Z e-sportového utkání jsme neodešli s prázdnou!

  • Lenka Kendeová
  • 21.04.2023
18. 4. 2023 chlapci z e-sportového týmu naší univerzity opět změřili síly s VŠB – Technická univerzita Ostrava. Přestože jsme ve League of Legends na hráče z VŠB-TUO ani tentokrát nestačili, v CS:GO jsme vybojovali jednoznačné vítězství a odnesli si výhru 10 000 Kč.

Text: Andrej Piňák, ambasador E-sportu

Hráči se opět utkali na půdě VŠB – TUO, avšak nešlo o tradiční derby, které se odehrálo minulý rok. Vedení obou univerzit se dohodlo na skromnějším konceptu. Jak jsme již avizovali výše, nešlo o vítězství jedné z univerzit, ale o vítězství jednotlivých týmů. Souboj byl tedy pro diváky dostupný pouze přes platformu Twitch. Některým hráčům ale tato situace vyhovovala více, protože se mohli nerušeně soustředit. O pořádání celé akce se univerzity podělily rovným dílem, SU se postarala a produkci a komentátory, VŠB pak poskytla prostory a vybavení.

Souboj univerzit se uskutečnil offline v Ostravě a diváci ho mohli sledovat přes Twitch kanál Slezské univerzity. Stream začal měřením sil v BO3 League of Legends ve 14:00. Tým SU se skládal ze známých jmen jako kapitán CBD (Lukáč Chrastina), kakl (David Kowal), Kappka (Bedřich Kopka) a připojili se k nim i nováčkové SneaQy (David Bartal) a Zdenecheck (Zdeněk Paciorek). Už od začátku bylo vidět, že chlapci jsou v lepší formě než v minulém derby, ale ani to bohužel nestačilo a tým VŠB – TUO je porazil 2:0. Přestože prohráli, tak odešli se vztyčenou hlavou, odhodlaní trénovat ještě tvrději s vírou, že se jim jejich snaha v budoucnu vyplatí.

Následoval souboj v CS:GO, taktéž ve formátu BO3. Ani zde nechyběla jména, která již všichni známe. Tým tvořil kapitán cajzbi (Daniel Zeisberger), Hug0 (Hugo Šimurda), mave (Patrik Pifka) a dále nováčci DangeR (Petr Raida) a SmOkeyi (Daniel Šabršula). Hráči SU jasně porazil tým VŠB – TUO 2:0. Vedení se ujali hned v úvodu hry, kdy v prvním utkání vedli již 10:0, což jim vytoužené vítězství dost usnadnilo. Tým SU tedy vítězně vybojoval pomyslnou odvetu za derby z minulého roku, ve kterém proti soupeřům prohráli. Hráči si kromě prvního místa odnesli i odměnu 10 000 Kč.

Na pocity nejen z výhry, ale i z celé akce, jsme se zeptali zúčastněných hráčů. Tady jsou jejich odpovědi:

- „Jakožto moje první účast na souboji univerzit jsem nemohl chtít více. Organizace byla povedená, občerstvení obstarané a zkušenost nezapomenutelná!“ (David „SneaQy“ Bartal, LoL)


- „Jako můj první offline event, musím říct, že to bylo skvělý, myslím, že jsme všichni ukázali, že jako tým i individuálně máme na to se porvat s lepšími týmy. Samozřejmě přišlo několik důležitých chyb, které nás stály oba zápasy, ale teď již víme, na čem přesně musíme zapracovat k tomu, abychom mohli tyto zápasy vyhrávat.“ (Zdenek „Zdenecheck“ Paciorek, LoL)


- „Chtěl bych poděkovat oběma esportovým organizacím SU a VŠB za to, že po roce opět uspořádaly toto derby a že nám od loňska daly více offline zkušeností, ale stále máme spoustu věcí, na kterých můžeme a budeme pracovat. Podpora ze strany školy byla více než motivující a doufám, že nás budou podporovat i nadále a že se nám podaří dostat se do playoff ESA (pozn. univerzitní liga) a zahrát si tam offline.“ (David „kak1“ Kowal, LoL)


