Přijďte na festival Opavský páv!

• Radim Šlezingr
  • 24.09.2020
Sedmý ročník mezinárodního studentského festivalu Opavský páv je přede dveřmi! Konat se bude od úterý 29. září do čtvrtka 1. října 2020 na půdě Slezské univerzity. Studenti a pedagogové oboru Audiovizuální tvorba z Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby pro vás připravili zajímavý program. Přijďte se podívat i vy!

Autor: Radim Šlezingr

Letos se do festivalu přihlásilo přes sto filmů. „Přišly filmy z Evropy i jiných kontinentů. V hrané kategorii výrazně převažuji filmy z Česka a ze Slovenska,“ říká Monika Horsáková, vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Studentské snímky budou soutěžit v šesti kategoriích – Hraný film, Hraný film do 5 minut, Dokumentární film, Animovaný film, Hudební videoklip a nově Reklamní či propagační video do tří minut. Odborná porota vybere vítěze jednotlivých kategorií. Letos zasedne ve složení scenáristka a dramaturgyně Barbora Hrínová, publicistka a šéfredaktorka webového portálu Refresher Nikita Jankovičová, dokumentarista Miroslav Janek, kameraman a režisér Martin Duba, vedoucí Ateliéru animované tvorby Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Lukáš Gregor a dramaturg České televize Martin Novosad. Mezi nejzajímavější hosty festivalu budou patřit také scenárista Rudolf Merkner, kameraman, scenárista a režisér Marek Jícha či vynikající slovenská prozaička Ivana Gibová.

V první festivalový den, v úterý 29. září, se budou konat ještě před slavnostním zahájením dvě zajímavé akce. V opavských Sadech Svobody začne v 16 hodin venkovní fotografická výstava ke 100. výročí vzniku Asociace českých kameramanů, mapující vývoj kameramanského řemesla a ikony české kameramanské školy. Otevře ji prezident asociace Marek Jícha a jeho kolegové. Na výstavě bude k vidění 52 fotografií na 26 oboustranných stojanech. Záštitu nad touto akcí převzala děkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě prof. PhDr. Irena Korbelářová, Dr. Výstava byla k vidění zatím v Praze, Brně a na Zlínském filmovém festivalu. V Opavě zůstane do konce října. Hned po výstavě bude na programu křest vizuálních interpretací české a světové poezie s názvem Moderní poezie do škol II. Projekt je určený pro učitele české literatury na základních a středních školách. „Jak naznačuje dvojka za názvem, jde o pokračování projektu, tentokrát jsme se víc zaměřili na zahraniční autory, i když ani česká poezie nevyjde naprázdno. Vizualizace jsou opatřeny mikrostudiemi, metodikou a také pracovními listy pro učitele,“ doplňuje Monika Horsáková. První díl projektu vydaný na DVD měl velký úspěch, jeho tvůrci tedy předpokládají zájem ze strany učitelů i tentokrát. Pro lepší manipulaci s filmy a metodickými materiály jej tentokrát vydávají na flash disku.

Momentka z galavečera Opavského páva 2019. (Foto: archiv Slezské univerzity) Momentka z galavečera Opavského páva 2019. (Foto: archiv Slezské univerzity)

Tahákem druhého festivalového dne bude projekce dokumentu Miroslava Janka Universum Brdečka. Po projekci bude následovat debata s autorem, známým českým dokumentaristou a pedagogem FAMU. O den později, 1. října, se mohou hosté festivalu těšit na křest audioknihy ve slovenštině, románu Ivany Gibové s názvem Bordeline. „Říkali jsme si, že Češi slovensky neradi čtou, ale rádi slovenštinu poslouchají. Proto jsme se domluvili s nakladatelstvím Větrné mlýny, které už má edici Česi, čítajte, v rámci níž překládá slovenskou literaturu do češtiny, že bychom společně s nimi vydávali audioknihy ve slovenštině a nazvali bychom tuto edici Česi, počúvajte. Bordeline je prvním titulem této edice,“ dodává Monika Horsáková. Součástí audioknihy bude také slovensko-český slovníček.

Ve stejný den se bude konat festivalový galavečer, na kterém porota vyhlásí vítěze jednotlivých kategorií. Ti si mimo jiné odnesou ceny z dílny Vladimíra Kovaříka, vedoucího Ateliéru produktového designu Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati. Vyhlášen bude i absolutní vítěz či laureát divácké ceny. Projekce soutěžních snímků poběží v průběhu všech tří dnů, podrobný program můžete sledovat na stránkách festival opavskypav.slu.cz.

Festival Opavský páv se letos bude konat jako součást 63. ročníku festivalu Bezručova Opava. Původní jarní termín byl letos kvůli koronavirovým opatřením zrušen. Organizátoři festival přesunuli na podzim a rozhodli se využít propojení s Bezručovou Opavou.

Vstup na festival je i tentokrát zdarma. Návštěvníci však musejí počítat vzhledem ke zhoršující se epidemické situaci s hygienickými opatřeními. To znamená, že v sále budou muset sedět v rozestupech ob jedno sedadlo, v rouškách a k dispozici budou mít i dezinfekční prostředky. Zřejmě budou muset uvést také své kontaktní údaje a případně podepíšou prohlášení, že nemají příznaky nákazy Covid-19. Organizátoři festivalu zrušili ze stejných důvodů také všechny vnitřní after party či večerní koncertní vystoupení.