Témata dizertačních prací pro přijímací řízení ak.
roku 2025/2026
Školitel: doc. RNDr. David Bartl, Ph.D. (e-mail: bartl@opf.slu.cz)
Název práce: Použití statistických metod ve vícekriteriálním rozhodování
Cíl: Cílem dizertační práce je zaměřit se na využití metod matematické statistiky (teorie vícenásobné lineární regrese) ve vícekriteriálním rozhodování, zejména v metodě párových porovnání a při následném výpočtu prioritního vektoru vah. Práce se zaměří na důsledky získání vektoru vah metodou lineární regrese (testování hypotéz a související otázky) a pokusí se syntetizovat tyto výsledky v případě celého analytického hierarchického procesu (AHP). Práce předpokládá použití metod analýzy, syntézy, indukce, dedukce a modelování.
Školitel: doc. RNDr. David Bartl, Ph.D. (e-mail: bartl@opf.slu.cz)
Název práce: Použití nestandardní analýzy v oblasti ekonomie a podnikového managementu
Cíl: Cílem dizertační práce je výzkum možnosti použití metod nestandardní analýzy (hyperreálná čísla nebo jiné číselné obory s infinitesimálními prvky) při modelování a řešení některých rozhodovacích situací v oblasti ekonomie nebo podnikového managementu. Příkladem může být použití lineárně uspořádaného okruhu s infinitesimálními prvky v oblasti řízení rizika (risk management), avšak cílem je hledat a zkoumat další možné oblasti aplikace, například ve vícekriteriálním rozhodování, zejména v metodě párových porovnání. Práce předpokládá použití metod analýzy, syntézy, indukce, dedukce a modelování.
Školitelka: doc. Mgr. Ing. Jarmila Duháček Šebestová, Ph.D. (e-mail: sebestova@opf.slu.cz)
Název práce: Sociální podnikání v éře digitalizace
Cíl: Cílem dizertační práce bude na základě případových studií zjistit míru vlivu digitalizace na sociální podniky a navrhnout, jak tuto příležitost či hrozbu zakomponovat do komunitního dopadu sociálního podnikání. Sociální podnikání je výzvou jak pro podnikatele, tak pro komunitu, jejíž problém řeší. S připravovaným zákonem o sociálním podnikání se očekává pročištění trhu od organizací, poskytující pouze sociální služby. Výzkumnou otázkou je, jak se odrazí nejen legislativa, ale tlak na digitalizaci právě u organizací, kde je kladen důraz na rozvoj kompetencí osob znevýhodněných na trhu práce v souladu s cíli udržitelného rozvoje či cíli trojího prospěchu. V práci bude využíváno rešerše, analýz trhu, kvalitativního šetření.
Školitelka: doc. Mgr. Ing. Jarmila Duháček Šebestová, Ph.D. (e-mail: sebestova@opf.slu.cz)
Název práce: Role smluvního/aplikovaného výzkumu ve strategii podnikatelských subjektů
Cíl: Cílem dizertační práce bude na základě předchozí analýzy literatury a příkladů dobré praxe zjistit bariéry oboustranné (ne)spolupráce a navrhnout, v jakých oblastech či v jakém modelu spolupráce v místních podmínkách je možná (návrh win-win strategie). Výzkumnou otázkou je, zda spolupráce či zadání této aktivity odbornému pracovišti (VŠ) by nebyla cestou pro podporu podávání projektů či posunutí inovačních aktivit. Jak by taková spolupráce mohla vypadat? Jak navrhnout win-win strategii spolupráce v oblasti využití metod výzkumu? V práci bude využíváno rešerše, analýz trhu, kvalitativního i kvantitativního šetření, analýzy sekundárních zdrojů.
Školitelka: doc. Mgr. Ing. Jarmila Duháček Šebestová, Ph.D. (e-mail: sebestova@opf.slu.cz)
Název práce: Alternativní koncepce podnikání
Cíl: Cílem dizertační práce bude zhodnotit jednotlivé alternativní „koncepce“ podnikání (např. sociální podnikání, sdílená ekonomika, podnikání v cirkulární ekonomice apod.) a následně se zaměřit na jeden směr, který bude detailně analyzován a navrhnout efektivní možnosti řízení podniků, které operují v dané koncepci podnikání. Výzkumnou otázkou je, zda právě alternativní koncept podnikání významně posouvá způsob řízení podniku, obohacuje je o jiné prvky či nikoliv. V práci bude využíváno rešerše, analýz trhu, případových studií, kvalitativního šetření.
