Zájmy českých studentů hájila opavská posluchačka Nikola Konečná

• Martin Kůs
  • 18.03.2019
RUMUNSKO, OPAVA – Včera skončila v rumunském Temešváru v pořadí již 37. Evropská studentská konference, jejímž hlavním posláním bylo hledání dalších možností ke zlepšení vysokoškolského a akademického vzdělávání na místních, národních i mezinárodní úrovni.
Jednotlivé státy vyslaly k jednání své zástupce národních studentských reprezentací, za Českou republiku se jednalo o tříčlennou delegaci Studentské komory Rady vysokých škol (SK RVŠ). A jednou z trojice vyjednávajících byla studentka druhého ročníku navazujícího magisterského oboru Veřejná správa a sociální politika, přednášeného na Fakultě veřejných politik v Opavě, Bc. Nikola Konečná.

„Konference se letos uskutečnila na Faculty od Automation and Computers, která je součástí  Politehnica University of Timisoara, neboli Polytechnické univerzity v Temešváru. Témat, o kterých se hovořilo na oficiální scéně nebo i v kuloárech, byla celá řada, ale v zásadě ta nejvýznamnější řešená témata byla Evropská karta studenta, možnost vzniku aliance evropských univerzit s evropskými kurikuly, výzvy globálního vzdělávání, budoucnost Boloňského procesu a role univerzit v péči o duševní zdraví studentů,“ přiblížila nám rozsah jednání v Rumunsku Nikola Konečná.

Vedle toho zbyl české delegaci čas na setkání se s delegacemi studentské aliance V4+, tedy čtyř států střední Evropy sdružených ve Visegrádské skupině (Česká republika, Slovenská republika, Maďarská republika, Polská republika), doplněné o Rumunsko a Češi také pracovali na vlastní agendě.

Evropské studentské konference pořádá Evropská studentská unie (ESU), letošním spolupořadatelem byla Rumunská národní studentská reprezentace (ANOSR), tedy obdoba našeho SK RVŠ, a Liga Faculty od Automation and Computers, což je studentská unie hostitelské fakulty.

Česká delegace v Temešváru. Česká delegace v Temešváru.

Nový obrázek

...............................................................................................................................

Studentská komora Rady vysokých škol zastupuje všechny studenty a studentky vysokých škol v České republice. Prosazuje jejich zájmy na národní a mezinárodní úrovni. Členové SK RVŠ jsou delegáti všech veřejných a státních vysokých škol a dále také delegáti z členských soukromých VŠ. SK RVŠ reprezentuje názor českých vysokoškoláků na národní i mezinárodní úrovni, usiluje o spolupráci mezi studujícími a vyučujícími, dialog s vládou České republiky a orgány veřejné správy, a o rozvoj akademické samosprávy.

Evropská studentská unie reprezentuje členské státy před evropskými a mezinárodními institucemi, jako je Evropská komise, Rada Evropy a Unesco. Pro Českou republiku je spolupráce s ESU důležitá v oblasti Boloňského procesu, nastavení evropských standardů v oblasti kvality terciárního vzdělávání, mobilit studentů a pracovních stáží v zahraničí.