Matematický ústav Slezské univerzity v Opavě povede i nadále prof. RNDr. Miroslav Engliš, DrSc.

  • Radim Šlezingr
  • 06.11.2020
„Matematika se absolventům hodí prakticky na jakémkoli pracovním místě, pro které je požadováno vysokoškolské vzdělání, a je nejlepší výbavou i pro jakékoli složité životní situace,“ říká o královské studijní disciplíně staronový ředitel Matematického ústavu Slezské univerzity v Opavě prof. RNDr. Miroslav Engliš, DrSc.

Autor: Karin Martínková

Nezávislá výběrová komise na základě vyhlášeného výběrového řízení vybrala na obsazení pozice ředitele Matematického ústavu Slezské univerzity v Opavě i pro další období prof. RNDr. Miroslava Engliše, DrSc.

Prof. RNDr. Miroslav Engliš, DrSc., vystudoval obor Matematická analýza na Matematicko­-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, kterou absolvoval v roce 1987. O čtyři roky později obhájil kandidát­skou disertační práci (CSc.) a v roce 2001 doktorskou práci (DrSc.). Habilitoval se na Matematickém ústavu v Opavě v roce 2004, profe­sorem v oboru Matematická analýza byl jmenován prezidentem republiky v roce 2006. Na Matematickém ústavu Slezské univerzity v Opavě působí od roku 2005. Jeho ředitelem byl nejprve v letech 2005 až 2008, poté zastával funkci zástupce ředitele. Do čela ústavu se vrátil v roce 2016 a je v něm dodnes. Od roku 2011 je prorektorem pro vědu a zahraniční styky Slezské univerzity v Opavě. Profesor Engliš také téměř třicet let působí jako vědecký pracovník Matematického ústavu Akade­mie věd České republiky (od roku 2005 na částečný úvazek). V roce 2009 byl zvolen řádným členem Učené společnosti České republiky.

Profesor Miroslav Engliš je uznávaným odborníkem, který za výsledky své vědecké práce získal řadu ocenění. Mezi nejvýznamnější patří cena Učené společnosti České republiky v ka­tegorii mladý vědecký pracovník (1997) a později stejná cena v kategorii vědecký pracovník (2007). Dále cena „ISAAC Award“ společnosti International Society for Analysis, its Applications and Com­putation (Berlín 2001) a Prémie Otto Wichterleho, AV ČR (2002).

Významné je také jeho zahraniční působení. Kromě půlročního pobytu na Kansas State university v USA (1992) strá­vil tři měsíce jako Senior Research Fellow na Erwin Schrödinger Institut für Mathe­matische Physik ve Vídni (2007), měsíc jako hostující profesor na Universite de Provence v Marseille (2009) a dále absolvoval mnoho dalších pobytů na řadě zahraničních univerzit, např. ve Velké Británii (Cambridge), Německu (Mannheim, Marburg), Švédsku (Lund, Göteborg, Uppsala, Karlstad), Finsku (Helsinky), Kanadě (Montreal), Izraeli (Haifa), Chile (Santiago de Chile), Jižní Koreji (Pohang), Číně (Peking), USA (Madison), aj.

Mnoho­krát rovněž vystoupil jako zvaný řečník na konferencích po celém světě, kromě většiny evropských zemí také např. v USA, Kanadě, Japonsku, Indii, Malajsii, Beninu, Číně, Iránu, Mexiku a Maroku.

Je autorem více než stovky publikací v oblasti funkcionální analýzy, komplexní analýzy a geometrie, teorie operátorů a jejich apli­kací v matematické fyzice.


Využili jsme znovuzvolení prof. RNDr. Miroslava Engliše, DrSc., do funkce ředitele Matematického ústavu Slezské univerzity v Opavě a položili mu při té příležitosti několik otázek:


Matematický ústav Slezské univerzity v Opavě řídíte již dohromady 8 let. Co pro Vás za tuto dobu bylo největší výzvou a co Vám udělalo největší radost?

Především Vás jako matematik musím opravit – řídím jej zatím jen 7 let:-)) Krom toho jsem v mezičase rovněž zastával 8 let funkci zástupce ředitele, celkem to bylo období od roku 2005 dosud. Předtím byl jak ředitelem samostatného Matematické ústavu v Opavě, tak jeho vedoucím ještě jakožto Ústavu matematiky a informatiky FPF (do roku 1999), můj předchůdce ve funkci prof. Smítal. Ten ústav v podstatě celý vybudoval a dotáhl jej na současnou úroveň renomovaného mezinárodně uznávaného vědeckého pracoviště. Za svou největší výzvu považuji tento stav nepokazit a pokud možno do budoucna ještě zlepšit. Problémů do budoucna může být dost – v oblasti vědy jsou únavné neustálé experimenty a změny celostátní metodiky hodnocení, ve studijní oblasti pak klesající zájem uchazečů nejen o matematiku, ale zejména o vážně pojmuté studium na vysoké škole, kde leckdy zaznamenáváme spíše jen zájem studenta o titul (nebo dokonce jenom o studentský status) místo chuti získat do života nějaké znalosti a dovednosti. Což se ale netýká jen MÚ, ale univerzit v ČR jako celku.