Školitelka: doc. Mgr. Ing. Jarmila Duháček Šebestová, Ph.D. (e-mail: sebestova@opf.slu.cz)
Název práce: Zelené dovednosti pro udržitelné podnikání budoucnosti
Cíl: Cílem dizertační práce bude na základě komparace kompetenčních modelů a vlastního šetření navrhnout a verifikovat vlastní model kompetencí, které splňují požadavky současných změn podnikatelského prostředí v kontextu zelené ekonomiky, společenských změn a vzdělávání. Výzkumnou otázkou je, do jaké míry podnikatelské subjekty disponují zelenými dovednostmi a reagují tak adekvátně potřebám trhu či které skupiny dovedností jsou klíčové pro udržitelnost a budou v souladu s cíli udržitelného rozvoje a zároveň podpoří rozvoj kompetencí nutných pro ESG reporting. Práce předpokládá využívání rešerše, metodu komparace, analýz trhu, kvalitativního a kvantitativního primárního šetření, focus groups při následné verifikaci modelu.
Školitel: doc. Mgr. Tomáš Gongol, Ph.D. (e-mail: gongol@opf.slu.cz)
Název práce: Měření efektivity podnikatelského vzdělávání
Cíl: Cílem dizertační práce je vytvořit metodiku pro měření efektivity podnikatelského vzdělávání na vysokých školách, která bude mít aplikovatelný přínos pro zlepšení těchto programů. Práce bude kombinovat osvědčené nástroje, jako je Evropský kompetenční rámec EntreComp, metodika na testování silných stránek CliftonStrengths a testy hodnot a postojů. Prostřednictvím těchto nástrojů bude vytvořena ucelená metodika, která umožní měření a srovnávání efektivity podnikatelských vzdělávacích programů napříč Českou republikou a zároveň poskytne rámec pro vyhodnocování dopadů intervencí a úprav těchto programů. Tato práce se zaměří na praktické využití metodiky při hodnocení a zlepšování podnikatelského vzdělávání, s cílem poskytnout nástroje, které podpoří vysoké školy při rozvoji efektivnějších vzdělávacích programů. Výsledky této disertační práce by měly přispět k lepší orientaci vzdělávacích institucí při tvorbě a optimalizaci podnikatelských kurzů, a to nejen na národní, ale i na mezinárodní úrovni. Metodologie bude kombinovat kvantitativní a kvalitativní přístupy. Kvantitativní data budou získána pomocí dotazníkových šetření, longitudinálních studií a srovnávání výkonů studentů napříč různými vzdělávacími programy. Kvalitativní výzkum bude založen na hloubkových rozhovorech s akademiky, studenty a podnikateli, které nabídnou komplexní vhled do efektivity programů a jejich přímého dopadu na posílení klíčových podnikatelských kompetencí. Metodika bude také zahrnovat mechanismy zpětné vazby z praxe, aby bylo možné identifikovat, zda absolventi disponují relevantními podnikatelskými dovednostmi.
Školitel: doc. Mgr. Tomáš Gongol, Ph.D. (e-mail: gongol@opf.slu.cz)
Název práce: Regenerativní leadership
Cíl: Cílem dizertační práce je prozkoumat a vyvinout praktické nástroje pro aplikaci regenerativního leadershipu, který zdůrazňuje schopnost leaderů a organizací nejen obnovovat a udržovat zdravé ekosystémy uvnitř i mimo organizace, ale také generovat dlouhodobou hodnotu pro společnost a životní prostředí. Tento koncept vychází z potřeby adaptace leadershipu na výzvy 21. století, jako jsou udržitelnost, inovace a integrace organizací s širšími komunitami a přírodním prostředím. Disertační práce se zaměří na analýzu regenerativních přístupů v praxi, přičemž budou prozkoumány současné teorie leadershipu ve vztahu k udržitelnosti a inovacím. Cílem je identifikovat klíčové charakteristiky a dovednosti, které regenerativní leader potřebuje, a navrhnout konkrétní implementační modely pro organizace. Tyto modely budou zaměřeny na podporu dlouhodobého růstu a rozvoje nejen organizace, ale také jejího okolního ekosystému. Práce bude založena na kvalitativním výzkumu, přičemž budou použity případové studie a polostrukturované rozhovory s lídry, kteří se zaměřují na inovace a udržitelnost. Kromě analýzy dokumentů a pozorování bude výzkum zahrnovat návrh měřitelných ukazatelů pro hodnocení dopadu regenerativního leadershipu. Výzkum bude zaměřen nejen na teoretické aspekty, ale i na aplikační přínos, který organizacím umožní efektivně implementovat regenerativní přístupy do jejich strategie a každodenního fungování.