- „Byl to můj druhý offline event proti VŠB, a ačkoliv jsem oba bohužel prohrál tak s klidným srdcem a čistou duší můžu říct, že jsem si to náramně užil a těším se na další jakékoliv eventy s tím, že příště je (snad) konečně porazíme. Spokojenost s podporou školy a zápalem kluků z teamu je z mé strany naprosto nepopsatelná a jsem rád že se esport propaguje a prosazuje čím dál víc, a že toho můžu být součástí jako kluk kterému se plní sen i jako kapitán skvělého celku.“ (Lukáš „CBD“ Chrastina, LoL)


- Chtěl bych především poděkovat škole za obrovskou podporu, které se nám dostávalo celý školní rok a soupeřům za možnost získávat cenné zkušenosti. Jelikož se už jednalo o druhou akci tohoto typu, tak je možné hodnotit progres, který je dle mého obrovský. Minulý rok jsme nebyli dostatečně zkušení vzdorovat profesionálním hráčům z týmu VŠB, tento rok o našem týmu dokážu říct, že jsme dokázali vytahovat drápy, kdy se i soupeř musel hodně potit, aby neprohrál s papírově o tolik slabším soupeřem. (Bedřich „Kappka“ Kopka, LoL)


- „Viděl jsem se s klukama poprvé a hrálo se mi velmi dobře, všichni soustředění a připravení na odvetu z minulého roku. Výhru na konci jen zpestřila radost Karin.“ (Daniel „cajzbi Zeisberger“, CS:GO)

- „Dokonce přemýšlím nad doktorským studiem, abych mohl dál hrát CS-ko za Esport SU.“ (Hugo „hug0“ Šimurda, CS:GO)

- „Celou akci jsem si náramně užil. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na ni podíleli a doufám, že i příští rok změříme opět s VŠB síly.“ (Petr „DangeR“ Raida, CS:GO)


- „Chtěl bych poděkovat za dobře zorganizovanou akci a za důvěru v nás od naší školy. A taky bych chtěl pochválit kluky z týmu, kteří předvedli perfektní výkon.“ (Patrik „mave“ Pifka, CS:GO)


„Dobře zorganizovaná akce. Užil jsem si to naplno a jsem rád, že jsme to mohli být právě my, komu se podařilo poprvé vyhrát v derby.“ (Daniel „SmOkeyi“ Šabršula, CS:GO)

Žádná z univerzit z klání neodešla s prázdnou, a protože se jednalo o přátelské utkání, všichni hráči se po konci sešli a oslavili vítězství společně. Je nám ctí soutěžit proti e-sportové elitě v Česku, která je samozřejmě na úplně jiné úrovni než my, proto jsme na naše chlapce obzvlášť hrdí, protože se dokázali tomuto gigantovi nejen postavit, ale dokonce si i odnést vítězství. Nic z toho by se neuskutečnilo nebýt neustálé podpory Slezské univerzity, také důležitého aktéra, kterým je ambasador e-sportu SU, a samozřejmě také mentora, kterým je doktor Kamil Matula, a tiskové mluvčí SU Karin Martínkové.

Takovéto akce dokazují, že i e-sportem se dají utužovat meziuniverzitní vztahy. Nejde však jen o meziuniverzitní vztahy, ale i o vztahy mezi jednotlivými fakultami, protože hráči našich obou týmů se skládali ze studentů dvou fakult, z Obchodně-podnikatelské fakulty a Filozoficko-přírodovědecké fakulty. Věříme, že v budoucnu se budou tyto vztahy i nadále rozvíjet a naše týmy budou v tomto pohledu co nejpestřejší.

Celkové soupisky všech účastníků Souboje univerzit si můžete přečíst v minulém článku.

Více fotografií a aftermovie najdete v naší fotogalerii a videogalerii.