15. ročník studentského Festivalu Na cestě ve zpětném zrcátku

  • Jakub Plaskura
  • 18.11.2021
Už popatnácté se posluchači 3. ročníku oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo měli za úkol porvat s organizací multižánrového Festivalu Na cestě, který tentokráte trval tři dny. Vše měly pod taktovkou studentky 3. Ročníku KDD. Letošní rok byl přitom ještě ozvláštněn hned několika symbolickými čísly. Festival je od letošního roku držitelem pomyslného občanského průkazu a naše krásná univerzita slaví kulaté třicáté narozeniny. Byl to tedy dvojnásobný důvod k oslavám.

Autor: Alena Poskerová - Studentská redakce Slezské univerzity

Celý festival trval 3 dny, díky bohatému programu si ale návštěvníci odnáší velkou spoustu zážitků a snad i chuť nadále se aktivně účastnit dalších místních kulturních akcí. „Mistr loutkař zahraje dobré divadlo i s kusem hadru, ale špatný loutkař nezahraje dobré divadlo ani s nejšpičkovějším kašparem na světě. Řekl kdysi jeden moudrý muž. Jako by si studentky KDD vzaly tento citát Tomáše Bláhy skutečně k srdci. I  v malém počtu a na akademické půdě se jim totiž povedlo zorganizovat mimořádně divácky i umělecky atraktivní divadelní festival, na který budou všichni ještě minimálně do dalšího ročníku vzpomínat.

Přestože oficiálně festival odstartoval až ve středu 10. listopadu, růžová barva letošního ročníku zachvátila Opavu už v pondělí. Kromě vyvěšování plakátů totiž nastala po vzoru nedávných voleb i intenzivní kontaktní kampaň. Kolemjdoucím byly nabízeny letáčky a s nimi osobní pozvání studentek na festival, který mohli, jako již tradičně, navštívit zcela zdarma. 


První den

Dopoledne prvního dne  se neslo v duchu vzdělání. V Schösslerově salónku, v 2. patře Obecního domu se totiž konal šestihodinový workshop s divadelní režisérkou Jankou Ryšánek Schmiedtovou, který nabídl příležitost dozvědět se spoustu, jednak užitečných, ale i zákulisních informací o organizaci divadelních festivalů. Pro ty, kteří přijali pozvání a ve středu dorazili na večerní část programu, bylo připraveno občerstvení v podobě pestrého výběru obložených chlebíčků, bílého a červeného vína a nechyběla ani sladká tečka ve formě skvělých dortíků. Slavnostní večer se konal v prostorách Klubu Art, který nabídl i díky všudypřítomným balonkům a světýlkům elegantní atmosféru.

Vše započalo záplavou díků a projevů. Za Slezskou univerzitu vše lidově řečeno odpálil projevem rektor doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D., následovali vedoucí Ústavu bohemistiky a knihovnictví Mgr. Martin Tichý, Ph.D. a proděkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty doc. PhDr. Gabriela Rykalová, Ph.D. Za KDD poté dík obdrželi vedoucí oboru Mgr. Jana Cindlerová, Ph.D., garant obou scénických čtení Mgr. Hasan Zahirović, Ph.D. a v neposlední řadě také garantka celého festivalu Mgr. Pavla Bergmannová, která se podílela na jeho vzniku a rovněž přidala na pódiu několik dojmů k organizaci celého festivalu. Na stejném místě následoval koncert skupiny Kompaktní risk, které se povedla navodit šik atmosféra, díky známým peckám z oblasti jazzu a šansonu. Na skvělou vlnu navázal v 19 hodin Pavol Seriš se svým představením Pri kase, ve kterém úžasně paroduje dnešní konzumní společnost. Na režii se podílel Adam Steinbauer. Inscenace byla oceněna Cenou diváka na 31. ročníku festival netradičních divadel Kopřiva 2017. Při jeho humoru a energickém pohybování po jevišti se stěny klubu otřásali smíchy. Jednalo se tedy o stylové zakončení prvního dne.