Školitelka: doc. Ing. Jana Janoušková, Ph.D. (e-mail: janouskova@opf.slu.cz)
Název práce: Daňové zatížení práce
Cíl: Cílem dizertační práce je vyhodnotit skutečnosti, které ovlivňují cenu práce v ČR, což následně ovlivňuje efektivnost a pružnost trhu práce a nákladovost firem. Práci lze zaměřit i na srovnání specifik, kdy každá země má osobitý daňový a sociální systém a lze spatřovat rozdíly mezi skandinávským, anglosaským a kontinentálním evropským modelem. Ke zpracování práce lze využít data z databáze Ministerstva financí ČR, Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, OECD, Eurostatu popř. z dalších veřejně dostupných databází. Předpokládá se aplikace pokročilých metod ekonometrické analýzy.
Školitelka: doc. Ing. Jana Janoušková, Ph.D. (e-mail: janouskova@opf.slu.cz)
Název práce: Stimuly daňových politik a firemní filantropie
Cíl: Cílem dizertační práce je vyhodnocení podpory filantropie daňovými nástroji ze strany států a osvětlení způsobu, jak jsou tyto možnosti daňovými subjekty využívány ve srovnání se zeměmi EU (případně OECD) a navržení doporučení pro českou legislativu. Ke zpracování práce lze využít data z databáze Ministerstva financí ČR, OECD, Eurostatu popř. z dalších veřejně dostupných databází. Předpokládá se aplikace pokročilých metod ekonometrické analýzy.
Školitelka: doc. Ing. Jana Janoušková, Ph.D. (e-mail: janouskova@opf.slu.cz)
Název práce: Daňové úlevy a jejich účinnost v kontextu veřejných financí
Cíl: Cílem dizertační práce je vyhodnocení účinnosti daňových nástrojů v podobě daňových úlev, které stát využívá k podpoře vybraných veřejných politik (důchodová, prorodinná politika, politika bydlení). Práce vyhodnotí, jak jsou tyto možnosti daňovými subjekty využívány. V práci lze porovnat využívání daňových úlev se zeměmi EU (případně OECD) a navrhnout doporučení pro českou legislativu.
Ke zpracování práce lze využít data z databáze Ministerstva financí ČR, OECD, Eurostatu popř. z dalších veřejně dostupných databází. Předpokládá se aplikace pokročilých metod ekonometrické analýzy.
Školitelka: doc. Ing. Jana Janoušková, Ph.D. (e-mail: janouskova@opf.slu.cz)
Název práce: Zdanění nemovitých věcí v ČR
Cíl: Cílem dizertační práce je vyhodnotit zdanění nemovitých věcí v ČR, postavení daně z nemovitých věcí v rozpočtech obcí a využívání možností legislativních nástrojů vedoucích ke zvýšení výnosů této daně. Česká republika patří mezi země s nejnižším podílem daně z nemovitých věcí na celkových daňových výnosech v rámci zemí EU a přístup ke zdanění nemovitých věcí je v současné době často diskutován. Ke zpracování práce lze využít data z databáze Ministerstva financí ČR, OECD, Eurostatu popř. z dalších veřejně dostupných databází. Předpokládá se aplikace pokročilých metod ekonometrické analýzy.
Školitel: doc. Ing. Martin Klepek, Ph.D. (e-mail: klepek@opf.slu.cz)
Název práce: Modelování zákaznické báze pomocí negativního binomického rozdělení
Cíl: Cílem dizertační práce je modelovat vývoj zákaznické báze v přímé souvislosti s růstem značky. NBD model velmi přesně popisuje strukturu zákaznické báze většiny firem. V té je ve sledovaném období nejvíce zákazníků, kteří nakoupili u firmy pouze jednou. Jeho využití však bylo doposud statické přesto, že má tento model potenciál vizualizovat dynamiku růstu značky. Ve výzkumu budou využity sekundární data firem. Při výběru méně tradičních trhů jako jsou trhy s předplatným, B2B, sport nebo kultura bude možné pozorovat hraniční podmínky NBD modelu, které prozatím nebyly odhaleny.
Školitel: doc. Ing. Martin Klepek, Ph.D. (e-mail: klepek@opf.slu.cz)
Název práce: Design herní simulace trhu pro rozvoj marketingových kompetencí
Cíl: Cílem dizertační práce je vývoj marketingového modulu herní simulace trhu v prostředí platformy MAREA. Základní složkou vývoje bude tvorba algoritmů pro nastavení chování softwarových agentů na základě aktuálního poznání a vlastního výzkumu o chování zákazníka. Dále design herních scénářů takovým způsobem, který rozvíjí požadované kompetence hráčů z řad studentů nebo manažerů. Tyto kompetence budou definovány pomocí kvalitativního výzkumu individuálními nebo skupinovými rozhovory s marketingovými manažery a budou doplněny o kvantitativní šetření za účelem prioritizace.
