TGIAF: studenty středních škol uchvátila fyzika!

  • Radim Šlezingr
  • 02.07.2021
Thank God It's Astrophysical Friday! Na zvolání této věty jsme kvůli pandemii covidu čekali hodně dlouho. Nyní ji však můžeme zařvat z plných plic: Díky bohu za astrofyzikální pátek! V posledních školních dnech uspořádal Fyzikální ústav Slezské univerzity pro studenty středních škol dopoledne plné dechberoucích přednášek z oblasti astrofyziky. Našli se mezi nimi skuteční nadšenci!

Autor: Ružena Hradská – studentská redakce Slezské univerzity

„TGIAF vznikl před několika lety redesignem předchozí každoroční akce pro středoškoláky tehdejšího Ústavu fyziky FPF SU v Opavě. Kromě anglického názvu, volně přeložitelného jako díky bohu za astrofyzikální pátek, jsme s RNDr. Martinem Blaschkem, Ph.D., zavedli praxi, že jedna ze tří přednášek je v angličtině. Středoškolští studenti nově obdrží účastnický list a mohou akci zpětně ohodnotit nebo dát podněty pro další přednášky. Před pandemií byl zájem o akci tak velký, že začala být pořádána 2x ročně, v červnu a prosinci. Prosincového TGIAF v roce 2019 se zúčastnilo přes 80 studentů,” říká organizátor akce a pedagog SU PhDr. Tomáš Gráf, Ph.D. „V letošním roce byla akce poprvé podpořena také Visegradským fondem a dalšími projekty, tedy i přípravný tým byl širší. Byli jsme velmi potěšeni, že přes roční pandemickou přestávku se letos přihlásilo přes 60 studentů,” popisuje letošní ročník.

Přednáškové dopoledne odstartoval Ing. Karel Smolek, Ph.D., z ČVUT, který byl hostem letošního ročníku TGIAF. Pro studenty si připravil poutavou přednášku o kosmickém záření. Během vyprávění zabrousil do historie k objeviteli kosmického záření, počátkům Hessova experimentu nebo také k moderní medicíně a jiným typům záření. Na závěr měli studenti možnost zeptat se na cokoliv, co jim bylo nejasné nebo co je v souvislosti s touto tematikou zajímalo. Ti nejaktivnější studenti byli odměněni sadou propagačních předmětů Fyzikálního ústavu.


Přednášky měly velký úspěch. (Zdroj: Ružena Hradská) Přednášky měly velký úspěch. (Zdroj: Ružena Hradská)
I takto vypadají propagační předměty FU. (Zdroj: Ružena Hradská) I takto vypadají propagační předměty FU. (Zdroj: Ružena Hradská)


Studenti nedostali jenom lekci fyziky, procvičili si také své jazykové schopnosti, a to při druhé přednášce, která byla v angličtině. RNDr. Arman Tursunov, Ph.D., studentům přiblížil problematiku černých děr. Připravil si pro ně také krátký kvíz na téma: Co víme o černých dírách: „Black hole don’t suck everything, it is not a vacuum cleaner“ (Černá díra nevysává všechno, není to vysavač). Studenty téma černých děr nadchlo a po skončení přednášky rozpoutali bouřlivou debatu. Jazyková bariéra jim očividně nedělala žádný problém.


Přednáška v angličtině studentům nedělala problém. (Zdroj: Ružena Hradská) Přednáška v angličtině studentům nedělala problém. (Zdroj: Ružena Hradská)
Kvíz některé studenty pořádně potrápil. (Zdroj: Ružena Hradská) Kvíz některé studenty pořádně potrápil. (Zdroj: Ružena Hradská)


Trojici přednášek uzavřela Mgr. Debora Lančová, která navázala na svého kolegu a objasnila studentům, jak vznikla nejpopulárnější fotka na světě – fotografie černé díry. Měla připravenou řadu zajímavých videí, která detailně vysvětlovala tok světla kolem černé díry. Během diskuse se studenty zabloudili i do světa fikce k sci-fi filmům, konkrétně k filmu Interstellar, kde byly černé díry velice dobře popsány (mechanika raket už bohužel ne).


Studenti byli nadšení.  (Zdroj: Ružena Hradská) Studenti byli nadšení. (Zdroj: Ružena Hradská)
Předmětem 3. přednášky byl vznik této fotografie. (Zdroj: https://dennikn.sk) Předmětem 3. přednášky byl vznik této fotografie. (Zdroj: https://dennikn.sk)


Studenti byli s výběrem témat spokojeni: „Doteď jsem netušila, jak fungují černé díry nebo jak by mohla vzniknout taková fotografie, přednášky mě moc bavily,” řekla jedna ze studentek. „Moc se mi líbí předměty přednášek a jsem ráda, že máme možnost zeptat se na cokoliv, co nás zajímá,” doplnila ji spolužačka. „Nejvíc jsem udržel pozornost, když byla přednáška v angličtině, fyzika mě hodně zajímá, rozhodně uvažuju o studiu na Fyzikálním ústavu v Opavě,” svěřil se nadějný budoucí astrofyzik.

Tečku za úspěšným Astrofyzikálním pátkem udělala návštěva Unisféry. Zde se studenti podívali na krátký film z dílny Slezské univerzity s názvem Letní obloha. Unikátní sférická projekce studentům přiblížila, která souhvězdí mohou v létě zahlédnout přímo nad Opavou.

Film se mi moc líbil. Vůbec jsem nevěděla, že Slezská univerzita disponuje takovým zařízením jako je Unisféra. Jsem moc mile překvapená,” hodnotila poslední bod programu jedna ze studentek. 


Studenti byli filmem nadšení. (Zdroj: Ružena Hradská) Studenti byli filmem nadšení. (Zdroj: Ružena Hradská)
Šedesát studentů zaplnilo Unisféru. (Zdroj: Ružena Hradská) Šedesát studentů zaplnilo Unisféru. (Zdroj: Ružena Hradská)