Největší radost mi vždy dělá pohybovat se ve výborném kolektivu, kde panuje vzájemné porozumění, ochota ke spolupráci a přátelská a kolegiální atmosféra. Nesmírně si cením toho, že na MÚ takovýto kolektiv máme.

 

Nelze si nevšimnout rozvoje Matematického ústavu. Kdo situaci nesleduje, možná ani neví, že pro nové přijímací řízení v roce 2021 bude Matematický ústav nabízet již celkem 7 specializací v rámci dvou studijních programů (4 v bakalářském a 3 v navazujícím magisterském), mimo to se uchazeči mohou hlásit také do programu doktorského.  Je to pro nějakou dobu konečný stav, nebo máte ještě nějaké „eso v rukávu“ v podobě neukončeného akreditačního řízení?  A jak byl proces reakreditací dřívějších oborů náročný?

Ano, tyto akreditace ústav získal v roce 2018 a zmíněné specializace byly nabízeny již i v letošním přijímacím řízení. Moc mě těší, že získání těchto akreditací proběhlo vzhledem ke skvělé pověsti ústavu zcela hladce, což byl ovšem také důsledek pečlivé přípravy příslušných žádostí mými spolupracovníky. Do budoucna žádné překvapení nechystáme: náš studijní program se jmenuje prostě Matematika, čímž každý přesně ví, co může očekávat. Nestojíme o studenty, kteří by se nechali zlákat jenom nějakým líbivým názvem, pod kterým se ale leckdy může skrývat jen prázdná slupka. Bohužel to tak někdy bývá. Naproti tomu ty, kteří jsou ochotni se matematice upsat, čeká odměna - schopnosti práce s abstraktními pojmy, nalézání logických souvislostí a kritického myšlení jsou něčím, co se absolventům hodí prakticky na jakémkoli pracovním místě, pro které je požadováno vysokoškolské vzdělání, a je nejlepší výbavou i pro jakékoli složité životní situace.

 

Matematický ústav je proslulý svou přátelskou atmosférou mezi pedagogy, vědeckými pracovníky i dalšími zaměstnanci ústavu, kterou oceňují především jeho studenti. A právě podpora tvůrčí a vědecky plodné atmosféry také bezesporu patří do pracovní náplně vedoucího manažera. Jakými úspěchy svých zaměstnanců z poslední doby se může Matematický ústav pochlubit?

Zde nemohu než zmínit nejčerstvější z takových úspěchů - náš kolega doc. Artur Sergyeyev získal koncem října titul doktora věd (DSc.), udělovaný Akademií věd České republiky. V současné době je v celé ČR jen necelých 200 nositelů tohoto titulu (ze všech vědních oborů), potvrzujícího zvláště vysokou vědeckou kvalifikaci prokázanou vytvořením závažných, vědecky originálních prací důležitých pro rozvoj bádání v určitém vědním oboru a charakterizujících vyhraněnou vědeckou osobnost; navazuje na dřívější titul DrSc., udělovaný do rok 2001.  (Podobné tituly existují krom ČR např. v Anglii, Nizozemsku či Irsku.) Na SU v Opavě bylo dosud jen 5 nositelů tohoto "velkého doktorátu", po dvou na MÚ a FÚ a pátý na ÚI FPF. Docent Sergyeyev se tak stává na SU nositelem šestým, a to nejmladším. Jsem pyšný, že na Matematickém ústavu máme takovéto pracovníky.

 

Poslední otázka je takřka klasická: Jaké jsou Vaše plány pro nejbližší období?

Velice rád bych přivedl na ústav nové vysoce kvalifikované pracovníky, nejlépe ze zahraničí: matematika je svým charakterem věda, která překračuje hranice států, kultur, náboženství i politických zřízení, což vytváří pro angažmá takovýchto odborníků v Opavě ideální předpoklady. Krom toho působení takových pedagogů na ústavu bude i skvělou průpravou pro naše studenty ve dnešním stále více globalizovaném světě. Navíc ústav má dlouhodobě širokou základnu spolupracovníků v zahraničí, takže příchod některých z nich bude velice ku prospěchu i rozvoji naší vědecké činnosti.