Školitel: doc. Ing. Martin Klepek, Ph.D. (e-mail: klepek@opf.slu.cz)
Název práce: Determinanty dynamiky rozvoje online nakupování potravin
Cíl: Cílem dizertační práce je identifikovat klíčové faktory vývoje online nakupování potravin a poukázat na jejich rozdílný vliv. Výzkum je zasazen do širšího marketingového rámce a snaží se porozumět jak chování spotřebitelů, tak implementačním výzvám obchodníků specifických pro segment online potravin. Metodický postup řešení začíná kvalitativním výzkumem, jehož cílem je získat hloubkové poznatky od spotřebitelů a odborníků, a po něm následuje sběr kvantitativních dat, jehož cílem je ověřit a zobecnit zjištění z kvalitativního výzkumu. Kombinace metod přispěje k pochopení relativně nízké ochoty trhu přijmout nakupování potravin online.
Školitel: doc. Ing. Martin Klepek, Ph.D. (e-mail: klepek@opf.slu.cz)
Název práce: Využití influencerů v marketingové komunikaci značek na sociálních sítích
Cíl: Cílem dizertační práce je determinovat faktory úspěšných kampaní na sociálních sítích, ve kterých značky využívají influencery. Sociální sítě se staly bitevním polem o pozornost zákazníka a povědomí o značce, přičemž influenceři jsou populárním nástrojem podpory prodeje. Výsledky práce přispějí marketingovým pracovníkům k efektivnímu oslovování influencerů, plánování spolupráce a vyhodnocování dopadů kampaně. Mezi použité metody bude patřit analýza výkonnosti kampaní a dále metoda dotazování klíčových subjektů výzkumu, jimiž jsou samotní influenceři a zároveň marketingoví manažeři.
Školitel: doc. Ing. Martin Klepek, Ph.D. (e-mail: klepek@opf.slu.cz)
Název práce: Marketingové řízení a rozvoj e-shopu
Cíl: Cílem dizertační práce je definovat efektivní strategické principy marketingového řízení e-shopu. Tyto strategické principy budou výsledkem analýzy nejlepších řídících postupů a jejich formulace pomůže manažerům e-shopů zajistit růst firmy. Výzkum bude zahájen analýzou e-shopů a mapování úspěšných a neúspěšných metod řízení typických pro odvětví e-commerce. Na tuto fázi výzkumu naváže kvantitativní šetření za účelem ověření generalizace výsledků.
Školitel: doc. Ing. Martin Klepek, Ph.D. (e-mail: klepek@opf.slu.cz)
Název práce: Segmentace trhu v podmínkách homogenizace potřeb
Cíl: Cílem dizertační práce je určit standardní míru překryvu zákaznické báze jako předpokladu pro odlišný přístup k segmentům trhu. K tomuto cíli dojdeme pomocí komparace profilů zákazníků konkurenčních značek v několika zvolených produktových kategoriích. Literatura většinou nabízí výčet metod segmentace, ale už méně v ní nacházíme výsledky tohoto postupu a potvrzení jeho skutečné ekonomické hodnoty. K řešení budou použity sekundární data kvantitativní povahy ze spotřebitelského panelu výzkumné agentury.
Školitel: doc. Ing. Jan Nevima, Ph.D., MBA (e-mail: nevima@opf.slu.cz)
Název práce: Odolnost (resilience) chytrých měst a obcí
Cíl: Cílem dizertační práce je zvýšení připravenosti chytrých měst a obcí v ČR na endogenní a exogenní rizika a hrozby (např. sociální, ekonomické, infrastrukturní, environmentální atp.). Toho bude dosaženo prostřednictvím hodnocení potenciální zranitelnosti s pomocí kompozitních indikátorů a k nim navázaných nástrojů, vycházejících z příkladů dobré praxe a příkladů aplikovaných nástrojů v jiných městech a obcích v rámci ČR, resp. EU. Součástí vstupních dat dizertační práce může být rovněž provedení vlastního výzkumu odolnosti měst a obcí, zpracování vstupního hodnocení připravenosti na potenciální rizika a hrozby. Výstupem dizertační práce je pak formulace doporučení adresného, příp. obecného charakteru posilující odolnost dotčených měst a obcí.
Školitel: doc. Ing. Jan Nevima, Ph.D., MBA (e-mail: nevima@opf.slu.cz)
Název práce: Proměny mezinárodního obchodu v kontextu soudobých krizí (ve vybraném geopolitickém prostoru)
Cíl: Cílem dizertační práce je identifikovat proměny mezinárodního obchodu vlivem změn mezinárodní mobility výrobních faktorů a vysvětlit jejich dopad na jednotlivé aktéry v kontextu soudobých krizí. Cíle práce bude dosaženo provedením kvalitativní, resp. kvantitativní analýzy mezinárodních statistik. Dizertační práce bude rovněž postavena na kritické rešerši soudobých krizí v kontextu tempa vývoje mezinárodního obchodu a s tím spojených nových výzev – např. dopady SMART ekonomiky v kontextu Průmyslu 4.0 na procesní či výrobní inovace proexportně zaměřených firem.
