Michele vybojovala na půlmaratonské trati pro Slezskou univerzitu zlato

  • Martin Kůs
  • 09.10.2019
Letošní rok akademického sportu přinesl Slezské univerzitě hned několik medailových úspěchů na republikové úrovni. Tím nejnovějším je zlatá medaile a titul Akademické mistryně republiky v půlmaratonu pro Michele Boturovou.

Město Hradec Králové a tamní univerzita hostily o prvním říjnovém víkendu Akademické mistrovství v půlmaratonu, které se konalo pod patronací České asociace univerzitního sportu (ČAUS). Závod vysokoškoláků se letos poprvé běžel jako součást 7. ročníku ČSOB Hradeckého půl/maratonu.

Ve startovní listině půlmaratonu se objevilo i jméno Michele Boturové (znáte ji spíš pod dívčím jménem Tkáčová, pozn. red.), letos končící posluchačky navazujícího magisterského studia oboru Audiovizuální tvorba Slezské univerzity v Opavě. Ta se na trať vydala společně s 1 250 dalšími závodníky a mezi vysokoškoláky časem 1 hodina a 38 minut dominovala závodu studentek. Kategorii studentů vyhrál Patrik Vebr, reprezentující USK Praha.

Celkově byl na půlmaratonské trati nejrychlejší Petr Pechek z TJ Maratonstav Úpice s časem 1:08:08.48, mezi ženami dominovala Klára Moravcová ze SKI Klubu Jablonec s časem 1:21:21.73.



„Akademické mistrovství v půlmaratonu pro mě bylo svým způsobem výzvou,“ vrací se do Hradce Králové akademická mistryně a pokračuje: „Poslední dobou jsem se začala běhání více věnovat, ale mám problémy s koleny, takže se vyhýbám rychlému běhu po asfaltu a běhám raději poklidněji v přírodě“.
Závod ale považovala také za své rozloučení se studiem na Slezské univerzitě. Že bude přímo zlaté, sama moc nevěřila, ale výsledky z předchozích závodů (mimo jiné bronzová medaile z AMČR v závodu Gladiator Race) jistou naději dávaly. Byly tu ale i obavy, jestli to vůbec zvládne:

„Obavy rozhodně byly. Především otázka: Uběhnu to? Při běhání v přírodě odpočíváte příjemnými seběhy a chůzí do prudších kopců. Na silničním půlmaratonu běžíte celou dobu. Každopádně podmínky byly perfektní. Startovalo se v půl jedné po poledni, takže už nebyla taková zima jako ráno a na startu jsem zvolila dobrou pozici. Akademické mistrovství se běželo v rámci Hradeckého půlmaratonu a na startu bylo přes tisíc běžců, nesměla jsem tedy být moc vzadu, ať nemusím při předbíhání moc kličkovat - to vyčerpává. Nesměla jsem ale jít ani do první řady - znám se, nechala bych se vyhecovat a odpadla po prvním kilometru,“ vzpomíná Michele na své myšlenky v houfu startujících.

Reprezentantce Slezské univerzity pomohlo i to, že pořadatelé závodníky roztřídili podle výkonnosti a osobních ambic. Každý si tedy zvolil startovní koridor, který mu vyhovoval:
„Já si zvolila úsek pro běžce, kteří chtěli závod dokončit v čase hodina třicet až hodina padesát minut. Nakonec se mi podařilo doběhnout za 1 hodinu a 38 minut, což je podle mě opravdu pěkný čas,“ netají se osobní spokojeností běžkyně, která si také prošla běžeckou krizí:

„Krize se dostavila už na třetím kilometru, kdy jsem dostala křeče do nohou, ale naštěstí to brzy přešlo. Pak už se mi dařilo najít si velmi příjemné tempo a od poloviny trati jsem začala postupně zrychlovat a předbíhat,“ popisuje zlatý závod Michele.

Dnes už ale myslí na další výzvu, kterou bude Havířovská desítka. Na její trati se už dvakrát “utkala“ také s rektorem Slezské univerzity v Opavě Pavlem Tulejou: „Těším se, až se zase potkáme na trati,“ vzkazuje Michele Boturová.

................................................................................................................

Hradecký půlmaraton
Trať v délce 21,097 km vedla z poloviny historickým centrem Hradce Králové, poté zavedla běžce do oblastí městských lesů a zpět na místo startu i cíle na Malém náměstí. Podle běžců se jedná o pravděpodobně nejhezčí trasu městského půlmaratonu v zemi a největší sportovní událost východních Čech – letos přilákala na 2200 běžkyň a běžců (z toho 170 maratonců) napříč všemi kategoriemi. Vedle akademického mistroství integruje např. i Přebor ČR záchranných a bezpečnostních složek v půlmaratonu.

Česká asociace univerzitního sportu
ČAUS je multisportovní asociace s více než 22 000 členy ve 48 vysokoškolských sportovních klubech. Posláním je podpora a propagace univerzitního sportu, aktivního životního stylu, a rozvoje tělesné zdatnosti studentů v ČR. ČAUS je garantem vysokoškolských mistrovství a reprezentace ČR na Akademických hrách.