Smrt generála Heliodora Píky uctil i rektor Slezské univerzity

• Martin Kůs
  • 21.06.2019
OPAVA - Opava si dnes připomínala 70 let od smrti generála Heliodora Píky, kterého ve vykonstruovaném procesu odsoudili komunisté k smrti, kterou dnes vnímáme jako první justiční vraždu po roce 1948.

Památce tohoto vojáka a představitele zahraničního československého protinacistického odboje, rodáka z nedaleké Štítiny a popraveného oběšením 21. června 1949 v Plzni, se poklonili a položili květiny pod desku s jeho portrétem na Horním náměstí představitelé správních a kulturních organizací, zájmových spolků i veřejnosti. Za akademickou obec Slezské univerzity v Opavě tak učinil rektor Pavel Tuleja.

Pietního aktu se mimo jiných osobně účastnila také neteř generála Píky – paní Alexandra Šmířáková.

Smrti Heliodora Píky se dnes věnoval např. Český rozhlas.

Nový obrázek