Školitel: doc. Ing. Jan Nevima, Ph.D., MBA (e-mail: nevima@opf.slu.cz)
Název práce: Vývoj ekonomických aspektů zemí a regionů ve vybraném geopolitickém prostoru
Cíl: Cílem dizertační práce je definovat změny, které nastaly v oblasti makro-regionálních ukazatelů a tyto zasadit do kontextu realizované hospodářské politiky ve zvoleném integračním uskupení (např. EU, ASEAN, BRICS). Na základě komparace ekonomických ukazatelů následně zformulovat doporučení pro tvůrce hospodářské politiky s cílem zlepšení mezinárodní koordinace integračních procesů. Součástí práce by mělo být využití jednoduchých i pokročilých nástrojů matematicko-statistické analýzy na regionální či národní úrovni.
Školitelka: doc. Ing. Iveta Palečková, Ph.D. (e-mail: paleckova@opf.slu.cz)
Název práce: Analýza efektivnosti digitalizace finančních institucí/společností ve vybraných zemích
Cíl: Cílem dizertační práce je zkoumat dopad digitalizace na efektivnost finančních institucí či společností na základě analýzy obalu dat (DEA). V současné době je digitalizace důležitým tématem pro finanční instituce i společnosti. Proces digitalizace zahrnuje průběžné investice a dodatečné náklady, což vede k nevyhnutelnému zkoumání ekonomických dopadů digitální transformace. Modely DEA se používají k měření efektivnosti zavádění digitalizace finančními institucemi nebo společnostmi či korporacemi.
Školitel: prof. Ing. Richard Pospíšil, Ph.D. (e-mail: richard.pospisil@upol.cz)
Název práce: Konsolidace systému veřejných financí na úrovni obcí a krajů
Cíl: Cílem dizertační práce bude najít konkrétní způsob konsolidace veřejných financí územních samosprávných celků (obcí a/nebo krajů) jak na straně příjmů, tak i výdajů, a to pro účely jeho dlouhodobé udržitelnosti. Výstupem práce bude soubor konkrétních opatření směřujících k střednědobé i dlouhodobé udržitelnosti hospodaření bez závislosti na politických rozhodnutích. V práci bude využito metod analýzy hospodaření obcí nebo krajů, analýzy právních předpisů, komparace s jinými subjekty a statistických metod. Postupem zpracování práce budou teoretické rešerše, studium současného stavu a úrovně poznání, studium právních předpisů, stanovení výzkumné mezery a následně cíle práce, definice použitých dat a metod práce, vlastní výsledky práce, diskuse a přínos práce.
Školitel: prof. Ing. Richard Pospíšil, Ph.D. (e-mail: richard.pospisil@upol.cz)
Název práce: Vliv úrokových sazeb na hypotéční trh v České republice
Cíl: Cílem dizertační práce bude analyzovat a následně definovat vliv pohybu úrokových sazeb na poptávku na hypotéčním trhu v České republice. Cílem práce bude současně vymezit i jiné vlivy působící na hypotéční trh v České republice (výše míry inflace, investiční motivy, právní regulace apod.) a zasadit je do konceptu tržních úrokových sazeb komerčních bank. V práci bude využito metod analýzy hypotéčního trhu v České republice, analýzy poptávky po bydlení a hypotéčního investování, analýzy právních předpisů, statistických metod. Postupem zpracování práce budou teoretické rešerše, studium současného stavu a úrovně poznání, studium právních předpisů, stanovení výzkumné mezery a následně cíle práce, definice použitých dat a metod práce, vlastní výsledky práce, diskuse a přínos práce.
Školitelka: doc. Ing. Petra Růčková, Ph.D. (e-mail: ruckova@opf.slu.cz)
Název práce: Vliv vybraných faktorů na tvorbu ekonomické přidané hodnoty u podniků rozdílné velikosti
Cíl: Cílem dizertační práce je zjistit, jak se na tvorbu ekonomické přidané hodnoty podepisuje rozdílná velikost podniků. Předmětem zájmu jsou ukazatele rentability, náklady kapitálu a faktory, které je mohou ovlivňovat, např. dostupnost zdrojů financování či platební schopnost. Analýza je provedena dynamickou panelovou regresí s důrazem na metodu GMM z důvodu relativně krátkých časových řad podnikových dat. Zásadním faktorem z tohoto pohledu bude velikost podniků, přičemž primární pozornost bude zaměřena na velmi velké, velké a střední podniky s ohledem na dostupnost dat. S daty lze pracovat rovněž na základě členění podle vlastnické struktury.
