Známé osobnosti přejí Slezské univerzitě k 30. narozeninám

• Radim Šlezingr
  • 31.03.2021
Slezská univerzita je s námi letos třicet let! A ke každým narozeninám, obzvlášť těm kulatým, patří blahopřání. Proto vám budeme během celého letošního roku přinášet přání známých osobností, které naší alma mater k tomuto jubileu pogratulovaly. Třetím v pořadí je významná persona české politiky a držitel čestného doktorátu Slezské univerzity – doc. JUDr. Petr Pithart, CSc. „Přeji Vaší univerzitě, dnes již vyspělé sestře univerzit u nás i ve světě, plnohodnotný akademický život, se všemi jeho svobodami a povinnostmi,“ uvedl.

Autor: Radim Šlezingr

Doc. JUDr. Petr Pithart, CSc., je nejen významnou osobností české politiky, ale také spisovatelem, pedagogem a redaktorem. Petra Pitharta většina společnosti zná především jako bývalého předsedu české vlády, předsedu a místopředsedu Senátu Parlamentu České republiky či představitele Občanského fóra. Od února 1990 do července 1992 byl předsedou české vlády v rámci federace. Ve volbách 1990 byl zvolen jako poslanec do České národní rady. V letech 1996 až 1998 a 2000 až 2004 byl předsedou Senátu a od roku 2004 byl jeho místopředsedou. V horní komoře parlamentu zasedal v letech 1996 až 2012, kdy znovu kandidovat odmítl.

V minulosti mimo jiné publikoval v samizdatu a exilových časopisech pod pseudonymem J. Sedláček a byl jedním z prvních signatářů Charty 77. V současné době působí jako vysokoškolský pedagog na vysoké škole v oborech politologie a sociologie.

Petr Pithart je držitelem čestného doktorátu Slezské univerzity, Stříbrné medaile SU a také medaile Silesia docta et culta. Podle něj se sebevědomý region opírá o sebevědomé univerzity. „Vaše připomínání si 30 let existence nechť je výrazem a stvrzením nejen vašeho sebevědomí, ale i vaší sebekritičnosti. Jen to obojí dohromady je totiž univerzita. A jen nezávislé, svobodné univerzity sebevědomou kritičnost regionu, země, státu či kontinentu zakládají,“ uvedl Petr Pithart mimo jiné ve svém přání.

Celé přání docenta Pitharta si můžete přečíst ZDE. Přání všech vybraných osobností budeme postupem celého roku odkrývat na tomto odkazu a jsou mj. součástí speciální webové stránky k 30 letům existence Slezské univerzity.