„Uzbekistán mě obohatil v mnoha směrech,“ vzpomíná na pobyt na Erasmu Radim Pánis

  • Martin Kůs
  • 09.08.2019
Na Erasmus do Uzbekistánu? Proč ne! Doktorand Ústavu fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě Mgr. Radim Pánis strávil několik měsíců v zemi, kterou asi jen málo kdo z nás zná. Zlákala ho tam nejen úroveň vědy, ale i krásy a historie.

Autor: Jan Polák - studentská redakce Slezské univerzity v Opavě

Touha poznat zcela odlišné kulturní zvyky, zajímavé lidi, historii cizí země a v neposlední řadě i novou práci, přivedla posluchače doktorského studia Teoretické fyziky a astrofyziky Mgr. Radima Pánise až do pro Evropana poněkud exotického Uzbekistánu. Jedinečnou možnost poznat alespoň část této země mu poskytnul tříměsíční pobyt v rámci programu Erasmus+.

„Navíc v Uzbekistánu je světově oceňované pracoviště – Ulugh BegAstronomical Institute (UBAI), z něhož pochází velmi zdatní kolegové, s nimiž jsem si o jejich domově nejednou povídal,“ uvedl Radim Pánis další důvod, proč se si za místo své vědecké práce vybral právě Uzbekistán. Nicméně vědu protentokrát necháme tak trochu stranou a povídat si budem hlavně o zemi a jejích lidech.

Nový obrázek


Hned po příletu ho zaujala místní doprava.

„Například v hlavním městě Taškentu, jezdí procent bílých Chevroletů," vylíčil první zvláštnost a hned navazuje: „V Uzbekistánu je skoro každý taxikář. Najednou u vás zastaví auto, stačí se domluvit na ceně a už jedete. Mnoho lidí, kteří mají auto, si takto vydělávají. Můžete se tak svézt za pár drobných jen několik stovek metrů k zastávce metra. To je mimochodem asi jedno z nejlevnějších na světě, kde vás jedna cesta vyjde na 1200 SUM, což jsou asi 3 koruny.“

Uzbekistán je muslimská země, nicméně podle Radima si to návštěvník uvědomí až později. „V Taškentu nevidíte téměř žádné zahalené ženy. Vypadá to, že alkohol je všude dostupný. V okolí mého přechodného bydliště jsem ani neviděl žádné mešity a naopak jsem tu spatřil jeden pravoslavný kostel,“ popisuje Pánis a dodává, že obyvatelé jsou velmi různorodí. „Uzbekové se velmi liší podle toho, z jakého kraje v zemi pocházejí. Je tam velmi početná ruská a korejská menšina a obyvatelstvo je velmi promíchané. Chvíli si připadáte jako v Asii, po chvilce zase jako v Rusku, což odpovídá centrální Asii,“ vrací se do Uzbekistánu Radim, který zemi popisuje jako různorodou také z pohledu rozložení krajiny. „Zdá se, že většinu tvoří zelené a trochu vysušené stepy. Je tam však také poušť a rozsáhlé hory. V Uzbekistánu můžete vidět moderní a vysoké budovy, ale také historii orientu. Samozřejmě architektura je úplně jiná než ta, na kterou jsme zvyklí u nás v Evropě,“ shrnul svůj pohled.

„Uzbekové si potrpí na národní jídla, která tam jsou velmi populární. Kafe – levnější restaurace, kde se můžete výhodně najíst, jsou na každém kroku. Nejznámější jídlo je určitě plov nazývaný také oš, což znamená jednoduše jídlo,“ představil Radim jeden z tamních pokrmů, kde hlavní úlohu hraje rýže a maso se zeleninou. „Nejlépe chutnají připravované v gigantických pánvích pro více lidí. Připravuje se na vícero způsobů. Plov je v Uzbekistánu posvátný. Někde jsou zvyklí ho jíst každý den. Zajímavý je i chléb, který má plochý kulatý tvar, v jehož středu je speciální vzor a je připravovaný v tradičních pecích tandir. Nikde nechybí čaj, hlavně zelený a černý, který se pije při všech příležitostech,“ pokračuje doktorand ve svém popisu.

Pravá atmosféra orientu prý čeká člověka na bazarech. „V Taškentu je nejznámější Chorsu bazar. V centru je budova ve tvaru velké ozdobené kopule, kde koupíte hlavně maso a mléčné výrobky. Venku na rozsáhlé ploše koupíte vše, co si jen dokážete představit. Od hodinek Rolex až po živé slepice. Domácí jsou milí a příjemní, ale při vyjednávání na bazarech je třeba se mít na pozoru,“ upozornil na úskalí při obchodování na tržištích.

„S kolegy jsem měl možnost pár dní cestovat a poznat i jiná města. Malé historické město Buchara, kde jsem si připadal díky architektuře jako někde v Iráku. Je tam mnoho starobylých budov, kromě jiného jej proslavily i koberce. Samarkand, které je spojené s velkými dobyvateli jako Alexandr Veliký, Čingischán a Amir Timur. Na což jsou Uzbekové patřičně hrdí,“ doplnil Pánis a pokračuje: „Pro nás astrofyziky je však jeden z nejvýznamnějších Timúrův vnuk Ulugbek, osvícený panovník, matematik a astronom, který založil tehdy nejmodernější observatoř. Jeho prací se později inspiroval také Tycho Brahe. Pozůstatky observatoře a muzeum v Samarkande jsme samozřejmě museli navštívit. Pro zajímavost – z Uzbekistánu pochází například Avicenna, kterému byl přisouzen titul zakladatele moderní medicíny. A Abd Alláh al-Chórezmí, který představil algebru, algoritmus a kromě jiného začal oznamovat neznámou písmenkem ´x´. Velký dojem na mě zanechaly hory, které leží na hranicích s Kazachstánem, Kyrgyzstánem a Tádžikistánem. Daly by se přirovnat k Vysokým Tatrám, ale větším,“ poukázal na další pozoruhodnosti. „V Uzbekistánu jsem měl možnost poznat mnoho zajímavých a milých lidí. Mezi jinými slovenské a české velvyslance. Také muže, který v Samarkandě vaří české pivo. Celkově pobyt vnímám jako velké životní, profesionální a kulturní obohacení a můžu ho vřele doporučit,“ uzavřel vyprávění astrofyzik.


Nový obrázek


Nový obrázek


Nový obrázek


Nový obrázek


Nový obrázek