Školitelka: doc. Ing. Petra Růčková, Ph.D. (e-mail: ruckova@opf.slu.cz)
Název práce: Vliv pandemie nemoci Covid-19 na ekonomickou výkonnost podniků ve zpracovatelském průmyslu vybraných zemí Evropy
Cíl: Cílem dizertační práce je na základě zpracované analýzy pomocí metody difference-in-differences (DiD) vymezit odlišnosti dopadu nemoci Covid-19 na ekonomickou výkonnost podniků zpracovatelského průmyslu ve vybraných zemích Evropy mezi jednotlivými regiony vymezenými NUTS-3. Pro analýzu budou použity podniky ve zpracovatelském průmyslu v Evropě, jejichž výkonnost a vlivy na výkonnost budou měřeny pomocí ukazatelů vyplývajících ze studií zaměřených na výkonnost podniku.
Školitelka: doc. Ing. Halina Starzyczná, Ph.D. (konzultant Ing. Kateřina Matušínská, Ph.D.) (e-mail: starzyczna@opf.slu.cz)
Název práce: Emocionální a racionální aspekty spotřebitelského chování
Cíl: Cílem dizertační práce je zkoumat vliv racionality a iracionality na nákupní rozhodovací proces spotřebitele u zvolených cílových skupin a produktů. Východiskem vědeckého zkoumání budou teoretické znalosti marketingové komunikace a spotřebitelského chování s důrazem na modely hierarchie efektů/účinků. Pozornost by měla být zaměřena na model FCB (Foot-Cone-Belding), který integruje poznatky z různých sekvenčních modelů. Výstupem by měla být implementace, aktualizace a adaptace modelu na podmínky českého prostředí. Použitými metodami bude dotazování, experiment a vybrané matematicko-statistické metody.
Školitelka: doc. Ing. Halina Starzyczná, Ph.D. (konzultant Ing. Radka Bauerová, Ph.D.) (e-mail: starzyczna@opf.slu.cz)
Název práce: Chování spotřebitele při online nákupu potravin
Cíl: Cílem dizertační práce je zkoumat rozhodovací procesy a nákupní chování spotřebitelů při nákupech potravin v segmentu e-commerce a identifikovat proměnné ovlivňující nákupní rozhodnutí se zřetelem na psychologické aspekty. S využitím eye-tracking technologie bude sledována pozornost spotřebitelů na webových stránkách, vnímání designu stránek, vizuálních prvků, nabídky produktů a recenzí zákazníků a její vliv na nákupní chování a rozhodování. Výstupem práce bude lepší porozumění nákupního chování při online nákupech potravin, obohacení teorie v dané oblasti a poskytnutí poznatků pro marketéry a e-commerce platformy.
Školitel: prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D. (e-mail: stavarek@opf.slu.cz)
Název práce: Kvalita managementu a vlastnická struktura jako determinanty ekonomické výkonnosti, produktivity a efektivnosti firem
Cíl: Cílem dizertační práce je zjistit, jaký efekt má kvalita managementu a vlastnická struktura na ekonomickou výkonnost, produktivitu a efektivitu firem. Tradiční koncept relativní efektivnosti poskytuje fundamentální základ pro začlenění kvality managementu a vlastnické struktury do modelování technické efektivnosti, výkonnosti a produktivity. S využitím stochastických i neparametrických přístupů, firemních dat, charakteristik managementu a parametrů institucionálního prostředí i bude analýza provedena ve vybraných sektorech s mezinárodním srovnáním.
Školitel: doc. Mgr. Petr Suchánek, Ph.D. (e-mail: suchanek@opf.slu.cz)
Název práce: Vliv implementace udržitelných technologií na ekonomickou perspektivu podniku
Cíl: Cílem dizertační práce je výzkum dopadu implementace udržitelných technologií na ekonomickou perspektivu podniku s cílem identifikovat konkrétní přínosy, náklady a dlouhodobé ekonomické efekty této transformace. Východiskem bude analýza (rešerše zdrojů a kvalitativní a kvantitativní výzkum) současných trendů a přístupů k implementaci udržitelných technologií, identifikace a zkoumání faktorů, které motivují podniky k investicím do udržitelných technologií a analýza jejich vlivu na ekonomické výsledky a konkurenceschopnost. Výstupem dizertační práce bude návrh modelu implementace udržitelných technologií v podniku, který zohledňuje ekonomické, environmentální a sociální aspekty a další zobecněné poznatky, které vyplynou z realizovaného výzkumu.
