• 25.02.2020

Sedmý Opavský páv spouští registrace filmů a přidává novou kategorii

Již 7. ročník mezinárodního festivalu studentského filmu Opavský páv má svůj termín, nový vizuál a otevírá registrace filmů do svých soutěží.
  • 24.02.2020

Slezská univerzita zve na Magický ples

Pokud na svých cestách opavskými ulicemi sledujete vývěsky a plakátovací plochy, jistě vám neušlo, že nastal čas společenských plesů. Také Slezská univerzita v Opavě pilně připravuje svůj univerzitní ples, tentokrát plný kouzel a magie, který se uskuteční v sobotu 7. března 2020 od 19.30 hodin v Kulturním domu Na Rybníčku v Opavě.
  • 19.02.2020

S Maciekem Wielgusem z Harvardovy univerzity o stínu černé díry

Ve středu 4. března 2020 se v prostoru víceúčelového kinosálu Slezské univerzity v Opavě (budova Hauerova 4, Opava) uskuteční veřejná přednáška Macieka Wielguse z Harvardovy univerzity o stínu černé díry. Přednáška začíná v 18 hodin a tematicky se bude věnovat prvnímu snímku černé díry pořízeném jedním z členů týmu Event Horizon Telescope v dubnu loňského roku.
  • 17.02.2020

Před 100 lety byla dána povinnost obcím mít knihovny. Výročí představuje nová výstava v univerzitní knihovně

OPAVA – V loňském roce tomu bylo sto let, kdy se začala psát nová etapa v kulturním rozvoji našeho národa. 22. července 1919 schválilo tehdejší Revoluční národní shromáždění (teprve v roce 1920 bylo zákonem ustanoveno Národní shromáždění republiky Československé, pozn. aut.) Zákon o veřejných knihovnách obecních č. 430/1919 Sb., který ukládal městům a obcím povinnost zřídit veřejně přístupnou knihovnu v každé obci a menšinovou knihovnu tam, kde bylo jinonárodní obyvatelstvo.
  • 13.02.2020

Voices jsou venku. Tým AVT zaznamenal slova těch, kteří nám mají co říct

Voices of Meltingpot. Setkejte se s osobnostmi diskusního fóra Meltingpot prostřednictvím jejich osobních audiovizuálních zpovědí zaznamenaných pedagogy a studenty oboru Audiovizuální tvorba. Projekt Voices of Meltingpot přesahuje hranice času, místa i témat. Nabízí inspirativní myšlenky bez hranic a uchovává poselství, inspiraci a energii významných osobností. Zaznamenávají slova těch, kteří nám mají co říct - inspirativní zpovědi, ve kterých se přední řečníci z mnoha oblastí lidského myšlení dělí o svůj vnitřní svět, osobní příběhy, myšlenky a životní zkušenosti.
  • 11.02.2020

„Studium kulturní dramaturgie mi pomohlo v komunikaci i organizaci,“ říká absolventka Karolína Hýsková

Nastává čas, kdy se absolventi oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo (dále KDD) začínají prosazovat v nejrůznějších odvětvích tvůrčí činnosti. Jednou z nich je i Karolína Hýsková, která po středoškolském studiu herectví na ostravské konzervatoři zvolila cestu právě přes KDD na Slezské univerzitě. Jelikož se nevěnuje jen čistokrevnému herectví, KDD jí pomohlo nastartovat i další části její kariéry.
  • 07.02.2020

Publikace, na které pracovali také univerzitní pedagogové, získala zvláštní ocenění za mimořádný nakladatelský počin

Kniha Cesty do ostravského (v)nitrozemí, na které se podíleli dva pedagogové Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě (Monika Horsáková a Kristina Pupáková), získala od poroty cen Jantar zvláštní ocenění za mimořádný nakladatelský počin roku
  • 06.02.2020

Open Evening Audiovizuální tvorby ukázal vitrínu toho nejlepšího na oboru

Ve čtvrtek 23. ledna proběhl pod vedením Mgr. Moniky Horsákové, vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity v Opavě, večer výběru z tvorby, co se studentům daného ústavu za poslední dva roky povedlo natočit, respektive se prezentovala díla, která určitě stojí za to vidět. Široká veřejnost tak měla možnost nalédhnout pod pokličku umu studentů, kteří se už brzy vrhnou do profesionálního audiovizuálního prostředí. Celá akce trvala něco přes hodinu, setkali jsme se v ostravské Galerii Fiducia a rozhodně to nebyl promarněný večer.
  • 03.02.2020

Namixuj si svůj studijní obor. Jinak a hravě

Věda mne baví, tak popojedu o kousek nahoru. Mám také umělecké ambice a baví mne pracovat s lidmi. Takže zase nahoru. Jo, také mne zajímá angličtina, tak hóódně nahoru. Co je tohle, aha, ekonomika, tak to dolů. Ještě je tu historie. Ta mi moc neříká, nechám ji, jak je…
  • 30.01.2020

Studenti Slezské univerzity o Osvětimi a holokaustu

Za většího či menšího zájmu médií prošlo před několika dny 75 výročí, kdy 27. ledna 1945 vstoupili vojáci Rudé armády do největšího nacistického vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi. Místa, kde podle odhadů zemřelo 1 100 000 lidí několika národností.