Pedagog MMT Martin Petrásek převzal Cenu Persea za film Perkův dalekohled

• Jiří Kubza
  • 16.10.2021
Pokud jste neslyšeli o filmu Perkův dalekohled, zbystřete. Ve čtvrtek 14. října se konalo v kostele sv. Václava v Opavě slavnostní vyhlášení vítězných filmů devátého ročníku mezinárodního filmového festivalu T-film, který je v současnosti neodmyslitelně spjat s Opavskou kulturní organizací. Dokument z dílny Multimediálních technik (MMT) Perkův dalekohled si z galavečeru odnesl Cenu Persea.

Autor: Jan Polák – studentská redakce Slezské univerzity

Dokument o jednom z nejvýznamnějších českých astronomů Luboši Perkovi vznikl pod režijní taktovkou vedoucího pedagoga oboru MMT Martina Petráska, který si pro cenu také přišel na pódium. S Martinem Petráskem se dostavil na předávání cen také hlavní kameraman a absolvent MMT Ondřej Smékal, který využil příležitosti a svým tričkem „Dobré vědět!“ upozornil na pořad, jenž vzniká pod hlavičkou Slezské univerzity. Perkův dalekohled je například vedle filmu Grygar dalším filmovým skvostem, který produkovali studenti a pedagogové Slezské univerzity a máme radost, že byl oceněn doslova na domácí půdě v Opavě.

„Chtěl bych poděkovat nejenom všem studentům a kolegům z Multimediálních technik, kteří se na dokumentu podíleli, ale především tam nahoru panu docentu Luboši Perkovi, který se dožil úctyhodných 101 let a byl ochotný se nám věnovat v posledních 4 letech svého života. Čest jeho památce,“ uvedl při děkovné řeči Martin Petrásek.

Všem, kteří se na dokumentu podíleli, tímto za celou SU gratulujeme, a pokud jste dosud neměli možnost dokument zhlédnout, zde máte možnost.

Cenu Persea v rámci festivalu T-film převzali kameraman O. Smékal (vlevo) a režisér M. Petrásek (Foto: J. Polák) Cenu Persea v rámci festivalu T-film převzali kameraman O. Smékal (vlevo) a režisér M. Petrásek (Foto: J. Polák)

Další informace o filmu:

Perkův dalekohled, dokument ČR, 27 min.

Režie a pedagogická supervize: Martin Petrásek
Výroba: studenti oboru Multimediální techniky na Slezské univerzitě v Opavě
Produkce: Slezská univerzita v Opavě
Koprodukční spolupráce: Astronomický ústav AV ČR

Anotace:
Film propojuje největší český dalekohled s největším českým astronomem Lubošem Perkem, který 26. července oslaví neuvěřitelných 100 let. Není tedy náhodou, že je tento dvoumetrový dalekohled pojmenován právě po našem protagonistovi. Doc. Luboš Perek se do dějin nesmazatelně zapsal jako člověk, který pomohl definovat kosmický prostor, jako první upozornil na problematiku kosmického smetí a byl zároveň učitelem nejvýznamnějším československým astronomům. Vzpomíná na něj například Jiří Grygar, jehož světočára se s Perkovou protnula nejen na studiích v Brně, ale nakonec i v Ondřejově, kde byl Jiří Grygar vůbec prvním pozorovatelem na dvoumetrovém dalekohledu, který byl uveden do provozu v roce 1967.

Citace:
PETRÁSEK, M. a kol. studentů, Perkův dalekohled [dokumentární film], Česko, Slezská univerzita v Opavě, 27 min.