Školitel: doc. Mgr. Petr Suchánek, Ph.D. (e-mail: suchanek@opf.slu.cz)
Název práce: Vliv personalizace a umělé inteligence na zákaznickou zkušenost v e-commerce
Cíl: Cílem dizertační práce je výzkum vlivu personalizace založené na umělé inteligenci (AI) na míru konverze, zákaznickou loajalitu a celkovou spokojenost zákazníků v e-commerce. Východiskem bude analýza současných trendů a přístupů k personalizaci prostřednictvím AI v e-commerce, přičemž primárně bude provedena rešerše zdrojů a další kvalitativní a kvantitativní výzkum. Výstupem dizertační práce bude návrh optimalizovaného modelu personalizace založeného na AI, který zohledňuje aktuální trendy v e-commerce a přináší konkrétní doporučení pro jeho implementaci a další zobecněné poznatky, které vyplynou z realizovaného výzkumu.
Školitel: doc. Mgr. Petr Suchánek, Ph.D. (e-mail: suchanek@opf.slu.cz)
Název práce: Aplikace Business Intelligence v podniku
Cíl: Cílem dizertační práce je výzkum možností a aplikace nástrojů a přístupů Business Intelligence (BI) do podniku za účelem dosažení lepších ekonomických výsledků. Východiskem bude analýza (rešerše zdrojů a kvalitativní a kvantitativní výzkum) aktuálních trendů využití BI v podnicích. Výstupem dizertační práce bude návrh modelu architektury a implementace BI v podniku za účelem dosažení lepších výsledků realizací rozhodnutí založených na výstupech moderních pokročilých metod datové analytiky a zobecněné poznatky, které vyplynou z realizovaného výzkumu.
Školitel: doc. RNDr. Ing. Roman Šperka, Ph.D. (e mail: sperka@opf.slu.cz)
Název práce: Simulační modely a jejich využití pro podporu rozhodování v podnikové praxi
Cíl: Cílem dizertační práce je definovat a navrhnout simulační modely podnikového prostředí a vybraných podnikových procesů se zaměřením na marketingovou podporu rozhodování. Procesy budou analyzovány s důrazem na respektování tržního prostředí a následně budou implementovány ve formě návrhových simulačních modelů. Simulační modely budou založeny na multiagentních systémech a výsledky simulačních běhů budou verifikovány při změně parametrů simulačních experimentů.
Školitel: doc. RNDr. Ing. Roman Šperka, Ph.D. (e mail: sperka@opf.slu.cz)
Název práce: Využití nástrojů pro zlepšení řízení podnikových procesů
Cíl: Cílem dizertační práce je navrhnout zlepšení stávajících podnikových procesů ve firmě s využitím nástrojů pro řízení podnikových procesů (BPM – Business Process Management). Vybrané podnikové procesy budou analyzovány s důrazem na workflow ve formě as-is procesního modelu a následně budou navrženy změny v podobě to-be modelu. Dosažené změny budou kvantifikovány pomocí zvolených metrik výkonu.
Školitel: doc. RNDr. Ing. Roman Šperka, Ph.D. (e mail: sperka@opf.slu.cz)
Název práce: Process mining a jeho implementace v podnikových procesech
Cíl: Cílem dizertační práce je implementovat metodu process miningu v logovacích souborech vybraných podnikových procesů s důrazem na jejich bezchybný průběh. Logovací soubory podnikových procesů budou analyzovány pomocí vybraných metrik výkonu. Výsledky analýzy budou využity pro návrh lepšího průběhu podnikových procesů. Při implementaci se budou používat reálná data konkrétního podniku nebo firmy.
Školitelka: doc. Ing. Kamila Turečková, Ph.D., MBA (e mail: tureckova@opf.slu.cz)
Název práce: Aglomerační efekty průmyslových zón
Cíl: Cílem dizertační práce je identifikovat dílčí aglomerační efekty průmyslových zón a vyčíslit jejich hodnotu pro konkrétní průmyslovou zónu v České republice. Práce se bude opírat o determinaci a klasifikaci aglomeračních efektů (pozitivních/negativních) vyplývající z rešerše literatury v kombinaci s jinými odbornými zdroji a o aplikaci zjištěných poznatků do praxe. Sekundární výzkum bude doplněn primárním (řízení rozhovory/dotazníkové šetření) se záměrem odhalit význam aglomeračních efektů pro průmyslové zóny v České republice a firmy v nich umístěné. Nakonec bude potřeba zjištěné aglomerační efekty přímo či nepřímo kvantifikovat na příkladu vybrané průmyslové zóny.
Školitelka: doc. Ing. Kamila Turečková, Ph.D., MBA (e mail: tureckova@opf.slu.cz)
Název práce: Měkké a tvrdé faktory lokalizace vybraného ekonomického odvětví (odvětví informačních a komunikačních technologií, automobilového průmyslu, chemického průmyslu apod.)
