• 16.12.2019

Od Nadi převzala štafetu Nikola

Od 5. prosince vede Komisi pro vysokoškolskou samosprávu Studentské komory Rady vysokých škol posluchačka posledního ročníku navazujícího magisterského studia oboru Veřejná správa a sociální politika Bc. Nikola Konečná. Naše alma mater tak opět má v nejvyšším národním zastoupení studentů jednu z nejvýznamnějších pozic.
  • 12.12.2019

Oceněná matematička Libuše Hozová míní, že učitel by měl být i psychologem

Slezská univerzita je školou s osobitým a skoro až rodinným přístupem ke studentům. Příkladem této skutečnosti je i PaedDr. Libuše Hozová, která působí na Matematickém ústavu Slezské univerzity v Opavě od jeho založení. Dříve pracovala také jako metodička matematiky v okrese Opava, po roce 1989 byla ředitelkou základní školy se zaměřením na matematiku na Otické ulici v Opavě a dodnes se podílí na tvorbě příkladů a úloh pro matematické olympiády. Za svou pedagogickou činnost byla nyní odměněna Cenou ředitele za pedagogickou činnost. Takových lidí si univerzita umí vážit. Nutno dodat se vší úctou, že PaedDr. Hozová by si už mohla užívat důchodu a nepracovat. Jak se mi ale svěřila, učit matematiku ji stále baví.
  • 12.12.2019

Podpořte ty, kteří nespravedlivě trpí

Opavské zastupitelstvo dětí a mládeže, se kterým Slezská univerzita jako partner připravuje např. konference o udržitelném rozvoji pod patronací OSN, přichází ke studentům i zaměstnancům Slezské univerzity v Opavě s výzvou podpory těch, kteří nespravedlivě trpí.
  • 10.12.2019

Profesor Zdeněk Stuchlík se stal laureátem Nušlovy ceny za rok 2019

Laureátem Nušlovy ceny za rok 2019 se stal teoretický fyzik a vedoucí Ústavu fyziky Slezské univerzity v Opavě, prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc. Česká astronomická společnost touto prestižní poctou ocenila zejména jeho zásluhy o zřízení Slezské univerzity a vybudování školy teoretické astrofyziky na Filozoficko-přírodovědecké fakultě. Slavnostní předání ceny se uskuteční ve středu 4. prosince 2019 od 18 hodin na Hvězdárně a planetáriu Brno. Poté bude přednesena laureátská přednáška.
  • 10.12.2019

Dobré vědět vyrazilo na opavské gymnázium

Jiří Dobrý a Jiří Malík společně s Ondřejem Smékalem, studenti Slezské univerzity, měli ve středu 20. 11. dvě přednášky pro Slezské gymnázium v rámci Dne přírodních věd o své cestě do jihoamerického Chile. Tato trojice studentů Slezské univerzity v Opavě se tam nevydala jen na dovolenou, ale byli tam bádat zejména kvůli svému úspěšnému youtube pořadu Dobré vědět, který mapuje nejrůznější vědecké skutečnosti zábavnou formou a stává se tak zejména mezi lidmi školou povinnými více a více populárnější.
  • 09.12.2019

Bene Merito – čestná medaile ministra zahraničních věcí Polské republiky pro Irenu Korbelářovou a Rudolfa Žáčka

U příležitosti slavnostního setkání na Velvyslanectví Polské republiky v Praze převzali 21. listopadu 2019 profesorka Irena Korbelářová a profesor Rudolf Žáček z rukou J. E. Barbary Ćwioro, velvyslankyně Polské republiky v Praze, čestnou medaili Bene Merito.
  • 08.12.2019

"Opavská nej": první mechanické hodiny, mílové právo nebo sodovkárna v Českých zemích

Ve středu 20. listopadu 2019 se v prostorách městské knihovny Petra Bezruče křtila nová publikace "Opavská nej", na které se podíleli také pracovníci Slezské univerzity v Opavě. Kniha přináší 33 největších zajímavostí týkajících se historie města a přináší také dosud nepublikované obrazové přílohy.
  • 07.12.2019

Přednáška o masových vrazích na Slezskou přitáhla veřejnost

Na Slezskou univerzitu zavítal PhDr. Andrej Drbohlav dlouhodobě se zabývající profilem sériových a masových vrahu a dalších extrémních forem behaviorální patologie a psychopatologie. Jeho přednáška Psychologie masových vrahů nebyla první v jeho cyklu přednášek. Už dříve dělal osvětu po českých luzích a hájích s přednáškou na téma sérioví vrazi. Šlo o dvě a půl hodiny poutavého vyprávění odborníka na dané téma. Mnohým z nás projížděl mráz po těle, dozvěděli jsme se toho spoustu nejen o skutcích nejhorších masových vrahů v novodobých dějinách lidstva, ale řeč přišla i na prevenci a různé typy duševních poruch, které právě k takovým činům některé vrahy doženou.
  • 06.12.2019

Stolní tenistka Kristýna Štefcová vybojovala dvě akademické medaile

Na letošním Akademickém mistrovství České republiky ve stolním tenisu, které se hrálo o víkendu na přelomu listopadu a prosince v Břeclavi, získala studentka oboru Angličtina – Němčina Slezské univerzity v Opavě Kristýna Štefcová dva cenné kovy. V turnaji žen vybojovala bronzovou a v mixech stříbrnou medaili.
  • Petr Korviny
  • 05.12.2019
  • Staženo dne 31.12.2019

Univerzitní studenti připravují Vánoce pejskům

OPAVA - „Blíží se období Vánoc, tedy času zázraků a dobrých skutků. My jsme se rozhodli i letos jeden takový dobrý skutek udělat! Už po druhé vás prosíme o pomoc pejskům z Městského útulku Opava, pojďte do toho s námi a udělejme radost pejskům, kteří zůstali sami!“ uvádí k akci Lucie Zelinková, prezidentka Studentská unie Slezské univerzity s tím, že sbírka se uskuteční v týdnu od 9. do 13. prosince.