Od Nadi převzala štafetu Nikola

  • Martin Kůs
  • 16.12.2019
Od 5. prosince vede Komisi pro vysokoškolskou samosprávu Studentské komory Rady vysokých škol posluchačka posledního ročníku navazujícího magisterského studia oboru Veřejná správa a sociální politika Bc. Nikola Konečná. Naše alma mater tak opět má v nejvyšším národním zastoupení studentů jednu z nejvýznamnějších pozic.
Začněme ale od začátku. Nikola Konečná přišla na univerzitu do Opavy studovat v roce 2013, kdy nastoupila na Ústav fyziky. Po roce se ale rozhodla Astrofyziku opustit a přejít na Sociální patologii.

„Fyzika mne sice bavila, ale nějak jsem dopěla k názoru, že to není to, co bych jednou chtěla dělat a živit se tím. Nejspíš ve mně zvítězilo mé sociální cítění a já jsem si podala přihlášku na bakalářskou Sociální patologii na Fakultě veřejných politik v Opavě,“ vzpomíná dnes Nikola.
Po úspěšných státnicích pokračovala magisterským studiem oboru Veřejná správa a soc. politika. „To jsem viděla jak nejvhodnější pokračování. Našla jsme se hlavně v dobrovolnictví, které mne začalo hodně naplňovat,“ pokračuje opavská studentka.
 
Jednou z jejích iniciativ byl nápad na darování krve:
„Ještě za bakalářského studia jsem oslovila tehdejší Asociaci studentů a přátel Slezské univerzity (ASPSU), jestli by mohla udělat studentské darování krve. Nápad se brzy realizoval a já se tak nějak zapojila do aktivit ASPSU,“ vypráví Nikola s tím, že za svého působení ve studentské organizaci připravila nebo spoluorganizovala například projekty Předčítač, tedy čtení z knih dětem v nemocnici, potravinové sbírky pro obyvatele chráněných bydlení Charity Opava a v roce 2017 sbírku a benefiční koncert pro Natálku Kotasovou, dívku postiženou dětskou obrnou.

Tím na sebe upoutala a zaujala Naďu Glincovou, tehdejší delegátku Slezské univerzity ve Studentské komoře Rady vysokých škol (SK RVŠ).

„Jednou mne oslovila Naďa Glincová, která věděla, jak se angažuji v Studentské unii, do které se mezitím ASPSU transformovala, a nabídla mi, jestli ji nechci zastupovat v SK RVŠ – to bylo na jaře 2018. Byla to určitě výzva, přece jen národní studentská reprezentace je jiný level. Přijala jsem to a začala spolu s Naďou pracovat v Komisi pro vysokoškolskou samosprávu,“ posouvá se Nikola ve svém vyprávění dál.


Současná delegátka Slezské univerzity ve Studentské komoře Rady vysokých škol Nikola Konečná (vlevo) a dnes již bývalá delegátka Naďa Glincová. Současná delegátka Slezské univerzity ve Studentské komoře Rady vysokých škol Nikola Konečná (vlevo) a dnes již bývalá delegátka Naďa Glincová.


V létě 2019 Naďa Glincová ukončila studium a tím se i uvolnilo místo delegátky Slezské univerzity. Tak trochu logicky zvolila Studentská komora Akademického senátu Slezské univerzity 19. listopadu jako delegátku právě Nikolu. Než se Nikola stala oficiálně zvolenou zástupkyní opavských a karvinských studentů, byla pověřená vedením Komise pro VŠ samosprávu SK RVŠ a ve čtvrtek 5. prosince zvolena za její předsedkyni.

„Komise pro vysokoškolskou samosprávu je největší komise SK RVŠ. Jejím hlavním úkolem je komunikace s akademickými senáty, hlavně s jejich studentskými komorami. To znamená, že koordinuje delegáty, kteří zastupují jednotliví veřejné, ale i soukromé vysoké školy,“ vysvětluje Nikola základní úkol komise, kterou vede, a pokračuje: „Teď aktuálně plánujeme jarní konferenci pro studentské senátory. Bude nejspíš v Praze, ale zatím to není stoprocentní.“

Komise pro vysokoškolskou samosprávu do sebe vstřebala také bývalou Komisi pro sociální záležitosti. Nikola by tak chtěla, aby se jí řízená komise více věnovala duševnímu zdraví studentů.
Své “prsty“ má Nikola také v nedávných oslavách a připomínkách účasti studentů v událostech 17. listopadu 1939 a 1989, kdy také společně se svojí předchůdkyní v radě Naďou položily věnec pod pamětní desku Jana Opletala a Václava Sedláčka, mladých mužů, kteří zemřeli na následky střelby 28. října 1939 při protinacistických protestech a jejichž pohřeb byl startovacím výstřelem k akcím 17. listopadu 1939.

Jak už bylo řečeno, Studentská komora Rady vysokých škol je nejvyšší národní zastoupení studentů českých vysokých škol. Oblastí, kde se angažuje, je více.  
Patří sem třeba i financováni vysokých škol, což znamená, že komora připomínkuje novely zákonů a apeluje na poslance a senátory ve věci vysokých škol. V loňském roce se takto povedlo iniciovat vrácení Mezinárodního dne studentstva do českého kalendáře.

S tím tak trochu souvisí i letošní udělaní Ceny Jana Opletala, kterou SK RVŠ uděluje.

„Letos ji výjimečně obdrželi dva laureáti – jedna ze třinácti nominací byla pro Dr. Vojmíra Srdečného in memoriam. Byl to poslední z přeživších zatčených studentů roku 1939, muž, který mimo jiné vytvořil evidenci studentů zavlečených do nacistických koncentráků a hlasitý iniciátor návratu Mezinárodního dne studentstva do kalendáře. Druhou Opletalovu cenu získal Mgr. Michal Zima, který se také významně podílel na kampani a jednáních k návratu Mezinárodního dne studentstva do kalendáře a vedle toho je například zakladatelem Českého modelu Amerického kongresu, tedy studentská platformy, kde se učí studenti komunikaci, argumentaci, asertivitě a podobným dovednostem,“ rozvíjí informaci Nikola Konečná.
 
I když je Nikola v poslední ročníku studia, nemělo by hrozit, že na podzim budeme hledat novou či nového delegáta pro K RVŠ. Nikola plánuje, že svoji alma mater neopustí a chtěla by své znalosti ještě rozšířit o druhé studium – tentokrát oboru Edukační péče o seniory.


Rok 2017 a předání výtěžku sbírky pro Natálku Kotasovou. Rok 2017 a předání výtěžku sbírky pro Natálku Kotasovou.

Nikola společně se členy předsednictva Studentské komory Rady vysokých škol. Nikola společně se členy předsednictva Studentské komory Rady vysokých škol.

Nikola v čele průvodu 17. listopadu 2019 v Praze na cestě k pamětní desce Jana Opletala a Václava Sedláčka. Nikola v čele průvodu 17. listopadu 2019 v Praze na cestě k pamětní desce Jana Opletala a Václava Sedláčka.

I za to tak trochu může Nikola - tisíce lidí míří 17. listopadu na Vyšehrad. I za to tak trochu může Nikola - tisíce lidí míří 17. listopadu na Vyšehrad.

S Naďou Glincovou při pražské připomínce událostí 17. listopadu 1939 v Žitné ulici. S Naďou Glincovou při pražské připomínce událostí 17. listopadu 1939 v Žitné ulici.