Úspěch studentů Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby. Jejich film byl vybrán do programu 24. ročníku festivalu Ji.hlava 2020!

• Radim Šlezingr
  • 26.10.2020
Krátkometrážní film Martiny Kostelanské Muladhara se probojoval do soutěžní sekce Fascinace: Exprmntl.cz. Jde o soutěžní přehlídku nejnovějších českých experimentálních filmů, které se vztahují ke skutečnosti a neustávají v pátrání po nových výrazech jejího zpracování na filmový materiál a digitální formáty.

Autor: Kamila Návratová

„Muladhara je první, kořenová čakra, která je znakem uzemnění a stability. Muladhara zachycuje spojení duše a těla. Spjatost člověka s přírodou a celým vesmírem. Jednotu bytí. Lidská bytost je duha, kterou dotvářejí jednotlivé čakry. Film zobrazuje člověka od fyzického zrodu až po zánik těla a následný odchod duše do další reinkarnace,“ vysvětluje Martina Kostelanská. Martina v srpnu úspěšně ukončila studium navazujícího magisterského studia oboru Audiovizuální tvorba. Muladhara je jedním z jejích klauzurních cvičení. „Martinu od počátku studia hodně inspiroval světový a československý surrealismus, otázka bytí, reinkarnace a spojení duše s hmotným tělem. A to všechno najdeme i ve snímku Muladhara,“ upřesňuje vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Monika Horsáková. „Dostat se do soutěže kterékoli sekce na jihlavském festivalu, který patří ke klíčovým evropským přehlídkám nezávislého, nejen dokumentárního filmu, je obrovský úspěch. A náš ústav v tomto ohledu zažívá premiéru. Jsme moc rádi, že se nám to po 10 letech existence oboru Audiovizuální tvorba podařilo. Martině samozřejmě velmi blahopřeji,“ dodává Monika Horsáková.

Mezinárodní festival Ji.hlava 2020 proběhne od 27. 10. do 8. 11., kvůli epidemiologické situaci výhradně on-line. Snímek Muladhara se v rámci festivalu Ji.hlava 2020 představí ve světové premiéře. Pro české publikum jej festival uvede 30. 10. 2020 na webu festivalu, pro mezinárodní publikum pak na platformě DAFilms.com od 2. listopadu do 8. listopadu 2020.