Foto: Štěpán Bajt

Festival odstartoval projevem pana rektora Festival odstartoval projevem pana rektora
Vystoupení skupiny Kompaktní risk Vystoupení skupiny Kompaktní risk
Úžasný Pavol Seriš představil různé typy lidí v hypermarketech Úžasný Pavol Seriš představil různé typy lidí v hypermarketech

Druhý den

Po již zmiňovaném workshopu následoval opět v 17 hodin další kulturní program, tentokrát na domovské půdě KDD, v nově zrekonstruované budově na Hauerově ulici, která je zároveň sídlem oboru. Konkrétně v ateliéru se představili studenti zmíněného oboru se scénickým čtením s názvem Lajka (Jmenuju se pes). Pod dílem je podepsaný známý dramaturg David Kosťák, pro Festival Na cestě ho však zpracovala studentka 3. ročníku a jedna z organizátorek Anna Staníčková.  Celá inscenace a její další zpracování je zároveň součásti projektu ,,Nám je to dvě”, který vznikl za podpory grantu organizace Dilia. Na stejném místě v 19 hodin bylo na programu divadelní představení Statického divadla s poetickým názvem Párek, to se opět postaralo o komickou vložku i díky skvělé hudbě a kulisám. Představení v minulosti bodovalo i na celostátní divadelní přehlídce Jiráskův Hronov.

O další uměleckou vložku se postarali žáci opavské Základní umělecké školy. Ve spolupráci s ní totiž byla ve vedlejší univerzitní budově k vidění vernisáž jejich děl s tematicky zaměřeným názvem Na cestě. Ta zde navíc potrvá až do 11. ledna. Druhý den festivalu byl zakončen koncertem Adély Bystroňové, která v 21 hodin představila svůj pestrý výběr cover verzí českých i zahraničních písní v Baru Myslivna.


Scénické čtení studentek KDD s názvem Lajka (jmenuju se pes) Scénické čtení studentek KDD s názvem Lajka (jmenuju se pes)
Statické divadlo se svou inscenací Párek Statické divadlo se svou inscenací Párek
Koncert Adély Bystroňové na závěr druhého dne Koncert Adély Bystroňové na závěr druhého dne


Třetí den

Ani závěrečný den festivalu nebyl ochuzen o edukativní složku v podobě dalšího zajímavého workshopu. Tentokrát s názvem Autorské právo v divadelním podnikání, kterým provázela ředitelka agentury Aura-Point Petra Marková. Vše se poté opět přesunulo na Hauerovu ulici, kde diváky čekal od 17 hodin další zážitek z dílny Kulturní dramaturgie Slezské univerzity. Tentokrát přepracované scénické čtení s názvem asi.milování. Terezy Agelové a Marie Mlatečkové, které vzniklo za spolupráce zmíněných  studentů KDD pod vedením jedné z hlavních organizátorek Lenky Kendeové a divadelního spolku Slezské univerzity Dramkrou vedeným BcA. Jakubem Plaskurou. I toto scénické čtení bylo součástí projektu ,,Nám je to dvě” podporovaného z grantu organizace Dilia. Představení se tentokrát konalo v tzv. zrcadlovém sále, který byl do posledního místa zaplněn. Program závěrečného dne se poté přesunul do ateliéru, kde  mohli diváci nahlédnout pod pokličku poloprofesionálního spolku A2, který zde představil nové představení s názvem Nevím, jehož režie se ujal Jiří Krupica. Celý 15. ročník studentského divadelního festivalu Na cestě byl poté zakončen v Evžen Jazz Café Clubu, kde vystoupil opavský umělec Petr Cieplý s kapelou, jejich energické vystoupení se stalo perfektním zakončením úspěšného ,,občankového” ročníku.


Scénické čtení asi.milování v podání studentů KDD a div. souboru Dramkrou Scénické čtení asi.milování v podání studentů KDD a div. souboru Dramkrou
Divadelní spolek A² a jejich inscenace Nevím Divadelní spolek A² a jejich inscenace Nevím
Zakončení festivalu obstaral muzikant Petr Cieplý se svou kapelou Zakončení festivalu obstaral muzikant Petr Cieplý se svou kapelou


Více fotografií z 15. ročníku Festivalu Na cestě najdete zde.