili týmovou chemii a mohli pak podávat nejlepší výkon v samotném zápase.

Tým Slezské unvierzity s názvem Rajčiny v základní sestavě s Jakubem Drmolou, Jonášem Mazgajem, Bedřichem Kopkou, Lukášem Chrastinou a kapitánem Davidem Blaszczykem by měl také reprezentovat SU v zápase proti VŠB. Všichni, kdo se účastnili zápasů uplynulého turnaje, včetně náhradníků, budou odměněni mimořádným stipendiem za reprezentaci univerzity. Je nutné dodat, že ESA pravidelně tuto soutěž streamovala na platformě Twitch.tv s živým komentářem. Náš univerzitní tým se na těchto streamech objevil celkem čtyřikrát.

Univerzita však neměla reprezentační tým pouze v LoLku, ale také v populární hře Counter-Strike: Global Offensive. Těm se nezadařilo tolik jako „lolkařům“, ale dostali se do top 8, což je také je skvělý výsledek. Oběma týmům velice gratulujeme a Rajčinám držíme palce do 3E mistrovství, do kterého se se svým umístěním kvalifikovali a které začíná společně s letním semestrem.

Nakonec se mi podařilo vyzpovídat kapitána Rajčin Davida Blaszczyka, který se také svěřil se svými pocity z turnaje.

Jsem velmi poctěn, že jsem se mohl zúčastnit tohoto meziuniverzitního mistrovství. Všichni z našeho týmu jsme si to velmi užili, vznikl mezi námi velmi dobrý a přátelský vztah. Šli jsme do toho turnaje s tím, že se chceme ukázat před ostatními týmy a předvést jim, co v nás je. Sice jsme bohužel skončili na 4. místě, ale i tak jsme velmi rádi, že jsme se mohli zúčastnit a reprezentovat naši univerzitu, jak nejlépe jsme jen dokázali. Vložili jsme do toho spoustu našeho volného času, občas nás to stálo nervy, ale tak už to chodí u jakéhokoliv sportu. Ještě jednou bych chtěl všem poděkovat, jak mým spoluhráčům, tak naší univerzitě, za tuhle mimořádnou možnost.

Co bylo na celém turnaji nejnáročnější?

Nejnáročnější na celém turnaji byl určitě stres, nikdo z nás předtím nehrál na meziuniverzitním turnaji a měli jsme obavy ze zkušenějších univerzit, z toho, že nebudeme mít moc velkou šanci. Všichni jsme však trénovali jak na sobě samém, tak i na týmové spolupráci a nakonec se nám podařilo ukázat, že i když teprve začínáte s něčím takovým, jde toho hodně dokázat, když se na to společně připravíte a vzájemně se podporujete k co nejlepším výkonům.

Jak dlouho vám trvalo se sehrát?

Podle mě nám nedělalo žádný problém se hned sehrát, všichni jsme už po pár hrách věděli, co můžeme od toho druhého čekat. I když jsme se osobně neznali, hned jsme se dali do řeči, začali jsme mluvit o taktikách a o tom, na čem by měl každý z nás zapracovat, abychom ze sebe vydali to nejlepší, co jsme jen mohli.

Jak bys zhodnotil vaše výkony? Vidíš hodně prostoru pro zlepšení, nebo je potředa doladit jenom detaily?

Rozhodně je ještě hodně co zlepšovat, vždycky je co zdokonalovat, jak ze strany individuální, tak i ze strany týmové spolupráce, ale myslím si, že nám to jde velmi rychle a neustále se každý z nás velmi rychle zlepšuje.

Jak moc se těšíte a připravujete na nadcházející mistrovství?

Moc se těšíme, budeme chtít všem ukázat co nejlepší výkony. Přípravu zatím řeší každý z násindividuálně, ale velmi brzo zase začnoeprobíhat týmově a budeme do toho chtít vložit to nejlepší z nás.

Momentka ze zápasu Rajčin proti týmu z VUT. (Zdroj: screen z oficiálního turnaje ESA) Momentka ze zápasu Rajčin proti týmu z VUT. (Zdroj: screen z oficiálního turnaje ESA)
Zápasové studio se už příliš neliší od přenosů z hokeje či fotbalu (Zdroj: screen z oficiálního turnaje ESA) Zápasové studio se už příliš neliší od přenosů z hokeje či fotbalu (Zdroj: screen z oficiálního turnaje ESA)