Aktualizováno! Mimořádné upozornění rektora Slezské univerzity

Mimořádné upozornění rektora Slezské univerzity pro období do 21. března 2021
  • 26.02.2021

Studenti Audiovizuální tvorby pomohou uvést světovou premiéru z divadelních prken

V pátek 26. února od 18:30 můžete sledovat světovou premiéru dosud neuvedené hry Ten druhý renomovaného českého dramatika a dramaturga Tomáše Vůjtka. Jde o inscenované čtení Komorní scény Aréna, která dlouhodobě patří k nejúspěšnějším divadlům v České republice. My máme radost, že se na tomto streamu podílejí studenti a pedagogové Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity.
  • 26.02.2021

Suchej únor: vydělává ekonomika na alkoholu, nebo na něj doplácí?

Soutěž SUchej únor: SUšte s rektorem se blíží do svého finále! Dvaapadesát účastníků, kteří se z řad studentů a zaměstnanců SU do ní přihlásilo, mají před sebou poslední únorový víkend bez alkoholu. Pojďme se společně s nimi podívat na to, nakolik „alkoholový průmysl“ zasahuje do života naší společnosti. Jak velké příjmy má stát z prodeje alkoholu? Vydělává na něm, nebo na něj doplácí? Kolik lidí výroba alkoholu u nás zaměstnává? Na tyto a další otázky odpovídá doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D., z Katedry ekonomie a veřejné správy Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné.
  • 25.02.2021

Další velký úspěch z Institutu tvůrčí fotografie! Nová mezinárodní cena putuje k Romanu Vondroušovi. Gratulujeme!

Tak to je skvělá zpráva! Fotoreportér Roman Vondrouš, který na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě studuje v doktorském studiu a nově i externě vyučuje, si připsal další obrovský úspěch. Zvítězil v jedné z kategorií prestižní soutěže Pictures of the Year International, když porotu zaujal svou sérií snímků fanoušků Bohemians 1905 Praha.
  • 25.02.2021

Naši studenti produkují stream koncertu Janáčkovy filharmonie

Janáčkova filharmonie Ostrava ve spolupráci s absolventy a studenty oborů Multimediální techniky a Audiovizuální tvorba na Slezské univerzitě v Opavě zve na online podívanou! Ve čtvrtek 25. února se od 18 hodin uskuteční netradiční přenos koncertu prostřednictvím kanálu JFO na YouTube.
  • 23.02.2021

Jaký je Erasmus ve Švédsku? O tom jsme si povídali se studentkou anglické filologie Markétou Bajerovou

Skandinávie není zrovna běžnou destinací, kam se studenti Slezské univerzity vydávají na zkušenou v programu Erasmus+. Bc. Markéta Bajerová je výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Na Högskolan Kristianstad je studentů na výměnných zahraničních pobytech poměrně hodně i nyní v době koronavirové, ale Čechů je zde jako šafránu. V rozhovoru se dočtete, jak Švédové přistupují k pandemii, co je jinak u nás na Slezské univerzitě a ve Švédsku nebo jak takový student ve Švédsku žije.
  • 22.02.2021

Z historie SU: návštěva ministra Jana Sokola v roce 1998

Ve věku 84 let zemřel 16. února filozof, pedagog a signatář Charty 77 Jan Sokol. My si ho na tomto čestném místě připomínáme v rámci projektu 30. výročí založení Slezské univerzity. Nahlédněme společně do archivu a pojďme zavzpomínat na jeho cestu do Opavy v roce 1998, kdy ve funkci ministra školství, mládeže a tělovýchovy navštívil naši alma mater.
  • 19.02.2021

Suchej únor: kdy už máme problém s alkoholem?

Soutěž SUchej únor: SUšte s rektorem trvá už téměř tři týdny a 52 účastníků, kteří se z řad studentů a zaměstnanců SU do ní přihlásilo, čeká „cílová rovinka“ v podobě posledního únorového týdne bez alkoholu. Pojďme se při té příležitosti nad konzumací lihovin hlouběji zamyslet. Co vede naši společnost k nadměrné konzumaci alkoholu? Kdy už můžeme hovořit o tom, že s ním máme problém? A kdy už můžeme mluvit o závislosti na něm? Na tyto a další otázky odpovídala vedoucí Ústavu pedagogických a psychologických věd Fakulty veřejných politik v Opavě doc. PhDr. Jitka Skopalová, Ph.D.
  • 19.02.2021

Akademický senát Slezské univerzity: co jste o něm nevěděli?

Už od samotného začátku studia tiše doprovází kroky všech studentů. Ovlivňuje dění i vývoj na naší alma mater a přesto o něm studenti mnoho neví. Jen jednou za čas každého osloví v chodbách fakult skrze své prostředníky. O kom je vlastně řeč? Přece o Akademickém senátu Slezské univerzity.
  • 17.02.2021

Do Chile za zatměním Slunce. Blíží se premiéra filmu!

Úplné zatmění Slunce je naprosto unikátní úkaz. A to natolik, že mnoha profesionálním i amatérským astronomům stojí za to vypravit se kvůli jeho pozorování přes oceán. To se také stalo v polovině roku 2019 trojici tvůrců filmu Do Chile za zatměním Slunce. Jiří Dobrý, Jiří Malík a Ondřej Smékal ze Slezské univerzity strávili tehdy v Chile tři týdny a z jejich cesty vznikla road movie, která bude mít premiéru ve čtvrtek 25. února.