V létě 2019 Naďa Glincová ukončila studium a tím se i uvolnilo místo delegátky Slezské univerzity. Tak trochu logicky zvolila Studentská komora Akademického senátu Slezské univerzity 19. listopadu jako delegátku právě Nikolu. Než se Nikola stala oficiálně zvolenou zástupkyní opavských a karvinských studentů, byla pověřená vedením Komise pro VŠ samosprávu SK RVŠ a ve čtvrtek 5. prosince zvolena za její předsedkyni.
„Komise pro vysokoškolskou samosprávu je největší komise SK RVŠ. Jejím hlavním úkolem je komunikace s akademickými senáty, hlavně s jejich studentskými komorami. To znamená, že koordinuje delegáty, kteří zastupují jednotliví veřejné, ale i soukromé vysoké školy,“ vysvětluje Nikola základní úkol komise, kterou vede, a pokračuje: „Teď aktuálně plánujeme jarní konferenci pro studentské senátory. Bude nejspíš v Praze, ale zatím to není stoprocentní.“
Komise pro vysokoškolskou samosprávu do sebe vstřebala také bývalou Komisi pro sociální záležitosti. Nikola by tak chtěla, aby se jí řízená komise více věnovala duševnímu zdraví studentů.
Své “prsty“ má Nikola také v nedávných oslavách a připomínkách účasti studentů v událostech 17. listopadu 1939 a 1989, kdy také společně se svojí předchůdkyní v radě Naďou položily věnec pod pamětní desku Jana Opletala a Václava Sedláčka, mladých mužů, kteří zemřeli na následky střelby 28. října 1939 při protinacistických protestech a jejichž pohřeb byl startovacím výstřelem k akcím 17. listopadu 1939.
Jak už bylo řečeno, Studentská komora Rady vysokých škol je nejvyšší národní zastoupení studentů českých vysokých škol. Oblastí, kde se angažuje, je více.
Patří sem třeba i financováni vysokých škol, což znamená, že komora připomínkuje novely zákonů a apeluje na poslance a senátory ve věci vysokých škol. V loňském roce se takto povedlo iniciovat vrácení Mezinárodního dne studentstva do českého kalendáře.
S tím tak trochu souvisí i letošní udělaní Ceny Jana Opletala, kterou SK RVŠ uděluje.
„Letos ji výjimečně obdrželi dva laureáti – jedna ze třinácti nominací byla pro Dr. Vojmíra Srdečného in memoriam. Byl to poslední z přeživších zatčených studentů roku 1939, muž, který mimo jiné vytvořil evidenci studentů zavlečených do nacistických koncentráků a hlasitý iniciátor návratu Mezinárodního dne studentstva do kalendáře. Druhou Opletalovu cenu získal Mgr. Michal Zima, který se také významně podílel na kampani a jednáních k návratu Mezinárodního dne studentstva do kalendáře a vedle toho je například zakladatelem Českého modelu Amerického kongresu, tedy studentská platformy, kde se učí studenti komunikaci, argumentaci, asertivitě a podobným dovednostem,“ rozvíjí informaci Nikola Konečná.
I když je Nikola v poslední ročníku studia, nemělo by hrozit, že na podzim budeme hledat novou či nového delegáta pro K RVŠ. Nikola plánuje, že svoji alma mater neopustí a chtěla by své znalosti ještě rozšířit o druhé studium – tentokrát oboru Edukační péče o seniory.