Cíl: Cílem dizertační práce je pro zvolené odvětví v České republice identifikovat měkké a tvrdé lokalizační faktory a stanovit jejich důležitost. Práce se bude opírat o primární (dotazníkové šetření/řízené rozhovory) výzkum a analýzu získaných dat, jehož výsledky budou kriticky konfrontovány s poznatky vyplývající z rešerše odborných zdrojů. Determinované lokalizační faktory budou také diskutovány ve smyslu ex ante priorizace území ze strany hospodářských autorit a podpory místního socioekonomického prostředí.
Školitelka: doc. Ing. Kamila Turečková, Ph.D., MBA (e mail: tureckova@opf.slu.cz)
Název práce: Lokalizace mezinárodních firem v České republice v kontextu vybraných teorií regionálního rozvoje
Cíl: Cílem dizertační práce je stanovit, v souvislostí s aplikací vybraných teorií regionálního rozvoje na příkladech rozhodování se o lokalizaci mezinárodních firem, které teorie dominují v tuzemské praxi a determinovat důvody a příčiny, proč tomu tak je a jaké socioekonomické důsledky z toho pro Českou republiku vyplývají. Jedná se např. o teorii ziskových cyklů, teorii výrobních cyklů apod. Práce se bude opírat zejména o sekundární zdroje, které lze doplnit informacemi z primárního výzkumu (dotazníkové šetření/řízené rozhovory). Výsledky realizované analýzy produkčního chování mezinárodních firem v prostoru České republiky budou diskutovány ve smyslu identifikace pozitiv i negativ jak pro ostatní firmy, tak pro územní rozvoj a místní/národní ekonomiku.
Školitelka: doc. Ing. Kamila Turečková, Ph.D., MBA (e mail: tureckova@opf.slu.cz)
Název práce: Efekty odvětvových klastrů na dynamiku vývoje členských firem
Cíl: Cílem dizertační práce je zjistit, zda firmy propojené v odvětvových klastrech dosahují vyšší ekonomické a rozvojové dynamiky než obdobné firmy fungující mimo klastr. Cíl bude naplněn srovnáním obou skupin firem ve stanovených indikátorech (tržby, investice, zisk, zaměstnanost, produktivita práce, finanční stabilita apod.), kdy se teoreticky předpokládá, že se firmám uvnitř klastru bude díky vzájemné spolupráci dařit v ekonomické oblasti dlouhodobě lépe než odvětvově si obdobným firmám mimo klastr. Vlastní výzkum postavený primárně na analýze sekundárních dat by měl tuto teoreticky a všeobecně přijímanou tezi pro Českou republiku potvrdit nebo vyvrátit. Současně by výzkum umožnil srovnání dynamiky rozvoje členských firem českých klastrů napříč regiony i v rámci odvětvového zaměření.
Školitelka: doc. Ing. Kamila Turečková, Ph.D., MBA (e mail: tureckova@opf.slu.cz)
Konzultant: Mgr. Ivona Buryová, Ph.D.
Název práce: Mzdová diferenciace žen na trhu práce v České republice
Cíl: Cílem disertační práce je identifikovat a vyhodnotit ekonomické a sociální faktory ovlivňující mzdovou diferenciaci žen na trhu práce v České republice (případně pouze v Moravskoslezském kraji). Dílčím cílem je stanovit mzdovou diferenciaci mezi pracujícími ženami a muži s konfrontovat vlastní zjištění s výsledky jiných studií a dat (TREXIMA, RILSA, ČSÚ apod.). Vlastní výzkum bude vycházet z primárního výzkumu metodou dotazování. Součástí výzkumu bude také determinace dopadů mzdové diferenciace na společnost a odhad ekonomických ztrát nebo přínosů, které díky mzdové diferenciaci vznikají.
Školitel: prof. Mgr. Ing. Michal Tvrdoň, Ph.D. (e mail: tvrdon@opf.slu.cz)
Název práce: Prosazování principů udržitelnosti a cirkularity v odvětvích národního hospodářství
Cíl: Cílem dizertační práce je identifikovat klíčové překážky, stimuly a systémové podmínky, které umožňují nebo brání přechodu od lineární na cirkulární ekonomiku a udržitelné výrobní a spotřební vzorce. Důraz bude kladen na ekonomickou analýzu, která zhodnotí, jakým způsobem a do jaké míry jsou principy udržitelnosti integrovány do národních hospodářských politik a strategií, a to na základě komparace členských zemí Evropské unie a relevantních odvětví ekonomiky. Dizertační práce se zaměří na vyhodnocení procesů a faktorů ovlivňujících prosazování principů udržitelnosti a cirkularity v klíčových odvětvích národního hospodářství. Práce se bude rovněž zabývat hodnocením dopadu inovací, nových technologií a digitální transformace na implementaci cirkulárních modelů v praxi. V práci budou využita zejména data sekundární povahy (např. Eurostat) na národní a sektorové úrovni a budou použity relevantní ekonometrické metody.
Výše uvedené dizertační práce lze zpracovat i v angličtině.